Jaunumi
Prese raksta par Līgatni

Baltu ziemu negaida

Autors: Arta Lāce 
Datums: 27.12.2017 
Izdevums: Diena
Rubrika: Dabas Diena

Briežiem, stirnām, aļņiem vieglāk pārvietoties un atrast barību, ja sniega nav

Kamēr cilvēki sapņo par sniegotiem un baltiem svētkiem, Latvijas staltbriežiem, stirnām un aļņiem labāk patiktu puspelēki. Kā ziemā dzīvo Latvijas briežu dzimtas dzīvnieki, stāsta zoologs, Dabas Aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts Vilnis Skuja.

Apaļais «aborigēns» alnis

Latvijas briežveidīgo lielākais bieds ziemā ir bieza sniega sega: ja tā pārsniedz 30 cm, staltbriežiem ir grūti, bet stirnas jūtas pavisam nelāgi. Stirnas kājas ir smalkas un tievas. Vilnis Skuja aicina iztēloties, kā būtu, ja mums ēdamo vajadzētu no sniega apakšas kasīt ar slotaskātu. Pārvietošanās pa sniegu arī prasa lielas pūles, sevišķi, ja jāmūk. Ja sniega slāni vēl klāj sērsna, tad kājas noplēstas līdz asinīm. Stirnai un briedim sniegā jāizkasa arī guļvieta, jo viņiem nav tik īpaša kažoka kā par Latvijas aborigēnu dēvētajam alnim.

Alnis ir lielāks, kājas – garākas, tāpēc viņš sniega dziļumu tik ļoti neizjūt. Ja vien vieta ir piemērota guļai, proti, tur ir nemainīgs vēja virziens un laba pārredzamība un dzirdamība, alnis nometas tieši uz sniega. Guļot galvu pagriež uz aizmuguri un skatās uz aizvēja pusi. Ja plēsoņa nāks no priekšpuses, vējš tāpat ienesīs degunā ienaidnieka smaku, bet tas, kas aiz muguras, jāsadzird un jāierauga. Turklāt dzīvniekiem piemīt spēja vienu smadzeņu daļu paturēt možu, kamēr otra guļ dziļā miegā.

Alnis var lepoties ar īpašu kažoku, kur katrs matiņš ir kā noslēgta caurulīte, kas pildīta ar gaisu. Rezultātā staltradzis guļ kā uz putuplasta, bet kažoks izolē no sniega virmojošo aukstumu. Vislabākā virsmas un masas attiecība ir lodei, un arī alnis ziemā ir apaļš kā bumba. Ķermeņa laukums, kas saskaras ar sniegu, ir samērā neliels attiecībā pret viņa iespaidīgajiem izmēriem.

Vēders pilns, bet labuma maz

Ziemā briežveidīgie, lai gan pietūcītiem vēderiem, tomēr zaudē ķermeņa masu: jāiztiek ar krietni trūcīgāku barību nekā vasarā. Stirnas meklē mazus zariņus un pumpurus, staltbrieži un aļņi mielojas ar kadiķu skujām, smalkiem bērzu zariem un jaunajiem kārklu dzinumiem. Šāda barība nav bagāta ar barības vielām.

Aļņa kuņģa tilpums sasniedz ap 100 litriem. Viņš to piebāž ar maziem zariņiem, ko lēnām pārstrādā vesela «fabrika». Briežu dzimta ir atgremotāji. Viņiem ir četrdaļīgs kuņģis, kur atsevišķos nodalījumos dzīvo sīkbūtnes – baktērijas un mikroskopiskās sēnes. Baktērijas pārtiek no zariem un tajās esošo celulozi sadala par glikozi, ko var uzņemt dzīvnieks. No baktērijām zvēri dabū arī neaizvietojamās aminoskābes, kuras nevar iegūt ar augu barību. Gremošanas sistēmas baktēriju masa ir tiešām iespaidīga – mērāma desmitos kilogramu!

Atšķirībā no sniega segas biezuma gaisa temperatūrai nav tik būtiskas lomas briežveidīgo izdzīvošanā. Ja nav sniega, viņi mēdz atkasīt zāles kumšķus uz lauka. Neskatoties uz salu, tur atrodami mazi, zaļi asniņi – ne vien garšīgi, bet arī ar augstu uzturvērtību: tāda zaļumu sauja atsver pusspaini pāraugušu zaru.

Burkāni eglēs neaug

Briežveidīgo piebarošana var palīdzēt izglābt daudzas dzīvības, tomēr zoologs iestājas par dabisko atlasi. Mednieki zvērus piebaro, jo baidās par savu lomu. Nereti tas tiek darīts nepareizi. Ja dzīvnieks kādu laiku jau ir badojies, bet tad tiek pie zemē nobērtiem graudiem vai saēdas sienu, kuņģis nosprostojas un galu galā ir vēl sliktāk.

Ziemā cilvēki dzīvniekus piebaro, bet pēc tam vasarā sūdzas, ka tie nāk un apgrauž kokus, noēd bietes, izrausta burkānus un kapos apēd tūjas (tur, protams, viņus neviens gan necenšas pamielot). Dzīvniekus, kas citādi pa mežu izklīstu vienmērīgi, piebarošana sakoncentrē vienuviet, un viņi izposta jaunos kociņus, jo šā vai tā gribas apēst kaut ko no dabiskās ēdienkartes. Turklāt bez saskaņošanas ar meža dienestu zvērus nemaz nedrīkst piebarot.

Jau par tradicionāliem kļuvuši bērnu gājieni uz mežu, lai sakarinātu eglītēs burkānus, cerībā, ka zvēriņi novērtēs šīs rūpes. Patiesībā tas nemaz nav zaļi. Burkāni eglītē sabojāsies, bet zaros palikušajos diegos putniem var sapīties kājas vai pat spārni. Ja gribas zvērus pacienāt, tad dārzeņus labāk izbērt meža takas malā.

Ziemā stirnas un brieži reizēm nāk piemājas ābeļdārzā – ne vien mežmalas mājās, bet arī ciemu vai mazpilsētu nomalēs. Lai pasargātu kociņus, var būvēt žogu. Stirnām divu metru augstums būs nepārvarams, bet brieži lēks pāri. Vēl var katru ābeli aptīt ar cietu stiepļu pinumu. Var izlikt biedēkļus vai izmantot skaņas avotus, taču, ja skaņa būs monotona, dzīvnieki ar laiku pieradīs. Mežinieki smērē uz kokiem ziedes, kas ir negaršīgas vai šņirkst starp zobiem, bet tas ir ļoti darbietilpīgi un noziesta tiek tikai galotnes daļa, jo visu tāpat nav iespējams.

