Jaunumi
Festivāla "Baltica 2018" Novadu diena Līgatnē

 

Folkloras festivāls "Baltica" ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, jo Latvijā pirmais festivāls notika 1988. gadā, ievadot nacionālās neatkarības kustību. Ik gadu festivāls notiek kādā no Baltijas valstīm, demonstrējot tradicionālās kultūras vērtības - dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību un citas tautas kultūras izpausmes formas. Festivālā piedalās etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, tautas mūzikas grupas, stāstnieki un citi individuālie izpildītāji. Latvijas festivālu organizētājs ir Nacionālais kultūras centrs.

Šogad folkloras festivāla "Baltica" tēma ir „Ziedēšana. Jāņi”. No 16. līdz 21. jūnijam Rīgā un desmit citās Latvijas pilsētās notiek dažādi koncerti, sadziedāšanās, danči, stāstnieku saieti, gājiens Rīgas ielās. Šī ir iespēja popularizēt latviešu tautas daudzveidīgās un bagātīgās vasaras saulgriežu sagaidīšanas un svinēšanas tradīcijas, kā arī iepazīt citu pasaules tautu tradīcijas, kas saistītas ar saulgriežiem. Festivāla dalībnieki ir etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, tautas mūzikas grupas, stāstnieki no visiem Latvijas novadiem, kā arī deviņi ārzemju viesu kolektīvi no Lietuvas, Igaunijas, Polijas, Baltkrievijas, Gruzijas, ASV, Dienvidkorejas, Ķīnas un Kamerūnas.

18. jūnijā visas dienas garumā aptuveni 300 festivāla dalībnieki ciemosies Līgatnē, lai iepazītu Līgatnes novada kultūrvēstures objektus - Vienkoču parku un kokamatniecības muzeju, amatu māju, papīrfabriku un tās ciemata vēsturisko centru, "Pasaku māju", pārceltuvi, padomju slepeno bunkuru u.c.

Pēcpusdienā, no plkst. 15.00 līdz 16.30, latviešu kopas sadziedāsies un sarotaļāsies Līgatnes kalnos un ielejās, t.i., rehabilitācijas centrā "Līgatne", pie Fāles nama (Līgatnes bērnudārza ēkas), Lustūža klintī, Rīgaskalnā un skvērā pie kultūras nama.

Plkst. 15.00 pie kultūras nama ikviens varēs iesaistīties vasaras saulgriežu meistardarbnīcās, kurās varēs iepazīt Jāņu zāles un ziedus, to dziednieciskās īpašības, pīt vainagus, darināt kļavu lapu cepures, gatavot dažādu recepšu sieru un cept kliņģerus, aust prievītes un vērot tāšu pinēju darbošanos. Meistardarbnīcu vadīšanā aktīvi iesaistījušās "U-ū-ū, vecmāmiņas!" pasākuma dalībnieces - mūsu pašu visuzinošās un viedās vecmāmiņas. Prieks par to! Būs arī amatnieku darinājumu tirdziņš un kārumi.

Vakarā estrādē no plkst. 18.00 koncerts "Pa-Saule ielīgo Līgatnē". Koncerta nosaukumā - vārdu spēle, jo koncertā piedalīsies gan latviešu folkloras kopas, gan visi ārzemju viesu kolektīvi, t.i., "pasaule". Koncerta laikā tiks izdziedātas vasaras saulgriežu norises, godinot Sauli un tās pakāpšanos visaugstāk debesīs, t.i., Saule ielīgos Līgatnē!

Līgatnē viesosies tradicionālās dziedāšanas kopa "Saucējas", Līvānu folkloras kopa "Ceiruleits", Viļakas etnogrāfiskais ansamblis "Atzele", Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis, Siguldas folkloras kopa "Senleja", Jelgavas folkloras kopa "Dimzēns", Latviešu Nacionālās kultūras biedrības Igaunijā folkloras kopa "Rēvele", Lielbritānijas folkloras kopa "Dūdalnieki" un ārzemju viesu kolektīvi: muzikanti no ASV "The Vollmers", kapela no Polijas "Gladka", dziedātājas no Baltkrievijas "Hatoviči", vīru kopa no Gruzijas "Zedashe", folkloras kopa no Lietuvas "Platelee", vīru kopa no Igaunijas "Luu-Tuur", folkloras kopa no Kamerūnas "Ensemble Artistique National", Lisu etniskās minoritātes folkloras kopa no Ķīnas "Red Lantern Folk Ensemble" un gongu ansamblis no Dienvidkorejas "Janchi-Madang".

Aicinām ikvienu iesaistīties un piedalīties "Balticas" pasākumos! 

"Balticas" Novadu dienas Līgatnē organizatori - Daina Klints un Sarmīte Usāne


 

2018-06-18
Laika ziņas
Aptaujas