Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 16.12.2013. un 17.12.2013.

 

Inovācijas un eksporta čempioni

Autors: Uldis Graudiņš
Datums: 16.12.2013
Izdevums: Latvijas Avīze
Rubrika: Saimniecība

Nosaukti labākie jauno produktu veidotāji un eksportētāji

Devītā Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras rīkotā konkursa "Eksporta un inovācijas balva 2013" uzvarētājus aizvadītajā nedēļā sveica kultūras pilī "Ziemeļblāzma". No 119 konkursa dalībniekiem žūrija finālam atlasīja 31, kuri atzīti par laureātiem un kurus vērtēja klātienē. "Priecēja, ka mums ir daudz mazo uzņēmumu, kur darbojas enerģiski cilvēki, kas ar prasmi, inovāciju, tostarp ar veiksmīgu mārketingu darbojas daudzu valstu tirgos. Valstij noteikti ir jādomā, kā šādiem cilvēkiem palīdzēt viņu ideju īstenošanā. Savukārt lielo uzņēmumu grupā maz ir tādu, kas ražotu produktus ar augstu pievienoto vērtību. Tas ir pārdomu vērts temats," tā žūrijas loceklis, nodibinājuma "Latvijas Tehnoloģiskais centrs" direktors Jānis Stabulnieks.

Viens no šādiem par paraugu liekamiem mazajiem uzņēmumiem ir SIA "Maffam freeform" – uzvarētājs nominācijā "Rūpnieciskais dizains", kas no bazalta šķiedras un dabiskiem sveķiem ražo dizainera Raimonda Cīruļa veidotās mēbeles. Tās paredzētas dārzam. Tā kā patlaban pasaulē vēl nav atrasts veids bazalta rūpnieciskai apstrādei, tad darbs notiek ar rokām. Visus produktus uzņēmums eksportē uz ES valstīm, Krieviju un ASV.

Savukārt SIA "Peruza" uzņēmuma izveidotajai ātras darbības mazo zivju griešanas un ķidāšanas līnijai piešķīra balvu par vislabāko inovāciju. Tā vadītājs Arnis Petrānis teic, ka viņa vadītais uzņēmums ir zināms "no Kamčatkas līdz Kanādai". "Inovācija, jauni risinājumi top, vispirms izpētot tirgu. Iekārta, ko atzina par konkursa uzvarētāju, apstrādā – nogriež galvas un ar vakuumu izsūc iekšas – līdz 900 mazajām zivtiņām minūtēm," stāsta A. Petrānis. SIA "Peruza" jauno produktu veidošanā ir iesaistīti ne tikai konstruktori, bet arī ražošanā nodarbinātie praktiķi, kas arī dažkārt var sniegt neatsveramu ieguldījumu samezglojumu risināšanā. "Ar piedalīšanos konkursā vēlējāmies vēstīt, ka Latvijā varam ražot visā pasaulē vajadzīgu produktu," teic uzņēmējs.

Latvijas eksporta čempions – Liepājas uzņēmējam Uldim Pīlēnam piederošā daudznozaru AS "UPB" – patlaban vairāk nekā 40 uzņēmumos un ražotnēs daudzās valstīs nodarbina 1300 cilvēku. "UPB" veic projektēšanas, ražošanas, būvuzņēmējdarbības, tirdzniecības un holdinga kompānijas darbību. U. Pīlēns pirms 22 gadiem uzņēmējdarbību sāka kopā ar pieciem domubiedriem.

Konkursa fināla dalībnieki, kā norādīja LIAA vadītājs Andris Ozols, ir izcilnieki. Daudzi pelnījuši atzinību ne tikai par savu īpašo produktu ražošanu, bet arī par prasmi pārdot. Tā SIA "Latlaft" (2. vietas ieguvējs nominācijā "Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā") Norvēģijā pārdod ar rokām gatavotās guļbaļķu mājas, kas augstās cenas dēļ – 120 000 lati – Latvijā ir grūti pārdodamas. "Latlaft" tās pārdod un vēl daudzus gadus pārdos Norvēģija, kur valsts subsidē šādu būvju pirkumu.

Savukārt SIA "Marks M" – atzinības ieguvējs nominācijā "Importa aizstājējprodukts" – īpašu, ar rokām astoņas stundas šūtu ekskluzīvu matraci spēj pārdot par aptuveni 1600 latiem. Ārzemju analoga cena ir 15 000 lati.