Uz mežu ar binokli un bez suņa

Barības meklējumi nav vienīgais, kas nodarbina dzīvniekus. Jāuzmanās no plēsējiem.

Latvijā vilku un lūšu nav tik daudz, lai viņi spētu ietekmēt briežveidīgo populāciju. Alnis nav vilku iecienītākā barība, viņiem labāk tīk mežacūkas, sevišķi sivēni. Taču saistībā ar cūku mēri Latvijā to skaits samazināts, tāpēc arī alnis varbūt nonāks vilka ēdienkartē.

Vairāk nekā lūši un vilki briežiem un stirnām kaitē nepieskatīti suņi, kas trenkā dzīvniekus, liekot patērēt ziemā jau tā sarežģīti iegūstamo enerģiju un apgrūtinot izdzīvošanu. Turklāt jāņem vērā, ka ziemā briežveidīgo mātīšu miesās briest vasaras beigās un rudenī ieņemtie mazuļi, kam maijā un jūnijā jānāk pasaulē.

Ja gribas iet uz mežu lūkot dzīvniekus, suni labāk atstāt mājās vai vismaz turēt saitē. Arī pašam zvēru pēdām nevajadzētu sekot. Tāpēc iesakāms ņemt līdzi binokli un turēties pa gabalu. Uz lauka stirnas var redzēt itin bieži, brieži vairāk parādās medību sezonas beigās, janvārī. Ar garantiju briežus, stirnas un aļņus arī ziemā var nopētīt Līgatnes dabas takās: tur tie ir pieraduši pie cilvēkiem un savvaļas brāļu ziemas grūtības viņus neapdraud.

Kad iestājas sals un ceļi tiek kaisīti ar sāli, kas dzīvniekiem ir deficīts, zvēri nāk no meža to laizīt. Tāpēc jābrauc uzmanīgi, bet, ja šādu skatu gadās ieraudzīt, no mašīnas ārā lēkt nevajag. Samazini ātrumu un vēro!


http://news.lv/Diena/2017/12/27/baltu-ziemu-negaida

Gadumijas pasākumi Latvijā

Autors: SOLVITA SEIKSTE 
Datums: 28.12.2017 
Izdevums: Latvijas Avīze
Rubrika: Nedēļa kabatā

Ugunīgā ballītē vai ģimenes lokā, dejojot, dziedot un baudot šampanieti, vērojot krāšņu salūtu galvaspilsētā vai kādā no Latvijas novada centriem, katram ir iespēja izvēlēties tīkamāko veidu, kā pavadīt gadu miju – aizvadīt veco gadu un sagaidīt jauno. "Latvijas Avīze" piedāvā plašāko gadu mijas notikumu apkopojumu.

Rīga

31. XII 11. novembra krastmalā "Jaunā gada sagaidīšanas svinības". 21.00 DJ Roberts Lejasmeijers; 22.00 Aija Vītoliņa, Aija Andrejeva, Normunds Rutulis, Daumants Kalniņš, Ivo Grīsniņš–Grīslis un grupa "MC orķestris" koncertprogrammā "100 dziesmas līdz simtgadei".

24.00 muzikāls uguņošanas uzvedums – operdziedātāja Sonora Vaice, vijolnieks Raimonds Ozols, grupa "Latvian Voices", dūdu un bungu grupa "Auļi", DJ Monsta, hiphopa mākslinieks Reiks un Kristaps Krievkalns (taustiņinstrumenti); 0.20 – 3.00 dejas kopā ar grupu "Buks" un DJ Robertu Lejasmeijeru.

31. XII 19.00 Rīgas Centrāltirgus gastronomijas paviljona vēsturiskajās telpās "Jaungada Gastro Teātris 2018". Izrāde – videoprojekcija uz galdiem ar īpaši izstrādātu scenāriju svētku vakaram. Viesiem piedāvās izcilu ēdienkarti no Rīgas restorāniem. Skanēs dzīvā mūzika, un vakaru vadīs Rīgas Improvizācijas teātra aktieris Krišjānis Berķis. Būs arī burvju mākslinieks, deju izrāde, gaismas šovs un animatori.

31. XII 21.00 VEF Kultūras pils vestibilā eleganta Jaungada sagaidīšana "Bonjour, 2018!". Vakaru vadīs Valters Krauze, bet mūziku nodrošinās grupas "Menuets" un "Pērkons".

31. XII 21.00 Latvijas 1. Rokkafejnīcā – Reiterna namā "Roka pērles & dimanti – Jaunā gada sagaidīšana". 22.30 un 0.45 roka pērles ar grupu "Dzelzs vilks". Pēc tam nakts koncerts trīs daļās ar grupu "CoCo Orchestra". Starplaikos 2. stāvā DJ Ron Artie un pirmajā stāvā dejas ritmu noteiks DJ Dirty TRZ, Klavierbārā vislabākā karaoke no Vēja Brāļiem.

31. XII 20.00 klubā "9. Vilnis" jaunā gada sagaidīšana kopā ar grupu "Gapoljeri".

Līdz 7. I 10.00 – 20.00 Doma laukumā Ziemassvētku tirdziņš. 29. XII 18.00 DJ Magnuss Eriņš; 30. XII 13.00 postfolkloras grupa "EtnoDNS". 14.15 Tradicionālās mūzikas grupa "Tautumeitas". 16.00 Rīgas Danču klubs; 31. XII 12.00 "Dod pieci" TOP 100 no stikla studijas. 20.00 rokenrola grupa "The Swamp Shakers". 22.00 DJ Toms Grēviņš.

Līdz 7. I 10.00 – 20.00 Līvu laukumā Ziemassvētku tirdziņš.

Līdz 7. I 11.00 – 19.00 Esplanādes parkā Ziemassvētku tirdziņš.

Līdz 14. I 8. vides objektu festivāls "Ziemassvētku egļu ceļš".

