Jaunumi
Prese raksta par Līgatni

Gatava ziemassvētku maratonam

Autors: Līga RUŠENIECE 
Datums: 12.12.2017 
Izdevums: Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai
Rubrika: Apritē

Šīs nedēļas nogalē, 15. decembrī, atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē sāksies Ziemassvētku festivāls, kura laikā izskanēs desmit koncerti.

Sestdien, 16. decembrī, kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri programmā Mocarts, Britens un Čaikovskis uzstāsies šobrīd Lietuvā dzīvojošā Gunta Gelgote (soprāns), atskaņojot Bendžamina Britena dziesmu ciklu Iluminācijas.

Soliste Gunta Gelgote atzīst, ka koncertu Dzintaru koncertzālē gaidot ar lielām cerībām. «Britena skaņdarbs prasa lielisku vokālo meistarību, arī iedziļināšanos spilgtos tēlos, varētu teikt – krāsainību un niansētību. Un es esmu gatava šim izaicinājumam,» atzīst Gunta Gelgote, kura šo Britena skaņdarbu pēdējo reizi izpildīja pirms pieciem gadiem. «Laiks atnesis man labu briedumu,» viņa nosaka. Pēdējā gada laikā Gunta Gelgote, kas jau astoņus gadus dzīvo Lietuvā, arvien biežāk uzstājas Latvijā, arī kopā ar savu dzīvesbiedru Ģiedru Gelgotu (flauta). «Es esmu noilgojusies pēc Latvijas, man gribas būt un dziedāt dzimtenē. Un es ļoti priecājos, ka pēdējā laikā arvien biežāk varu uzstāties Latvijā.»

Soliste 2009. gadā saņēma Lielo mūzikas balvu nominācijā Gada debija un drīz pēc tam pazuda no mūzikas dzīves apvāršņa – aizbrauca studēt Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijā. «Balsij ir visādi periodi – tā ir pazušanas viena puse, bet otra puse – no Davidčukas kļuvu par Gelgoti, dzima bērni, un tas, kā zināms, paņem laiku,» smaidot nosaka divu bērnu mamma. Izvēli dzīvei Viļņā noteikusi vīra darba specifika – viņš ir Lietuvas Nacionālā simfoniskā orķestra flautists, bet Guntai kā brīvmāksliniecei ir vieglāk «kustēties pa pasauli». Dzīvojot Viļņā, Gunta pamazām iekļaujas Lietuvas mūzikas dzīvē, uzstājusies vairākās operās, izpildījusi arī laikmetīgo mūziku. «Kad dziedāju mazāk, es cītīgu strādāju pie savas profesionālās izaugsmes, un tagad sevi parādu jaunā kvalitātē. Brīvmāksliniekiem allaž jāstrādā ne tikai pie savas profesionālās varēšanas, bet arī jāmeklē iespējas. Jārada idejas, jāplāno koncerti, pats sev esi gan menedžeris, gan organizators, gan darba devējs,» nosaka soliste. Nākamā gada darba kalendārā paredzēti vairāki koncerti, un soliste cer, ka tiem piepulcēsies arī kamermūzikas koncerti ar iespējām atskaņot mūsdienu latviešu komponistu darbus. Lai gan līgumu nav, pat ne mutiskas vienošanās, soliste, kura regulāri uzstājas Lietuvas Nacionālajā operas un baleta teātrī, kā arī Ģintara Rinkēviča vadītajā Viļņas Pilsētas operā, cer, ka kādreiz viņai būs iespēja uzstāties arī Baltajā namā.

Četrus un trīs gadus veco resgaļu, dēla un meitas, mamma atzīst, ka abas atvases latviski runā pat labāk nekā lietuviski. Un ne tikai tāpēc, ka viņa ar bērniem daudz runā latviski, lasa viņiem priekšā grāmatas, bet arī tāpēc, ka itin bieži visa ģimene ir Latvijā, arī Guntas dzimtajā Līgatnē. «Ziemassvētkos būsim Viļņā, bet pēc tam visa ģimene būsim Latvijā,» stāsta Gunta. 29. decembrī viņa uzstāsies kopā ar Latvijas Radio kori J. S. Baha Ziemassvētku oratorijas fragmentu atskaņojumā Lutera baznīcā Rīgā.