Vairāki uzņēmumi, tostarp SIA "United oils" un AS "Spodrība", laureāta nosaukumu saņēma par savām receptēm. Proti, šo uzņēmumu produkti tiek gatavoti no citviet ražotajām izejvielām.

SIA "Maffam Freeform" – uzvarētāja nominācijā "Rūpnieciskais dizains" – pārstāvis Gatis Silenieks un viņa līgava Līva Grišāne ir

gandarīti par veikumu, kas uzņēmumam dos lielāku atpazīstamību.

***

Uzziņa

Konkursa

"Eksporta un inovācijas balva 2013" uzvarētāji

Nominācija "Eksporta čempions"

AS "UPB" (projektēšana, ražošana, būvuzņēmējdarbība, tirdzniecība un holdinga kompānijas darbība)

Nominācija "Eksportspējīgākais komersants lielo un vidējo komersantu grupā"

SIA "Valpro" (metālapstrāde)

Nominācija "Eksportspējīgākais komersants mazo komercsabiedrību grupā"

SIA "Knowledgeprice.com" (informācijas tehnoloģijas)

Nominācija "Importa aizstājējprodukts"

SIA "Papīrfabrika "Līgatne"" (pārstrādāts, balts zīmēšanas, akvareļu un biroja papīrs)

Nominācija "Inovatīvākais produkts"

SIA "Peruza" (ātrdarbīga mazo zivju griešanas un ķidāšanas līnija)

Nominācija "Rūpnieciskais dizains"

SIA "Maffam freeform" (iekaramais bazalta šķiedras atpūtas krēsls)

http://news.lv/Latvijas_Avize/2013/12/16/inovacijas-un-eksporta-cempioni

Klusais prieks un skaļā liekulība

Autors: Viktors AVOTIŅŠ
Datums: 17.12.2013
Izdevums: Neatkarīgā Rīta Avīze Latvijai
Rubrika: Latvijā

Pirmdiena – grūta diena. Biju iedomājies, ka jautāšu katram zvanītājam, kāds prieks viņam bijis šajā gadā, kāds brīnums piemeklējis, kāds sapnis piepildījies… Taču cilvēki bija domājuši par savu sakāmo avīzēs aprakstīto notikumu un attieksmju kontekstā. Vien samērā nedaudzi teica savu prieku, un arī tad vairākumā gadījumu šim priekam klāt bija sava tiesa smeldzes. Kā pasakā par bārenīti, kas sildījās pie sērkociņa. Meita atrada darbu, iekārtojām dēliņu bērnudārzā, it kā veiksmīgi pārcietu smagu operāciju… Bērziņas kundze priecīga par to, ka dēlam ir darbs, jo divatā iztikt ar 144 latiem pensijas būtu traģēdija. Māra no Rīgas teica, ka pēc klejojumiem atgriezies mājās viens mazdēls. Pagājušajā reizē Toma Ērenpreisa vecāmamma teica, ka lepojas ar mazdēla panākumiem…

Guntis no Līgatnes domā, ka laucinieks nebrauks uz Rīgu sunīti kakināt un Makdonalda tūtas izmētāt, bet vedīs mammu uz slimnīcu, darīs galvaspilsētā ko pašam vai bērniem svarīgu. Guntis izteica neizpratni par Nila Ušakova slavināšanu. Protams, daudzi gribētu braukt lētāk. Taču Guntis iesaka turēt prātā, ka no tiem, kas pieņēmuši dāvanas, tiks prasītas dāvanas pretī. Kaut atbalsta vai cieņas veidā. Šādi «lētāko biļešu» gājieni esot tautas iemidzināšanas, lienošās okupācijas elements. Un, ja jau reiz tika runāts par iebraukšanas maksu Rīgā, tad rīdziniekiem būtu jāmaksā par izbraukšanu no tās.

Vēl Guntim, kurš pelna maizi ar rokām, sāp tas, ka amatnieks, viņa roku darbs Latvijā tiek noniecināts. Laba liecība tam bijusi arī Zolitūdes traģēdija, kura atklājusi, ka būvfirmas iztiek bez kvalificētiem celtniekiem. Nav lāgā īstenota arī iecere izveidot pilnīgu datubāzi, kurā katrs varētu operatīvi atrast savai vajadzībai kvalificētu amatnieku. «Par darbu var runāt tikai tas, kurš no darba kaut ko jēdz,» rezumē Guntis.

