Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 18.03.2014.

Ugunsdzira veicina ugunsnelaimi

Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 18.03.2014
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Naktī uz svētdienu Līgatnē ugunsnelaime gandrīz nopostīja dzīvojamo māju – vienu no valsts nozīmes pilsētbūvniecības 19.gadsimta pieminekļiem.

Izsaukumu uz notikuma vietu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests saņēma svētdien pulksten 22.16. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji secināja, ka ar atklātu liesmu deg pusotra stāva dzīvojamās mājas jumts apmēram 450 kvadrātmetru platībā un ēkas pirmais stāvs 50 kvadrātmetru platībā. Dzēšanas darbos iesaistījās ugunsdzēsēji no Cēsīm, Siguldas un Valmieras un, protams, līgatnieši. Ugunsgrēku izdevās ierobežot pulksten 1.33, bet pilnībā tas tika likvidēts vien pirmdienas rītā pulksten 6.04.

Brīvības ielas 1. namā skatam paveras postaža. Vakar rīta pusē katrs mājas iedzīvotājs centās vēl saglābt to, kas varētu būt derīgs. Pagalmā mētājās apdeguša šīfera un skārda gabali. Pretī sniegotajiem mākoņiem slējās skurstenis, tam vairs nav blakus jumta un arī dzīvokļu ne pirmajā, ne otrajā stāvā. Melni baļķu nodeguļi sakrituši tuvāk vai tālāk ēkai. Mājai visas durvis vaļā. Virs ieejas vienā dzīvoklī piestiprināti trīs laimes pakavi, virs citas – viens. Kaimiņi mazrunīgi, katram par notikušo savi pārdzīvojumi.

Agrita Līckrastiņa un Sindija Frolova ar kaimiņu palīdzību cenšas no dzīvokļa otrajā stāvā izvākt apģērbu, sadzīves priekšmetus. “Mazā istaba vairāk izdegusi, jo no tās puses nāca uguns,” secina Sindija un ātri vien pa kāpnēm, kas pieliktas pie loga otrajā stāvā, uzkāpj augšā. Sindijas vecmāmiņa šajā dzīvoklī mīt jau gadus četrdesmit. Te viņa izaugusi, ilgus gadus šeit dzīvojusi arī mamma Agrita.

“Mamma stāstīja, ka jau laidusies snaudā, kad pie sienas dauzījis kaimiņš, suns rējis. Viņa nelikusies ne zinis, jo iepriekšējā naktī kaimiņos kārtējo reizi bija kas svinēts. Kad mamma beidzot pavēra durvis, saprata, ka nekur vairs netiek,” stāsta Agrita.

Kad viņa piezvanīja, ka māja deg, savējie tūlīt bija klāt, jo dzīvo pavisam netālu. “Kad atskrējām, no mājas jau cēlās liesmas. Mamma no otrā stāva ārā netika. Tad kaimiņš, no kura dzīvokļa sākās nelaime, atnesa kāpnes un pielika pie loga, tā mamma, kurai drīz būs 76 gadi, tika lejā,” stāsta Agrita un ar asarām acīs piebilst, ka sunītis gan palicis liesmās. Sindijas dzīvesbiedrs Gvido Vaļickis ierāpies dzīvoklī, lai sameklētu vecmāmiņas dokumentus. To arī izdarījis, tikai pārlieku saelpojies dūmus, tādēļ bija nepieciešama mediķu palīdzība.

Agrita atzīst, ka nelaimē visbūtiskākais ir atbalsts un palīdzība. Mārtiņš Grigorjevs bija pirmais, garāmbraucot ieraudzījis, ka māja deg, un zvanījis ugunsdzēsējiem. Kaimiņš Dairis Kļaviņš palīdzēja Gvido izkļūt no piedūmotā dzīvokļa.

“Protams, kad tevi skārusi nelaime, ik sekunde liekas kā stunda. Vairākkārt zvanījām ugunsdzēsējiem – jā, viņi jau brauc,” tāvakara notikumus atceras Agrita un atzīst, ka ugunsdzēsēji strādājuši ļoti sarežģītā situācijā. Līdzās degošajai mājai atrodas citas koka ēkas. Vērojot notikušo, vīri sprieda – ja tikai vējš pagrieztos, tad blakus māju nevarētu glābt. Tās jumts visu dzēšanas darbu laiku tika laistīts.