Lai arī ne pirmo gadu Gunta dzīvo Lietuvā, ir dažas tradīcijas, kuras viņa joprojām uztur. «Sākumā es biju pārsteigta, ka lietuvieši necep piparkūkas, eglītē neliek īstas svecītes. Kad pirmo reizi eglītē ieliku svecītes, mani draugi teica, ka es māju nodedzināšot, un es viņiem nekādi nevarēju iestāstīt, ka mēs tā darām gadsimtiem ilgi,» stāsta Gunta. Ne piparkūku mīklu, ne eglīšu svecītes, ne tām piemērotus svečturus nevar nopirkt Lietuvā, šīs lietas ved no Latvijas. «Es diezgan stipri te ieviešu latviskās tradīcijas,» atzīst Gunta Gelgote.


http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2017/12/12/gatava-ziemassvetku-maratonam

 

Līgatnes dabas takās – nakts pārgājiens
Datums: 12.12.2017 
Izdevums: Auseklis
Rubrika: Ziņas

Dabas aizsardzības pārvalde sestdien aicina interesentus iepazīt Līgatnes dabas taku zvērus tumsā un piedalīties rūķu radošajās darbnīcās, kopīgi gatavojoties Ziemassvētkiem. Pasākums Satiec zvērus tumsā sāksies plkst. 18. Tā laikā būs iespēja gida pavadībā doties pārgājienā un apciemot tos meža dzīvniekus, kuri tumsā neguļ, – pūces, lūšus, mežacūkas. Pārgājiens sāksies pie Līgatnes dabas taku informācijas centra. Līdzi jāņem lukturītis un jāsaģērbjas piemēroti laikapstākļiem.


http://news.lv/Auseklis/2017/12/12/ligatnes-dabas-takas-nakts-pargajiens

 

Pasniegtas Piecgades balvas

Autors: Alise Plaude, VTA biroja vadītāja 
Datums: 13.12.2017 
Izdevums: Liesma
Rubrika: Ekonomika

Novembra nogalē Vidzemes Tūrisma asociācijas 20 gadu jubilejas pasākumā tika pasniegtas VTA Piecgades balvas. Tās radītas, lai godinātu ar tūrismu sai-stītus uzņēmējus, organizācijas, personas, kuras pēdējo piecu gadu laikā ir nesušas Vidzemes vārdu Latvijā un pasaulē un bijušas par pozitīvu piemēru citiem. Kopumā balvām šoreiz tika izvirzīti vairāk nekā 40 pretendenti 12 dažādās nominācijās.

Piecgades balvu laureāti ir:

* Avangarda tūrisma produkts Vidzemē: Izklaides parks «Avārijas brigāde» — Lielvārde

* Piecgades garša Vidzemē: «Valmiermuižas alus darītava»

* Viesmīlīgākā saime Vidzemē: «Kārļamuiža Country Hotel» — Amatas novads

* Vidzemes Zelta mute: Līga Siliņa — Rūjienas pilsēta

* Vidzemes Aktīvās kājas: Santa Paegle — Beverīnas novads

* Vidzemes Darbīgās rokas: Rihards Vidzickis — Līgatnes novads

* Aktīvākais Vidzemes vārda nesējs pasaulē: Juris Leimanis, «Kempings Apaļkalns» — Pārgaujas novads

* Vērtības cēlājs Vidzemei: Ilze Millere — Limbaži

* Pārsteidzošākās Vidzemes viesības: Festivāls «Pārceltuve» — Līgatne

* Par ieguldījumu Vidzemes Tūrisma attīstībā: Linda Bēce

* Caur ērkšķiem uz zvaigznēm: «Springšļu dzirnavas» — Līgatne

* Vidzemes absolūtais tūrisma cilvēks «Vidzemes Pērle»: Ilze Briede — «Donu» saimniece Blomē un «Pils ķēķa» saimniece Valmierā