Līdz 14. I 15.00 – 20.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā "Gaismas spēles muzeja sētās". Pašā ziemas viducī muzejs pārvēršas pasaku valstībā, kur ēkas un istabas tiek īpaši izgaismotas. Ielūkojoties caur lodziņiem, var redzēt, kā mūsu senči dzīvojuši un svētkus svinējuši.

Pierīga

Ādažu novads

1. XII 22.00 vecās pagastmājas zālē "Jaunā gada balle".

31. XII 19.00 viesnīcā "Port Hotel" Ādažos jaunā gada sagaidīšana kopā ar Lindu Leen.

Jūrmala

29. XII 18.00 Ķemeru bibliotēkā literāri muzikāla programma – uzvedums "Zvani un sveces".

30. XII 18.00 Jūrmalas Kultūras centrā pūtēju orķestra "Jūrmala" Vecgada koncerts.

30. XII 15.00 – 18.00 Dzintaru mežaparkā Dzintaros radošās darbnīcas, rotaļas un citas aktivitātes ģimenēm ar bērniem.

31. XII 23.00 – 2.00 Kauguru kultūras nama pagalmā jaunā gada sagaidīšana Kauguros. Jaungada orķestris, pusnaktī – svētku uguņošana.

31. XII 21.00 "Hotel Jūrmala SPA" Jaungada programma "Gatsby party". Programmā džeza melodijas, pārsteigumi un aizraujošas aktivitātes, kā arī svētku vakariņas. Bērniem izklaides programma ar rotaļām un pārsteigumiem.

31. XII 21.00 "SemaraH Hotels Lielupe SPA & Conferences" jaunā gada sagaidīšana "Venēcijas karnevāla noskaņās" – krāšņi karnevāla tērpi, maskas un iluzionisti, gaismas šovs un itāļu mūzika. Pasākuma vadītāji: dziedātājs Roberto Meloni, aktrise Vita Baļčunaite un radio dīdžejs Artjoms Demjanenko. Izklaides programma bērniem.

31. XII 20.00 "Baltic Beach Hotel & SPA" Jaungada svinības "New Years Eve All Stars Night". Bērniem sagatavota izklaides programma.

Ķekavas novads

31. XII 22.00 Ķekavas kultūras namā "Gadumijas balle" kopā ar grupu "Henrix". Vietas pie galdiņiem.

31. XII 22.00 Daugmales multifunkcionālajā centrā Jaungada balle ar grupu "Stradivari".

31. XII 22.00 Katlakalna Tautas namā jaunā gada sagaidīšanas balle "Pusnakts maģija" . Par lustīgām un nerimstošām dejām rūpēsies muzikālā apvienība "Fokši".

31. XII 22.00 Baložu kultūras namā gadumijas balle ar grupu "Deficīts".

Kurzeme

Engure

31. XII 22.00 Drozdovu Engures kultūras namā Vecgada vakars, jaunā gada sagaidīšana ar grupu "Pļumpapā" un DJ Maviko un Santu Savicku.

31. XII 23.30 Lapmežciema tautas namā karnevāls kopā ar grupu "Naktsputni".

Kuldīga

29. XII 21.00 Kūrmālē atpūtas vakars "Paliec sveiks, Veco gadiņ".

31. XII 23.30 Pilsētas dārzā uz brīvdabas kino "Goldingen Knight Cinema" ekrāna: 23.30 Kuldīgas novada 2017. gada notikumu apskats; 24.00 svētku salūts uz Vecā tilta.

31. XII 22.00 Alsungas kultūras namā Vecgada balle.

31. XII 22.00 Kuldīgas kultūras centrs aicina svinīgi pavadīt veco un sagaidīt jauno gadu. Par omulību visa vakara garumā gādās Vilnis Dumpis, deju orķestris un pasākuma vadītājs Uģis. Darbosies kafejnīca, fotosalons un laimes aka.

Liepāja

31. XII 10.00 Jūrmalas parkā "Nūjo ar vēju" Vecgada nūjošana Liepājas pludmalē.

31. XII 20.00 restorāna "Pastnieka māja" jaunā 2018. gada sagaidīšana.

31. XII 21.00 kafejnīcā "Red Sun Buffet" Jaungada karnevāls ar Denisas Dārznieces trio.

31. XII 22.00 Liepājas Latviešu biedrības namā karnevāls "Jaungada balles maskarāde"! 22.00 Gadumijas koncertprogramma "Sapnis par Brodveju" kopā ar dziedošajiem aktieriem Juri Jopi, Anniju Putniņu un deju grupu "Jazz ‘n Coffee". Pēc pusnakts svētku balle kopā ar muzikālo apvienību "Vintāža". Fotostūrītis "Uz sarkanā paklāja".

31. XII 22.00 kultūrvietā "Kursas Putni" uzstāsies vairāki Latvijā labi zināmi mūziķi, 24.00 sekos DJ ballīte.

31. XII 22.00 Klubā "Ego Club" kokteiļbārā/naktsklubā "Vecais Vikings" ar lielisku mūziku no DJ Postermo.

31. XII 22.00 kultūras centrā "Wiktorija" Jaungada balle kopā ar Robertu Gobziņu un "Resnajiem putniem". Plates drillēs Uldis Rudaks.

31. XII 23.00 Liepājas baptistu Pāvila draudzes baznīcā Vecgada koncerts kopā ar dziedātāju un aktrisi Karīnu Tatarinovu, mūziķiem Jāni Straumi un Robertu Dinteru.

31. XII 23.00 klubā "Fontaine Palace" Jaungada svinības "Fontaine New Year" ar pašmāju, ārvalstu mūziķu koncertu un DJ priekšnesumiem.

31. XII 23.00 Koncertzāles "Lielais dzintars" stāvlaukumā svētku koncerts ar Ralfu Eilandu un grupu "PeR".

Saldus

30. XII 8.00 – 20.00 Saldus tirgū Vecgada tirgus.

30. XII 15.00 Kapelleru namā pasākums "Piedzīvojums pie Jaungada eglītes".

30. XII 20.00 Novadnieku pagasta "Mežvidos" sporta zālē Vecgada balle "Mežvidos".

31. XII Vadakstes pagasta Tautas namā Vecgada pasākums.

31. XII Jaunlutriņu pagasta tautas namā Jaungada balle.

31. XII Nīgrandes pagasta Kalnu kultūras namā Jaungada balle.

31. XII Ezeres kultūras namā gadumijas balle kopā ar J. Narkevicu.

31. XII Druvas kultūras namā 1.00 Gadumijas balle, spēlē grupa "Brekšu Pekši".

31. XII 22.00 Saldus sporta kompleksā lielā Jaungada balle. Par lustīgu noskaņu rūpēsies grupa "VIA Sienāži".

1. I 1.00 Pampāļu kultūras namā Jaungada nakts balle kopā ar grupu "Amulets".

Skrundā

31. XII 22.00 Skrundas kultūras namā Jaungada sagaidīšanas balle; 23.30 Gada notikumu apskats kultūras nama vestibilā; 24.00 svētku salūts.

