Jaunumi
Morē atklāta piemiņas zīme Peļņu kaujai

Šī gada septembrī tika atzīmēta Mazās Juglas kauju 100. gadadiena.

Melbārža kungs, kas dzīvo Siguldas novada Mores pagasta “Peļņos”, izteica priekšlikumu par piemiņas zīmes uzstādīšanu viņa īpašumā, vietā, kur pulkveža Vācieša komandētā  5. Zemgales pulka strēlnieki 1917. gada  18. septembrī apturēja ķeizariskās Vācijas 8. armijas daļu  uzbrukumu Nītaures virzienā un 2. latviešu strēlnieku brigāde pārgāja pretuzbrukumā, atsviežot vācu karaspēku līdz Mālpilij. Latviešu strēlniekiem 1. Pasaules karš faktiski bija beidzies.

Biedrības “Latviešu Strēlnieku apvienība”  (LSA) Cēsu nodaļas valde 2017. gada 10. jūlijā nolēma izveidot darba grupu piemiņas vietas izveidei.

Nodomu atbalstīja Siguldas novada dome, uzņemoties atbildību un tika noslēgts trīspusējs līgums par Mazās Juglas kauju 100-gadei veltītas piemiņas zīmes uzstādīšanu Mores pagasta “Peļņos”, kas noteiks katras puses pienākumus un atbildību.

Ieceri atbalstīja arī Jelgavas pilsētas un Tukuma novada pašvaldības, piedaloties ar savu finansējumu.

            Aicinājums atbalstīt piemiņas vietas izveidi tika nosūtīts apkārtējo sešu novadu domēm, Nacionālo Bruņoto spēku vienībām un Aizsardzības ministrijas preses dienestam, laikrakstiem un novadu publisko attiecību nodaļām, kā arī publicēta sociālajos tīklos.

Raksti par piemiņas vietas izveides ieceri tika publicēti ‘Rīgas Apriņķa avīzē”, laikrakstā “Druva” un  četru novadu izdevumos.

Vienlaicīgi notika akmeņkaļu uzņēmumu aptauja un piemērota akmens meklēšana. Akmens tika atrasts Balvu novadā un piemiņas zīmi izgatavoja SIA "TAKO AKMENS", transportēšanu un uzstādīšanu nodrošināja SIA LiepasZ, ZelTrans un AS “Siguldas Būvmeistars”.

Tika uzsākta ziedojumu vākšanas kampaņa. Kaut arī visa nepieciešamā summa netika savākta, darbi tika uzsākti. Par finansējuma garantu kļuva Biedrība “LSA”. Ziedojumusir veikuši uzņēmēji un privātpersonas. Aizsardzības ministrijas struktūras, politiskās partijas un patriotiskās sabiedriskās organizācijas ziedojumu vākšanā nav piedalījušās.

16. septembrī piemiņas zīme “Peļņos” tika atklāta. Par tās pamatu kalpoja nošķelts granīta akmens ar piestiprinātu trapecveida melnu plāksni, kurā iekalts teksts: 

“12.-18.09.1917. 5.Zemgales un 6. Tukuma latviešu strēlnieku pulki pie “Peļņu” mājām sakāva ķeizariskās Vācijas karaspēku. 16.09.2017.

LSA, Jelgavas, Tukuma, Siguldas pašvaldības”. 

Ziedojumu vākšana turpināsies līdz projekta sekmīgai pabeigšanai. Pārskati par piemiņas vietas ierīkošanas un ziedojumu vākšanas gaitu tiek publicēti LSA Cēsu nodaļas mājas lapā FacebookCesisBattlefield.

Pilns finanšu pārskats tiks sagatavots pēc galīgās norēķināšanās ar darbu izpildītājiem.

 

 

Ēvalds Krieviņš

rez. pulkvežleitnants

Biedrības “Latviešu Strēlnieku apvienība” 

Cēsu nodaļas vadītājs

26270689

 

 

 

2017-09-20
Laika ziņas
Aptaujas