Vēlreiz sveicam visus VTA Piecgades balvas laureātus!


http://news.lv/Liesma/2017/12/13/pasniegtas-piecgades-balvas

 

Līgatnes vidusskolai pirms reformas ieceļ direktoru

Autors: Mairita Kaņepe 
Datums: 13.12.2017 
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Vakar Līgatnes novada dome par nākamo Līgatnes novada vidusskolas direktori iecēlusi Saivu Vītolu un reizē nāca klajā ar pašvaldībā izstrādāto koncepciju, kādas pārmaiņas ieviešamas mācību iestādē. Pedagoģe, Līgatnes novada iedzīvotāja Saiva Vītola, šobrīd Siguldas Valsts ģimnāzijas fizikas, matemātikas, datorikas un informātikas skolotāja no 7. līdz 12. klasei, novadā zināma kā darbīgs cilvēks, novada kora dalībniece. Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins uzsvēra, ka iepazinies ar līgatnieti konkursa gaitā, kaut par viņu kā aktīvu novada iedzīvotāju, kora dalībnieci zinājis jau iepriekš.

Konkursā uz vidusskolas direktora amatu bija pieteikušās divas pretendentes, arī pedagoģe, direktora pienākumu izpildītāja Mudīte Grava. Domes Izglītības, kultūras, sporta un jaunatnes lietu komiteja, kurā strādā deputāti Gunita Liepiņa, Kaspars Gulbis, Vineta Lapsele, pārējiem deputātiem rekomendēja Saivu Vītolu kā atbilstošāko vidusskolas direktora amatam. Par S.Vītolu nobalsoja pieci no deviņiem domes deputātiem, domes sēdē nebija klāt Baiba Pelse.

Tā kā pašvaldība izstrādājusi un apstiprinājusi jaunu konceptu novada vidusskolas tālākai virzībai, ieceltajai direktorei jāsāk ar reformu īstenošanu. “Skolas direktorei būs liela nozīme pašvaldības koncepta īstenošanā. Darbs būs ļoti grūts, par to jau iepriekš runāts ar potenciālo direktori un saņemta Saivas Vītolas piekrišana veikt pārmaiņas vidusskolā, līgatniešu ģimenēm darot zināmu, ka mācību iestāde iet līdzi laikam, skolā paaugstinot izglītības kvalitāti. Ļoti ceru, ka kopīgiem – pašvaldības un vidusskolas – spēkiem skolas reforma būs veiksmīga,” uzsvēra Līgatnes novada domes priekšsēdētājs A.Šteins.


http://news.lv/Druva/2017/12/13/ligatnes-vidusskolai-pirms-reformas-iecel-direktoru

 

 

Barot “mazos brāļus” vai ne

Autors: Līga Eglīte 
Datums: 13.12.2017 
Izdevums: Druva
Rubrika: Vide

Ziema pamazām iekaro savas pozīcijas. Prognozes dažādas – vai tā būs auksta vai mērena, taču jau novembrī gar palodzēm ložņā zīlītes un klauvē, naktīs dārzus arvien biežāk apciemo meža zvēri. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ziemā palīdz dzīvniekiem un visbiežāk rūpējas tieši par atlidojušajiem putniem. Vai barot meža ciemiņus, vai atstāt likteni mātes Dabas rokās?

Vides speciālisti un dabas draugi latvietim tik raksturīgo žēlsirdības misiju un vēlmi kādu pabarot vērtē dažādi. No krasa nolieguma – neiejaukties dabas noliktajā dzīves un izdzīvošanas ciklā – līdz pat Medību likumā un Ministru kabineta noteikumos noteiktajai kārtībai. Interesants ir statistikas pētnieku konstatējums, ka vidzemnieki biežāk nekā citu reģionu iedzīvotāji nes barību meža dzīvniekiem.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) vecākais valsts vides inspektors Mārtiņš Blaus dzīvnieku barošanu vērtē pozitīvi: “Vēl jau nav bīstami zemas temperatūras, bet lielāks sals var ietekmēt izdzīvošanu. Pārgaujas novadā zvēri nāk ēst uz rapša laukiem, kur zaļums krietni sadīdzis. Vai barot meža zvērus pie privātmājām, lauka malā izberot barību, – tas ir diskutabli. Tā var iepazīt dzīvo dabu, redzēt tuvāk, bet tas veicina arī nevajadzīgu dzīvnieku baru koncentrēšanos kādā vietā.”