1. I 0.30 Rudbāržu kultūras namā Jaungada nakts balle kopā ar Normundu no Jelgavas.

Talsi

29. XII 18.00 Laucienā pie pagastmājas Laucienes vārda dienas zibakcija "Laucienei gaismiņu nes". Nāciet ar svecītēm/brīnumsvecītēm.

30. XII 11.00 Pastendes kultūras namā ģimenēm ar bērniem Vecgada piedzīvojums "Karlsons lido arī ziemā".

31. XII 23.00 Talsu pilsētas laukumā "Jaunā gada sagaidīšana Talsos" ar deju grupu "Rada" un mūziķi Mark Felsh. Uguns šovs, pēc pusnakts muzicēs grupa "No Boundaries".

31. XII 22.00 Ķūļciema BLPC jaunā gada sagaidīšana karnevāla ballītē "Pasaku tēli".

31. XII 22.00 Lubes kultūras namā Vecgada balle.

31. XII 0.30 Vandzenes tautas namā Jaungada balle kopā ar grupu "Nenāk miegs".

31. XII 00.30 Virbu kultūras namā "Gadu mijas karnevāls" ar muzikantu Zigi no Talsiem.

Tukums

29. XII 18.00 Pūres kultūras namā Vecgada koncerts "Rakstu rakstus izrakstīju..." un 22.00 balle kopā ar "Jūrkant".

30. XII 19.00 Sēmes tautas namā Vecgada izskaņas pasākums – koncerts. Piedalās jauktais vokālais ansamblis "Domino". 20.00 balle kopā ar Jāni Kalniņu.

31. XII 23.30 Brīvības laukumā Jaungada sagaidīšana ar konkursa "Skaistākais Ziemassvētku noskaņojums" uzvarētāju apbalvošanu. 24.00 Katrīnas laukumā svētku uguņošana. 0.30 Tukuma kultūras namā balle ar grupu "Roja".

31. XII 22.00 Tukuma ledus hallē dejas divās zālēs ar mūziķiem Jānis&Mārtiņš un grupu "Džem".

Ventspils

29. XII, 30. XII un 31. XII 8.00 – 15.00 Ventspils tirgū Vecgada gadatirgus.

31. XII 12.00 pie Olimpiskā centra "Ventspils" Vecgada skrējiens.

31. XII 12.00 Bērnu pilsētiņā un 15.00 bērnu parkā "Fantāzija" Ziemassvētku uzvedums bērniem "Kukū – kas tur?".

31. XII 22.00 Ventspils kultūras centrā "Gadumijas balle" ar grupu "Galaktika" un DJ Matīsu Upleju. Pasākumu vada iluzionists Haralds Krūmiņš, vakara gaitā eksotiski deju priekšnesumi.

31. XII 22.00 Teātra namā "Jūras vārti" Jaungada balle ar grupu "Eolika" un "Laika upe", uzstāsies iluzionisti.

31. XII Lielajā laukumā Jaungada sagaidīšana kopā ar grupu "Eolika". 0.33 Svētku uguņošana.

Latgale

Balvi

29. XII 20.00 Kubulu kultūras namā Vecgada koncerts ar deju kopu "Kubuliņš".

29. XII 20.00 Bērzkalnes kultūras un atpūtas telpās Vecgada balle pagasta iedzīvotājiem.

30. XII 19.00 Briežuciema tautas namā gada izskaņas koncerts "Dāvāt gaismu" ar pagasta pašdarbības kolektīviem. 21.00 Deju vakars.

30. XII 19.00 Vectilžas sporta un atpūtas centrā svētku koncerts "Uz gadumijas sliekšņa stāvot". 21.00 balle ar grupu "Ginc un Es".

31. XII 22.00 Bērzpils vsk. sporta hallē gadumijas pasākums ar pagasta pašdarbības kolektīvu jautriem priekšnesumiem. Ballē spēle Rita un Māris Keiši. Pusnaktī salūts.

1. I 0.30 laukumā pie Balvu kultūras un atpūtas centra Jaungada salūts.

1. I 1.00 Kubulu kultūras namā Jaungada balle ar grupu "Ginc un Es".

Daugavpils

30. XII 11.00 Vienības laukumā Jaungada skrējiens.

1. I. 1.00 Daugavmalā Jaungada svētku salūts "Laimīgu jauno 2018. gadu!".

Krāslava

29. XII 20.00 Krāslavas kultūras namā Vecgada balle ar grupu "Aimari".

1. I 1.00 Krāslavas kultūras namā Jaungada diskotēka "Happy New Year 2018".

Līvāni

30. XII 22.00 Rudzātu SN balle ar grupu "Cover Crew".

1. I 0.30  salūts un  1.00 Jaungada balle Līvānu novada KC ar "Sarīkojuma ansambli" un DJ Balodi.

Ludza

29. XII 19.00 Ludzas Tautas namā Jaungada svētku balle "Ceļojums apkārt pasaulei kopā ar Roberto".

30. XII 21.00 Istalsnas klubā Vecgada balle kopā ar grupu "Pulss".

31. XII 22.00 Rundēnu Tautas namā karnevāls.

1. I 0.30 Ludzas centrālajā laukumā novada pašvaldības vadības uzruna un salūts; pēc tam diskotēka Ludzas TN.

1. I 1.00 Cirmas tautas namā Jaungada diskotēka.

1. I 1.00 Pildas tautas namā Jaungada diskonakts 80. gadu skaņās.

Preiļi

29. XII 20.00 Preiļu kultūras namā gada lielā balle "Vienkārši kino". Muzicē grupa "Dziļi violets". Vakaru noslēpumainu vērtīs Jaunā cirka institūta mākslinieki.