Andai Bērziņai no Zvejniekciema kremt nevīžība attieksmē pret dabu un tās iztirgošana. «Meži, zeme, ūdens – kas mums vēl ir? Kas paliks, ja tos izpārdosim?» jautā Bērziņas kundze. Purvus no kūdras iztīrījuši norvēģi, nu retinām savus mežus, bet darām to nevīžīgi, traumējot nenocirstos kokus, kuri vairs nespēj pretoties ne laikam, ne vējam. Toties Zvejniekciema osta pilna ar mežu un daudzi no kokiem tur esot tikai kārtīga sprunguļa resnumā. «Kāpēc tie nevarēja vēl augt?» jautā Bērziņas kundze. Savukārt par zemes izpārdošanu jārīko referendums un izpārdošana jāizbeidz.

Aleksandrs Briedis uzskata, ka biedrībai Latvijas attīstībai ir simpātiski mērķi, bet nepareiza figūra priekšā. Jo šīs figūras kontā ir sapostīti Latvijas ceļi un autoceļu fonds. Kāda tur attīstība?

Māra no Rīgas tāpat kā daudzi pastkastē atradusi Finanšu ministrijas izdevumu, kas veltīts eiro. Diemžēl lapa, kur redzams, kā tad eiro banknotes un monētas izskatās, lielai daļai vecu ļaužu ir nepieejama (Māra teica – brāķis). Jo – banknotes pastmarkas lielumā, krāsas blāvas, bet monētu attēli sīki kā zirņi.

***

Runājiet Neatkarīgā klausās

Katru dienu no pirmdienas līdz ceturtdienai jums būs iespēja sarunāties ar kādu no Neatkarīgās žurnālistiem. No pulksten 11 līdz 14 pa tālruni 67886755 uzklausīsim jūsu viedokļus, pārdomas un vēlējumus, tuvojoties Ziemassvētkiem. Šodien jūsu zvanus gaidīs Agnese Ģērmane, rīt – Inga Paparde.

http://news.lv/Neatkariga_Rita_Avize_Latvijai/2013/12/17/klusais-prieks-un-skala-liekuliba

 

ĪSZIŅAS


Datums: 17.12.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Ar darbu nopelnīts. Šogad Ekonomikas ministrijas un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) rīkotajā konkursā "Eksporta un inovācijas balva 2013" SIA "Papīrfabrika "Līgatne"" kategorijā "Importa aizstājējprodukts" uzvarēja ar pārstrādātu, baltu zīmēšanas, akvareļu un biroja papīru. Katras kategorijas pirmās un otrās vietas ieguvējiem būs iespēja piedalīties apmaksātos darījumu braucienos tostarp valsts augstāko amatpersonu ārvalstu vizītēs, LIAA organizētajās tirdzniecības misijās, kā arī individuālos darījumu braucienos.

http://news.lv/Druva/2013/12/17/iszinas

 

Piektais uguns upuris

Autors: Jānis Gabrāns
Datums: 17.12.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Nedēļas laikā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Cēsu daļas teritorijā uguns paņēmusi trīs dzīvības. Jau rakstīts par traģiskajiem negadījumiem Dzērbenē un Cēsīs, bet piektdiena, 13.decembris, bija liktenīga kādam Līgatnes iedzīvotājam.

Kā informē Cēsu daļas komandieris Kaspars Dravants, piektdien pulksten 19.46 VUGD saņēma informāciju, ka Līgatnē, Brīvības ielā, dzīvojamajā mājā no dzīvokļa nāk dūmi: "Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji konstatēja, ka dzīvoklī deg siena un grīda apmēram četru kvadrātmetru platībā. Pārmeklējot degošo dzīvokli, ugunsdzēsēji atrada apmēram 65 gadus vecu vīrieti, kurš bija gājis bojā. Tā kā degšana radīja lielu sadūmojumu, no citiem dzīvokļiem evakuēja divus cilvēkus. Pēc ugunsgrēka nodzēšanas un telpu izvēdināšanas iedzīvotāji atgriezās savos mājokļos."

Precīzus ugunsgrēku izcelšanās iemeslus skaidro Valsts policija, bet kā norāda K. Dravants, trijos pēdējos gadījumos, visticamāk, vainojama neuzmanīga rīcība ar uguni, iespējams, neuzmanīga rīcība smēķējot. Katrā ziņā tas nav saistīts ar apkures ierīču nepareizu ekspluatāciju.

Cēsu daļas teritorijā šogad uguns prasījusi piecu cilvēku dzīvības, bet valstī kopumā 101.

http://news.lv/Druva/2013/12/17/piektais-uguns-upuris

 

 

 

2013-12-17
Laika ziņas
Aptaujas