Pēdējos gados populāra ir dzīvnieku un meža putnu fotografēšanas metode, veidojot speciālas barotavas pievilināšanai. Cilvēki aizraujas ar nakts redzamības kameru uzstādīšanu māju tuvumā. Rezultāti ir pārsteidzoši, jo, piemēram, atklājas, ka plēsīgie dzīvnieki droši ienāk pagalmā, stirnas staigā gar logiem, un redzams, ka lapsa vai jenotsuns regulāri izēd suņa bļodu.

Jānis Bušs, DAP Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs, uzskata, ka visam jābūt saprāta robežās: “Meža putnus un zvērus vajadzētu barot tikai tad, kad ir lielais sals un tiešām grūti atrast ko ēdamu. Barību nedrīkst sagāzt kaudzēs, jo tam var būt negatīvas sekas: veidojas lieli dzīvnieku bari, vairāk visu posta, kā arī tādās vietās savairojas dažādas infekcijas. Mežacūkas nav pilnībā izmirušas, Cēsu pusē tīrumos un mežos ir konstatēti svaigi rakumi, nesen atklāts arī Āfrikas cūku mēra uzliesmojums Pārgaujā.

Vairākās vietās, gan Pārgaujā, gan Līgatnē pie Ķempjiem, iedzīvotāji sūdzas, ka staltbriežu bari nāk uz tīruma un plēš ruļļos satīto un plēvēs iesaiņoto lopbarību. Ja dzīvniekus barotu mežā, tie nenāktu postīt laukus un dārzus. Ruļļus vēlams aizvest uz šķūni, neglabāt klajā vietā.”

Kā barot meža zvērus, precizē Virsmežniecības inženieris medību jautājumos Jānis Ročāns: “Meža zvērus nedrīkst barot ceļa tuvumā. Piemēram, ja dzīvojamā māja ir ceļam vienā pusē, mežs otrā – tas pakļaus barības meklētājus un arī autovadītājus nevajadzīgam riskam. Ja baro, tad tas jādara regulāri, jo dzīvnieki pierod nākt un pārbaudīt. Lielajā salā ar “pliku sienu” nepietiks, jādod arī sulīgā barība – saknes. Stirnu barotavas būvē, bet reti. Tās netiek obligāti uzskaitītas un pārbaudītas. Par Cēsu pusi nav zināms – cik to ir un vai ir jaunas. Savukārt mežacūkām ir speciālas graudu barības mucas ar dozatoru. Mednieki tādas gatavo paši, tie, kam vairāk līdzekļu, pērk. Tā mežacūkas piesaista konkrētai vietai, tad var kontrolēt dzīvnieku skaitu, kā arī barība nenobirst uz zemes un nevairojas baktērijas.”

Gadu gaitā novērots, ka vairākums pilsētu un ciematu iedzīvotāju ziemā vēlas pabarot putnus, gādā graudus, krāj maizes garoziņas, doniņas, speķa ādiņas. Arī piedāvājums Cēsu un apkārtnes veikalos ir gana plašs. Vairāki aptaujātie stāstīja, ka aizvadītajā nedēļā iegādājušies barotavas, saulespuķu un dažādu sēkliņu maisījumus.

