Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 15.04.2014.

Ārsti satiekas koncertzālē

Autors: Mairita Kaņepe
Datums: 15.04.2014
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Latvijas Ārstu biedrība vēl nevienā savā rīkotajā konferencē Latvijā nebija pieredzējusi tik lielu klausītāju pieplūdumu, kā sestdien Cēsīs.

 

Tam bija divi iemesli izraudzītā konferences tēma "Neatliekamie stāvokļi medicīnā" un vieta Vidzemes koncertzāle "Cēsis". "Druvas" aptaujātie konferences dalībnieki, vai tie būtu slimnīcu ārsti un medmāsas, neatliekamās palīdzības brigāžu ārsti vai ģimenes ārsti, visi kā viens apgalvoja, ka uzmanību piesaistījušas Latvijas Ārstu biedrības piedāvātās tēmas, kā arī referenti pieredzējuši speciālisti, no kuriem daži ir arī izcili oratori. Tas apstiprinājās brīžos, kad ārsti no lielās skatuves ar sava referāta tēmu spēja neatslābstoši saistīt 800 klausītāju uzmanību lielajā zālē un vēl simts klausītājus kamerzālē, kuri uzstāšanās varēja klausīties videopārraidē. Lielajā zālē visiem apmeklētājiem nepietika vietas.

Cēsīs jaunuzceltajā namā koncertiem, izrādēm un konferencēm todien kopā ar apkalpojošo personālu atradās teju tūkstoš cilvēku. Būtu vēl vairāk, bet divas nedēļas pirms konferences Ārstu biedrība pārtrauca dalībnieku reģistrēšanu, jau tā visiem nepietika sēdvietu. Daži, kas nosebojās, pirmās tēmas noklausījās, brīvas vietas atrodot vien balkonā uz kāpnēm.

Tēma "Vai esam gatavi sniegt neatliekamo medicīnisko palīdzību liela mēroga katastrofu gadījumos", par kuru runāja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas anesteziologs reanimatologs Pēteris Tomiņš, un otra "Pieredze un secinājumi no traģēdijas Zolitūdē", kuru izklāstīja Neatliekamās medicīnas palīdzības dienesta vadītājs Armands Ploriņš, lika aizdomāties par varbūtībām un aktualitātēm medicīniskās palīdzības sniegšanā. Taču lielākā daļa referātu bija par specifiskiem profesionāliem tematiem, kad ārsti neatrodas savā darbavietā, bet situācija prasa sniegt pirmo palīdzību sadzīves situācijās, ļaužu pilnās vietās vai uz ceļa. Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis sevi piesauca kā vienu no piemēriem, kad lidmašīnas apkalpe aicinājusi starp pasažieriem atsaukties ārstam, jo lidojuma laikā kādam cilvēkam apstājusies sirds.

Klausītāji no Cēsīm un Līgatnes par vienu no lieliskākajiem speciālistiem savā jomā un reizē atzīstamu oratoru nosauca arī Paula Stradiņa universitātes profesoru, asinsvadu ķirurgu Daini Krieviņu. Viņa uzstāšanās liecināja par lielisku sagatavotību un pieredzi ne tikai medicīnā, bet arī runas mākslā. Ārsts uzstāšanos sāka ar atkāpi par skolas gadiem Cēsīs, kad ne tikai strādājis par sanitāru Cēsu slimnīcā, bet brīvajā laikā darbojies arī Cēsu teātrī. Asinsvadu ķirurgs klausītājiem paziņoja, ka iepriekšējo reizi šajā vietā uz skatuves Cēsīs stājies kā teātra dalībnieks, iejūtoties Gaiļa lomā izrādē "Brēmenes muzikanti".

Cēsīs no jauna atdzimusī kultūras celtne un iespēja tajā pabūt starp pirmajiem, mediķu simtiem bija likusi doties uz konferenci mākslu templī, kaut gan todien saspringtajā konferences dienas kārtībā nebija paredzēts neviens māksliniecisks priekšnesums. Par jaunuzcelto akustisko zāli jūsmoja ne tikai Vidzemes pilsētu un pagastu ārsti, autobusu bija īrējuši arī ārsti no Rīgas. Lielā transporta kustība sestdienas rītā Cēsīs bija īpaši organizēta. Automašīnu novietošana notika galvenokārt divos lielākajos stāvlaukumos.

Paredzot, ka Vidzemes koncertzālē "Cēsis" varētu rasties kādi negludumi, pirmo reizi uzņemot tik daudz apmeklētāju, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, uzrunājot auditoriju, pajokoja, ka ārsti šim izmēģinājumam nav izraudzīti nejauši. Viens no iemesliem bijis tas, ka ārsti ir cītīgi kultūras pasākumu apmeklētāji un tāpēc būs atkal gaidīti Cēsīs. Runātājs uzsvēra arī to, ka Cēsis ir laba vieta dzīvošanai, aicinot apsvērt iespēju pārcelties uz šo pilsētu un liekot saprast, ka jauni ārsti te ir gaidīti.

Arī Latvijas Ārstu biedrība bija novērtējusi, ka Cēsu novadā dotas iespējas veselīgi dzīvot tīrs gaiss un ūdens, sportiskas tradīcijas vasarā un ziemā. Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis paziņoja, ka Cēsīs ir laba klīnika un labs neatliekamās palīdzības dienests, tāpēc biedrība Cēsīm par fiziski aktīva un veselīga dzīvesveida nodrošināšanu piešķir diplomu. Pagodinājuma brīdī klāt bija liels skaits cēsnieku. "Konferencē, manuprāt, klāt nebija tikai to ārstu, kuri todien atradās dežūrā," novērojumos dalījās ārste Eva Rudzīte.

Vidzemes koncertzāles "Cēsis" direktore Inese Zagorska izdarījusi secinājumus, ka lielais nams un tajā strādājošie sestdien godam izturējuši, uzņemot konferences lielo delegātu skaitu. Apkalpošana, ēdināšana, skaņas kvalitāte, translācija ritējusi, kā iecerēts. Izdarīti secinājumi, kā vēl labāk organizēt tik lielu ļaužu plūsmu.

http://news.lv/Druva/2014/04/15/arsti-satiekas-koncertzale

2014-04-15
Laika ziņas
Aptaujas