31. XII 23.45 Raiņa bulvārī 19 jaunā 2018. gada sagaidīšana un svētku salūts!

1. XII 1.00 Preiļu kultūras namā gadumijas balle ar grupu "Aimari".

Rēzekne

31. XII 23.00 – 1.00 Festivāla parkā muzikāli izklaidējoša programma "Lai prieks tev un man!" Piedalās: Latvijas Nacionālā teātra aktieri Ainārs Ančevskis un Agnese Cīrule, etnomūziķis Ēriks Zeps, deju studija "Stoptime". Pusnaktī Jaungada salūts!

Varakļāni

29. XII 22.00 Varakļānu kultūras namā Vecgada balle "Mirkli pirms gadumijas" kopā ar grupu "Straume" u n DJ Arti. Īpašie viesi Milleru–Balandīnu ģimene ar grupu "Can Zone".

31. XII 23.00 Varakļānu pilsētas skvērā jaunā gada sagaidīšana ar laimes liešanu, kopīgām dziesmām un rotaļām. Pusnaktī – svētku salūts. 1.00 Varakļānu kultūras namā karnevāls ar grupu "Airi".

Viļaka

29. XII 16.00 Viļakas kultūras namā novada jauno ģitāristu Vecgada koncerts un 18.00 Rekovā, Šķilbēnu katoļu baznīcā.

29. XII 21.00 Upītes Tautas namā karnevāls ar grupu "Unknown Artist".

30. XII 19.00 Žīguru kultūras namā Vecgada šovs "Raida Latgales reģionālā TV", pēc šova Vecgada balle.

Vidzeme

Alūksne

29. XII 22.00 Kolberģa tautas namā Vecgada balle kopā ar grupu "Rolise".

29. XII 20.00 Liepnas tautas namā pasākums – balle "Starp sniegpārslām...".

29. XII 20.00 Pededzes tautas namā Jaungada balle ar Z. Krakopu.

30. XII 21.00 Malienas tautas namā Vecgada balle ar mūziku, dejām un pārsteigumiem kopā ar grupu "Bruģis". Vakara vadītājs un īpašais viesis Mārtiņš Ruskis.

30. XII 22.00 Mārkalnes tautas namā Vecgada vakara ballīte. Spēlē grupa "Otto".

30. XII 22.00 Māriņkalna tautas namā Vecgada groziņballe kopā ar grupu "Liepavots". 

31. XII 23.00 Kultūras centrā Jaungada sagaidīšanas balle kopā ar grupu "Vēja runa".

31. XII 24.00 pie Alūksnes Kultūras centra Jaungada nakts uguņošana, uzrunas, apsveikumi, svētku mūzika.

Cēsis

29. XII 19.00 Cēsu Jaunajā pilī īstās "Ziemassvētku dzīres". Galdā tiks likts Latvijā pazīstamā pavāra Māra Jansona sagatavotais svētku mielasts, kas radīts, iedvesmojoties no viduslaiku receptēm. Varēs uzzināt aizraujošus stāstus par gadsimtiem senām Ziemassvētku svinēšanas tradīcijām. Dzīru norisi bagātinās tradicionālās svētku izklaides – kauliņspēles, dziesmas un dejas.

30. XII 21.00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" Vecgada balle. Dejas kopā ar Jelgavas bigbendu Raita Ašmaņa vadībā un lieliskiem ārzemju solistiem – Londonas mūziklu zvaigzni Naidželu Ričardsu un Kotdivuārā dzimušo melno pērli Sesilu Verniju.

31. XII 23.30 Cēsu Vienības laukumā Jaungada pasākums. Pusnaktī svētku uguņošana. Līdz 2.00 balli spēlēs DJ Farids.

Gulbene

30. XII 22.00 Lizuma kultūras namā Vecgada balle kopā ar grupu "Apvedceļš".

30. XII 19.00 Kalnienas tautas namā Vecgada koncerts "Tā, lūk, griežas dzīves rats, klāt ir atkal Jaunais gads!". 22.00 Vecgada ballē spēlē GREGS.

31. XII 24.00 Gulbenes centrālajā skvērā svētku salūts. 0.30 Gulbenes kultūras centra Lielajā zālē Jaungada balle kopā ar grupu "Bruģis" un diskotēka Disko zālē ar DJ Dzintaru.

1. I 21.00 Tirzas kultūras namā Jaungada masku balle "Gods tev un tavam suņam" kopā ar grupu "Bruģis".

1. I 0.30 Litenes tautas namā Jaungada nakts balle, spēlēs Lauris Neilands.

Ikšķile, Lielvārde, Ogre

29. XII 21.00 Lauberes pagasta kultūras namā Vecgada balle kopā ar grupu "Galaktika".

31. XII 21.30 Ogres novada Kultūras centrā "Jaunais gads Ogrē ar kājām gaisā". 22.00 izstāžu zālē DJ Alekss Hercbergs; 23.00 deju zālē "Jakušonoka Trio"; pusnaktī Jaungada uguņošana.

31. XII 22.00 Ogresgala tautas namā jaunā gada sagaidīšanas balle "Pusnakts stundā gadu mijā" ar grupu "Kanēlis".

31. XII 22.00 Ķeipenes pagasta Tautas namā Jaungada nakts pasākums. Muzicēs "Vigars & Co"!

31. XII 23.00 Mazozolu pagasta kultūras namā Jaungada nakts balle. Spēlē Artūrs Grandāns.

1. I 1.00 Taurupes pagasta tautas namā Jaungada nakts balle kopā ar grupu "Tālbraucēji".

31. XII 21.00 kultūras namā "Lielvārde" jaunā gada sagaidīšana kopā ar atraktīviem vakara vadītājiem no improvizācijas teātra. Mūzika un dejas kopā ar grupu "Radio Orchestra".

1. I 0.30 Lēdmaņu centrā pie ūdenstorņa svētku salūts.

31. XII 23.15 Laukumā pie Ikšķiles tautas nama Latvijas simtgades un Jaungada sagaidīšanas svinības ar jauktā kora "Ikšķile" grupas muzikāli teatrālu uzvedumu "Sniegbaltītes skola", svētku salūtu un nakts balli brīvdabā ar DJ Plastic.