Ornitologs Gaidis Grandāns nosauc vairāk nekā desmit putnu sugu, kuri ziemās tuvojas apdzīvotām vietām un visbiežāk apciemo barotavas. Tie ir pielāgojušies labumiem, ko var iegūt, uzturoties blakus cilvēkiem: zīlītes – lielā, pelēkā un zilzīlīte–, dzilnītis, sīlis, lauka un mājas zvirbuļi, dzeņi – dižraibais, mazais, vidējais un baltmuguras –, kā arī pelēkā dzilna, ķivulis, žubīte un ziemas žubīte, dižknābis, plukšķis, melnais mežastrazds, mājas balodis. Protams, arī putnu, tāpat kā meža zvēru, uzticību nedrīkst pievilt, ja iesākts, jābaro visu ziemu.


http://news.lv/Druva/2017/12/13/barot-mazos-bralus-vai-ne

 

Sācies novadu skolu jauniešu čempionāts florbolā

Autors: Ēriks Bauers 
Datums: 15.12.2017 
Izdevums: Amatas Avīze
Rubrika: Ziņas

Ar aizraujošām spēlēm sācies piektais novadu skolu jauniešu čempionāts florbolā, kurā šogad piedalās septiņas komandas no Amatas pamatskolas, Vecskujenes skolas, Krimuldas, Līgatnes, Nītaures vidusskolas un Zaubes pamatskolas. Čempionāts šogad tiek izspēlēts sešos posmos un kopvērtējuma trīs labākās komandas saņems ne tikai kausus un medaļas, bet arī brauks uz Latvijas čempionāta finālspēlēm 14. aprīlī Arēnā Rīga.

Čempionāta pirmais posms tika aizvadīts 14. novembrī Līgatnes sporta centrā, kur par uzvarētājiem kļuva pērnās sezonas čempioni “Zaube–1”, pusfinālā pārspējot komandu “Līgatne” ar 3:0, bet finālā neatstāja cerības uz uzvaru “Krimuldas” florbolistiem, rezultāts 7:1. Otrā vieta “Krimuldai”, bet spēlē par trešo vietu tikās “Līgatne” ar “Nītauri”. Šoreiz pārāki izrādījās Nītaures florbolisti un svinēja negaidītu uzvaru ar rezultātu 1:0.

Otrais posms tika izspēlēts 7. decembrī Zaubes sporta zālē, kad atkal uzvaru izcīnīja Zaubes pirmā komanda. Šoreiz gan panākums Zaubes florbolistiem nāca daudz grūtāk. Pusfinālā pret Līgatnes komandu visu spēli vadībā turējās tieši līgatnieši, kad ar precīzu metienu izcēlās Marko Gailītis. Tikai spēles pēdējā minūtē rezultātu izlīdzināt izdevās Edžum Mellēnam, bet trīsdesmit sekundes līdz spēles beigām jau vadībā Zaubes komandu izvirzīja Armands Maksimovs, un laimīga uzvara 2:1. Otro vietu atkal izcīnīja “Krimulda”, kas pusfinālā pārspēja “Skujeni” ar 3:0, bet finālā atzina Zaubes pārākumu – 4:1. Trešā vieta “Līgatnei”, kura pusfinālā piekāpās “Zaubei”, bet spēlē par 3. vietu apspēlēja “Skujenes” florbolistus ar 1:0.

Par kopvērtējuma līderiem kļuvuši “Zaube–1” komanda – 30 punkti. Otrajā vietā “Krimulda” – 26 punkti. Trešajā vietā “Līgatne” – 18 punkti. Tur pat līdzās ar 15 punktiem “Nītaure”. Piektajā vietā “Skujene” – 11 punkti, sestajā vietā ar 8 punktiem “Amata”, bet beidzamā vieta Zaubes otrajai komandai ar 4 punktiem.

Čempionāta rezultatīvākie spēlētāji:

Armands Maksimovs (Zaube–1) – 27 p.,

Edžus Mellēns (Zaube–1) – 16 p.

Rodrigo Lupulovs (Krimulda) – 11 p.

Verners Rudens (Nītaure) – 9 p.

Toms Stivriņš (Skujene) – 7 p.

Trešais posms norisināsies janvārī Krimuldas sporta centrā.


http://news.lv/Amatas-Avize/2017/12/15/sacies-novadu-skolu-jauniesu-cempionats-florbola

2017-12-15
Laika ziņas
Aptaujas