Ēvalds Kravalis svētdienas vakarā televīzijā skatījās basketbolu. “Kaimiņiene sita pie sienas – ko skaties televizoru, jau pusmāja nosvilusi, vēl pieteica, lai paņemu dokumentus,” atminas Ēvalds. Viņam nekas nav sadedzis, tikai visa mantība salieta ar ūdeni. No Skolas kalna viņu apciemot atnākuši Juris Apša un Valdis Pūriņš. Abi spriež, ka katrā nelaimē tomēr ir kāda laime arī. Šoreiz tas bija sniegs, kas dzēsa dzirksteles.

“Visa ģimene bijām ciemos Drustos. Piezvanīja, ka māja deg. Atbraucu tikai no rīta. Viss sadedzis. Tikai sieva paņēma dokumentus līdzi, mani un bērnu sadega,” stāsta Jānis Zalaks. Viņa dzīvoklis atradās tieši zem tā, kur sāka degt.

“Pašvaldība solīja kādu pagaidu mitekli. Šo dzīvokli īrējām no domes. Sieva un bērni palika ciemojoties. Tikai ieraugot, kas noticis, saprotu, kas varēja notikt. Mums vairs nekā nav, bet visi esam dzīvi,” tā Jānis Zalaks.

Jānis Auziņš ar dzīvesbiedri pirms mēneša šajā mājā nopirka dzīvokli ar visām mēbelēm. “Bija doma vasarā iznest mēbeles, grīdu izlīdzināt, jo tā slīpa, veikt arī kosmētisko remontu, virtuvi izremontēt, ierīkot dušu, tualeti. Tagad viss saliets, no dekodera izlēju ūdeni, galda virsma izliekusies. Kas vēl derēs, grūti pateikt,” stāsta Jānis. Ģimeni ugunsnelaime īsā laikā skārusi otru reizi. Pērnā gada nogalē Ieriķos nodega māja, kurā dzīvoja viņa sievastēvs, viņam viss sadega, tāpēc tagad ģimene arī izvēlējās mēbelētu dzīvokli, bija doma sievastēvu ņemt pie sevis. “Kā būs tālāk, grūti teikt,” tā Jānis Auziņš.

Kā izcēlās ugunsnelaime, protams, līgatniešiem ir ieskats. Vainu daudzi noveļ uz kaimiņu. Kad nedzēris, bijis jēdzīgs cilvēks, bet jau reiz solījies māju spridzināt, pat gāzi atgriezis. Kādai no kaimiņienēm pats arī skaidri un gaiši pateicis no manis deg, es taisīju ēst. Esot bijis krietni iereibis. To līgatniete arī pateikusi policijai. Tā arī noskaidros, vai kaimiņu minējumos ir kaut grauds patiesības, vai vaina ir kur citur.

Sarunā ar "Druvu" pilsētnieki atklāti izteica savu sašutumu. Kaimiņi saskaitījuši, ka katrā barakas mājā ir kāds dzīvoklis, kurā regulāri tiek dzerts, tikai vienu varējušas nosaukt, kurā nav. "Līgatnē visas mājas, kuras nodegušas, nodedzinājuši dzērāji," secina pilsētnieki. Var vien piebilst, ka arī Brīvības ielas 1.namā pērn decembrī viens iedzīvotājs dzērumā izdedzināja dzīvokli un nosmaka dūmos.

"Nelaimē nokļuvušie saņems vienreizēju pašvaldības pabalstu, katra ģimene ap 250 eiro, piedāvāsim psihologa konsultācijas un arī humāno palīdzību," stāsta pašvaldības sociālā darbiniece darbā ar pilngadīgām personām Aiga Vanaga. Vakar tika apzināts, kāda kuram vajadzīga palīdzība, un tiks darīts iespējamais, lai cilvēkiem palīdzētu.

"Naktī nevienam palīdzību nevajadzēja, visi pārlaida nakti pie radiem, draugiem. Ir pašvaldībai daži tukši dzīvokļi, bez mitekļa neviens nepaliks," uzsver novada domes priekšsēdētājs Guntars Pīpkalējs un atgādina, ka tiks izmantotas visas iespējas, lai cilvēkiem šādā situācijā palīdzētu.

Jau apskatot nodegušo māju, kaimiņi sprieda, vai to vērts atjaunot. "Diemžēl vismaz domes dzīvokļi nav apdrošināti. Šādā ēkā tas ir ļoti dārgi. Apsaimniekotājs "Līgatnes nami" sauks dzīvokļu īpašniekus kopā, tad tiks apzināta situācija, novērtēta ēka, un tikai tad varēs domāt, kā rīkoties tālāk.

http://news.lv/Druva/2014/03/18/ugunsdzira-veicina-ugunsnelaimi

2014-03-18
Laika ziņas
Aptaujas