Līgatne

30. XII 21.00 Līgatnes kultūras namā Vecgada balle "Cauri laikiem". Par mūziku rūpēsies grupa "Bellaccord".

Limbaži

30. XII 20.00 Pociema kultūras namā Vecgada balle – programmā šovi, svētku salūts, svētku torte, šampanietis un citi pārsteigumi. Dejas kopā ar grupu "Zeļļi".

31. XII Limbažu kultūras namā 21.00 Jaungada balle ar grupu "Lauku muzikanti".

31. XII 23.00 Skultes kultūras integrācijas centrā Vecgada balle un Jaungada sagaidīšana. Muzicēs "Vinils".

Madona, Ērgļi

30. XII 19.00 – 20.30 Sauleskalna tautas namā uz koncertu "Buramdziesmas" vecā gada izskaņā ielūdz Olga Rajecka. Koncertu kuplinās tautas deju ansamblis "Rotaļa XO", vidējās paaudzes deju kolektīvi "Amata" un "Atāls".

30. XII 22.00 – 2.30 Madonas pilsētas kultūras namā vecā gada pavadīšana jaukā kompānijā un deju ritmos kopā ar grupu "Tērvete".

30. XII 22.00 – 3.00 Degumnieku tautas namā Vecgada balle kopā ar grupu "Baltie lāči" un Andri Baltaci.

31. XII 20.00 Vestienas tautas namā amatierteātris "Aušas" izspēlēs komēdijizrādi "Nekas jau nebeidzas...".

1. I 1.00 Ērgļu saieta namā gadumijas nakts balle.

Salacgrīva

31. XII 23.50 Laukumā pie kultūras nama jaunā gada sagaidīšana un svētku salūts; 0.30 kultūras namā spēlē grupa "Tutti–Frutti".

31. XII 21.00 Ainažu kultūras nams aicina uz Jaungada karnevālu ar grupa "Allegro".

Saulkrasti

31. XII 23.00 Saules laukumā kopā ar grupu "KEKSI" pavadīsim veco gadu un sagaidīsim jauno gadu! Pirms pusnakts – svinīgas uzrunas, pusnaktī svētku salūts! Pēc svētku salūta turpināsies dejas.

Sigulda

30. XII 16.00 Allažu tautas namā koncerts "Atgriešanās pie gaismas" ar Gintu Krievkalni, Kristapu Krievkalnu, Ēriku Upenieku.

31. XII 20.00 Mores pagasta tautas namā Jaungada pasākums ar Ievas Sutugovas koncertu "Ticot, mīlot un gaidot..."; 22.00 – 4.00 Jaungada balle kopā ar mūziķu grupu "Kārklu Blūzs".

31. XII 23.00 Siguldas dzelzceļa stacijas laukumā gadu mijas pasākums, muzikāli pārsteigumi un uguņošana.

Smiltene

31. XII 23.00 pilsētas centrā, Baznīcas laukumā par lustīgu noskaņojumu un skanīgām dziesmām rūpēsies "Trīs pakalnu trio". Būs iespēja sasildīties ar karstu tēju, zīlēt nākotni, lejot laimīti, un fotogrāfijās atskatīties uz aizvadītā gada spilgtākajiem notikumiem. Pēc pusnakts – salūts.

0.30 Kultūras centrā svētku balle ar grupu "Apvedceļš".

Valmiera, Kocēnu novadS

31. XII 24.00 Valmieras centrā svētku salūts; 0.30 Valmieras Kultūras centrā Jaungada balle. Spēlēs grupas "Kantoris 04" un "Blēži".

1. I 0.30 Bērzaines tautas namā Jaungada nakts balle kopā ar mūziķi Jāni Žagariņu.

1. I 24.00 Rubenes ciema centrā jaunā gada sagaidīšana ar salūtu.

1. I 24.00 pie Kocēnu novada domes jaunā gada sagaidīšana; 0.30 Kocēnu kultūras namā Jaungada balle ar grupu "Džentlmeņu špagats".

1. I 0.15 Vaidavas kultūras un amatniecības centrā Jaungada nakts balle ar grupu "Zeļļi".

1. I 0.30 Zilākalna kultūras namā Jaungada nakts diskotēka.

RŪJIENA

31. XII 22.00 Rūjienas kultūras namā "Gadumijas omulība". Ar dziesmām un dančiem tiks sagaidīts 2018. gads. Muzikālais noformējums no grupas "Propellers". 24.00 pilsētas centrā svētku salūts.

Valka

31.XII 23.30 Lugažu laukumā jaunā gada sagaidīšana ar salūtu un jautru mūziku.

Zemgale

Aizkraukle

31. XII 23.00 pilsētas centrālajā laukumā mūzika, svētku uzrunas un svētku salūts. 1.00 pilsētas kultūras namā balle ar grupa "Sub Scriptum".

Bauska

31. XII 23.30 atpūtas laukumā Dambja ielā gadumijas salūts. 0.30 Jaungada balle "Latviešu estrādes zelta gadi" kopā ar grupu "Labi cilvēki".

31. XII 22.00 Grenctāles kultūras namā Vecgada – Jaungada balle.

31. XII 22.00 DFC "Strēlnieki" Vecgada – Jaungada balle ar DJ Andri.

1. I 1.00 Īslīces kultūras namā Jaungada nakts balle.

Dobele

31. XII 22.00 – 1.00 Tirgus laukumā jaunā gada sagaidīšana "Sagaidīsim jauno 2018. gadu kopā!". Dejas kopā ar dīdžeju, uguns šovs, laimes liešana, silta tēja ar piparkūkām, darbosies fotonams. Vakaru vadīs Jelgavas Jaunā teātra aktieri. Krāšņa svētku uguņošana.

31. XII 22.00 Penkules kultūras namā jautra Jaungada sagaidīšana ar atrakcijām un uguņošanu, muzicēs kapela "Luste", ansamblis "Lilioms" un DJ Aldis, mūzika dažādām gaumēm un dvēseles noskaņojumam.

31. XII 23.00 Zebrenes pagastmājā jaungada karnevāls, muzicē grupa "Mūzikas kolekcija". Karnevālā jūs gaida dažādi pārsteigumi, interesantākās maskas tiks apbalvotas.

Jelgava

29. XII 21.00 Nākotnes kultūras namā balle "Veco gadu aizvadot", spēlēs "Dvinskas muzikanti".

29. XII 21.00 Kalnciema kultūras namā Vecgada balle groziņvakars. Populārie hiti un 80. gadu deju mūzika dažādām gaumēm.

29. XII 21.00 Lielplatones tautas namā diskoballe "Zvaigžņu nakts" ar DJ Gunču.

29. XII 22.00 Lielvircavas kultūras namā Vecgada balle. Muzicē grupa "Starpbrīdis".

29. XII 21.00 Jēkabnieku kultūras namā gada nogales balle ar grupu "Ginc un es".

30. XII 19.00 Vilces tautas namā pašdarbnieku koncerts un balle. Balli spēlē "Lustīgais blūmīzers".

31. XII 22.00 Valgundē, IKSC "Avoti", Vecgada ballīte "Apkārt pasaulei" ar grupu "Ceļavējš". .

31. XII 23.00 Pasta salā uzstāsies grupa "TirkizBand" un DJ Jānis Kuķis. Jelgavā uguņošana notiks pēc tā dēvētā Jelgavas laika – 0.25!

31. XII 22.00 Līvbērzes kultūras namā gadumijas balle ar grupu "Hameleoni".

1. I 1.00 Sesavas tautas namā Jaungada balle kopā ar grupu "Dvinskas muzikanti".

1. I 1.00 Zaļenieku kultūras namā Jaungada nakts balle "Suņa gada laime!" ar grupu "Zemgaļi".

Jēkabpils

30. XII 19.00 Krustpils kultūras namā mūziķis Lauris Reiniks uzstāsies ar koncertšovu "Es domāšu par tevi". Pazīstamākās melodijas, gaismu šovs, enerģiskas dejas, smaidīga un dziedoša publika, iespēja iegādāties jauno nošu grāmatu un CD ar labākajām dziesmām, kā arī satikšanās ar mūziķi, iespēja saņemt autogrāfu un nofotografēties.

1. I 0.30 Vecpilsētas laukumā sāksies Jaungada nakts uzvedums. Tas būs jau tradicionāls uzvedums, kurā atvadīsimies no Gaiļa un atskatīsimies uz to, kas noticis mūsu pilsētā. Pēc tam "stafeti pārņems" Suns, kurš vēstīs, ko mums sagaidīt no 2018. gada. Pēc uzveduma Jēkabpils domes priekšsēdētāja Raivja Ragaiņa uzruna un svētku uguņošana. Par muzikālo pavadījumu pēc salūta 2.00 gādās DJ.

1. I 1.00 Jēkabpils tautas namā gadu mijas balle kopā ar grupu "Kalna ielas muzikanti". Ieeja ballē jau no plkst. 23.30.

1. I 22.00 – 3.00 Salas kultūras namā gadumijas balle, ko ieskandinās novadnieks Ēriks Gruzniņš.

Pļaviņas

1. I 1.00 parkā pie kultūras centra – svētku apsveikums un salūts.


http://news.lv/Latvijas_Avize/2017/12/28/gadumijas-pasakumi-latvija

 

Jaundzimušie no 21. novembra līdz 19. decembrim
Datums: 29.12.2017 
Izdevums: Druva
Rubrika: Ģimene

Amatas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti seši jaundzimušie: trīs meitenes– Patrīcija, Emīlija, Ilja Jekaterina– un trīs zēni– Mārtiņš, Olivers, Matīss.

Cēsu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 18 jaundzimušie: sešas meitenes– Egija, Līva, Samanta, Žaklīna, Austra, Elizabete Estere – un 12 zēni – Gusts, Leonards, Roberts, Matīss Juris, Klāvs Namejs, Kaspars, Einārs, Zhaohua, Kārlis, Dominiks, Alekss, Ralfs Mārcis.

Jaunpiebalgas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti divi jaundzimušie: meitene Ieva Madara un zēns Eduards.

Līgatnes novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti četri jaundzimušie: meitenes Melānija Elēna, Zane, zēni – Martins Mārcis un Everts.

Pārgaujas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti divi jaundzimušie: zēni Marats un Olivers.

Priekuļu novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti seši jaundzimušie: meitene Kristiāna un pieci zēni – Armands, Gabriels, Patriks Kristaps, Jānis un Olivers.

Raunas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēts viens jaundzimušais – meitene Lelde.

Vecpiebalgas novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēts viens jaundzimušais – zēns Lūkass Remus.
http://news.lv/Druva/2017/12/29/jaundzimusie-no-21-novembra-lidz-19-decembrim

 

Kapsētu stāstiņi

Autors: Sigurds Rusmanis 
Datums: 29.12.2017 
Izdevums: Druva
Rubrika: Novadnieks

Kapos varam atcerēties Matīsa Kaudzītes vārdus: “Pie kapsētas vārtiem nozūd visu ticību, visu tautību, visu kārtu un visu stāvokļu, nabadzības, kā bagātības, augstības, kā zemuma starpības, kas cilvēku celtas priekš īsajā dzīves laika, jo mūžība nodzēš visus laicīgos nevienādības putekļus, dāvinādama visiem vienādu dusas maigumu, lai kāds, lai kas kurš.”

Nereti notiek lietas, ko grūti izskaidrot. Tas var atgadīties dažādās vietās, bet visbiežāk stāsta par atgadījumiem kapos vai to tuvumā. Te minēsim dažādus piedzīvojumus, no kuriem tikai daļai ir izskaidrojumi.

MIROŅU PASTAIGAS

Ar Drustu kapsētu saistītas teikas. Bija izrunāts, ka te esot viens, kas ceļa braucējiem pa mazām “skrambiņām” izplucinot drēbes. Tā kādam braucējam norauts mētelis, rītā atraduši tikai pogas, pati drēbe “bijusi pa spalviņai izplucināta un gubiņā salikta”. Citam, kas no kāda kapa bija norāvis vienu rozi, nokļūstot bēru kambarī, durvis aizšāvušās ciet. Otrā rītā viņš atrasts bēru kambarī stāvot (abas no P. Šmita krāj., XIV sēj.).

Teika vēstī, ka reiz kāda sieva naktī gājusi gar Skujenes baznīcu. Iekšā uguns un dzied. Iegājusi, redz, baznīca pilna ar miroņiem. Pie viņas piegājis viens pazīstams mirons un teicis: “Atraisi visas saites un mezglus, kad miroņi skries ārā, viņi tev raus nost visas drēbes, ja būs kāds mezgls, viņi raus tevi, līdz pārraus”. Tā arī noticis, otrā dienā, pateicoties kliedzieniem, sievu uzgājuši gluži pliku, bet baznīcā nav atrasta neviena drēbe. Sieva pēc nedēļas nomirusi (LFK 279, 3706).

Kāds zemnieks reiz braucis gar Raunas kapiem, melns tēls stāvējis tā priekšā. Zirgs apstājies. Tēls aicinājis līdz uz kapsētu, licis, lai no vaļēja kapa zārka mironim no rokām izņem dziesmu grāmatu. Zemniekam palicis bail, to nav darījis, bet tomēr laimīgi pārkļuvis mājās (LFK 1000, 15). U. Strupuļa grāmatā padoms, kā izvairīties no spokiem – naktī jāiet pa ceļa labo pusi, jo kreisajā rādās spoki. Vai: “Ja nākas tumsā kapos vai uz krustcelēm iet, kur, kā zināms, mēdz spokoties, tad atkal tas medību palīgs ir visdrošākais pavadonis. Suns saskata spokus un nāvi staigājam.” Visādi mošķi no suņa klātbūtnes labprāt izvairās.

CAURI KAPIEM AR BAILĒM

Katlakalna kapos pie Rīgas apglabāts Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Roberts Gabris (1903–2000), varbūt esat lasījuši viņa sarakstīto grāmatu “Latvju virsnieks Nr. 35473” (1990, 2013). No šiem kapiem viņam bijis bail, kad dienējis Latvijas armijā un vēlu iznācis iet gar kapiem, vienmēr turējis rokā uzvilktu pistoli. Pats gan apzinājies – ko tad spokam ar pistoli padarīsi (LFK 2049, 238). Runāts par Takšu Jāni, kas dzērumā saderējis, ka aizies uz kapiem un atnesīs pirms gada apglabātā Krūmiņ’ Viļa krustu. Tas arī izdarīts, bet, kad atnesis krustu atpakaļ, ielicis vietā, vairs nevar piecelties – Krūmiņ’ Vilis nogrābis šo aiz mēteļa un notur. Pēcāk vīri iet skatīties, kur palicis, tas ar sirdstrieku jau pagalam. Bet garā mēteļa stūris ar švunku iesists caurumā zem krusta (LFK, 2049, 795). Cita teicēja piemin vēl viņa pēdējos vārdus: “Mīļo Dieviņ! Es gribēju pajokot, palaid mani vaļā!” (LFK 2049, 795). Līdzīgi stāsta arī par dažiem citiem kapiem. No Katlakalna kapiem Ziemassvētku naktī visi miroņi ejot uz Daugavu mazgāties (LFK 937, 91).

Bijuši arī briesmīgāki uzdevumi par krusta atnešanu. Melānija Vanaga grāmatā “Dvēseļu pulcēšana” II atstāsta šādu gadījumu par vieniem no Āraišu kapiem. Bijusi briesmīga dzeršana, kādam pietrūcis naudas. Cits teicis: “Aizej uz bērkambari, izcel no zārka mironi, ko rīt glabās, atnes un noliec te krogā uz galda, tad dabūsi pusstopu!” Mironis jānes atpakaļ, dzērājs pieprasījis otru pusstopu, ko arī apsola. Kad ielicis to šķirstā, mironis saķer viņa roku un saka: “Diezgan esi ar mani pelnījis, tagad pakalpo arī man. Es gribu izlīgt ar draugu, ar kuru dzīvē saķildojos, tagad abi esam miruši, bet mūsu rokas var izšķirt tikai dzīvais. Izlīgšanai jānotiek baznīcā.” Kā tur gājis, lasiet grāmatā paši, te sanāks par garu.

Pie Līgatnes Zanderu kapiem – spoku vieta tiem, kas nākot no stacijas puses. Reiz kādam vīram zemē nomests kabatas lakatiņš pārvērties par jātnieku (LFK 1000, 40), sieviņa redzējusi, ka no kapiem nāk vairāki miroņi, nesot baltu zārku. Pēc tēvreizes noskaitīšanas parādība pazudusi (LFK 1000, 1).

Kādreizējais Rubenes kapu saimnieks J. Opmanis stāstījis par gadījumu, kad Rāvas krodzinieka tēvs Ķirsis gulējis bērkambarī, sargs kādu nakti dzirdējis, ka zārkam vāks nokrīt. Aizgājis skatīties, viss kārtībā. Kad tas atkārtojies jau trešo reizi, tad paņēmis flinti, uzstājies uz durvīm un izšāvis. Tad gan vairs troksni nav dzirdējis (LFK 23, 4512).

Spoki mēdz būt visādi

Skolotājs Būmanis mēnesnīcas laikā iet caur Matīšu kapiem. Dzird: čab, čab. Kā stāv, paliek kluss, kā iet – atkal dzird. Paliek jau bail. Izgājis cauri kapiem, skatās, viss Viršu māju cūku bars viņam seko (LFK 1968, 3418–3419).

Sesavas pagasta Jačūnu kapu apmeklējumu aprakstījis Kārlis Students grāmatā “Trejdeviņās sētās” (1930). Lakstīgalas te esot tik skaļas, ka vai miroņiem jāceļas no kapiem augšā. Bet nav jābaidās, ja kādu redz guļot uz kapu kopiņas: kādam Jānim, nākot no dzeršanas kompānijā, līdz mājām vēl tālu, tāpēc viņš šeit atpūšas. Te var pagulēt gan pa dienu, gan pa nakti.

Tas laikam bija Skultes kapos, kur man stāstīja, ka pie svaiga apbedījuma uz soliņa sēdējuši meitene ar puisi. Puisis devis dzert šņabi, bet skuķis nav ņēmis. Tad no puķu krāvuma tika izbāzta roka: ja šī negrib, dod man! Kāds atpūtai bijis pilnībā ierakņājies puķēs. Te nāk atmiņā bilde Ata Freinata grāmatā “Grāmatnieki” (1939). Puikas gadatirgū prasa tirdzniecības stendā: “Vai jums ir tāda grāmata Iz kapa izbāzta roka?”


http://news.lv/Druva/2017/12/29/kapsetu-stastini

2017-12-29
Laika ziņas
Aptaujas