Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 24.03.2014.

Nogurumam saknē var būt veselības problēmas

Autors: Linda Zalāne, Signe Knipše
Datums: 24.03.2014
Izdevums: Dienas Bizness
Rubrika: Veselības bizness

Ne vienmēr pavasara nogurums saistīts ar pārmērīgu slodzi darbā

Veselīgs dzīvesveids savā ziņā kļuvis par modes lietu, atjaunojošās un organismu attīrošās programmas kļūst populāras. Ja jau ir pieprasījums, ir arī piedāvājums – t.s. organisma atjaunošanas programmas piedāvā gan medicīnas iestādes un rehabilitācijas centri, gan SPA viesnīcas.

Gados jaunāki

KRC Jaunķemeri klientu skaits, kas pērn izvēlējušies veselības veicināšanas programmas, pieaudzis par 10%, salīdzinot ar 2012. gadu, informē SIA SanareKRC Jaunķemeri valdes priekšsēdētāja medicīnas konsultante Zane Liepiņa. Pakalpojumus sāk izmantot aizvien jaunāki cilvēki. Šobrīd vidējais vecums ir 44 gadi; klienti – galvenokār sievietes. Organisma attīrīšanas programmu izmantojot arī apmēram 4–6% ārzemju viesu (no Vācijas, Krievijas, Īrijas un Lietuvas). «Vīriešu ir tikai 5%. Iespējams, viņus nomāc lielais sieviešu īpatsvars šādās programmās, tāpēc šobrīd izstrādājam pakalpojumu, kas būtu vērsts īpaši šai auditorijai,» stāsta Z. Liepiņa.

«Spēku atjaunošanas programmas klīnikā ir bijušas pieejamas vienmēr, bet tās ir tikai medicīniskā piedāvājuma sastāvdaļa, nevis pamatpakalpojums,» stāsta klīnikas Premium Medical vadītājs Juris Bārzdiņš. Primāri uzmanība tiekot pievērsta veselības uzlabošani, bet plašo skaistumkopšanas pakalpojumu klāsts atstāts SPA un skaistumkopšanas centriem. Programmas pārsvarā izvēloties aktīvi, intensīvi strādājoši cilvēki. Šajā klīnikā cenas neesot mainītas jau vairākus gadus, arī – pēc eiro ieviešanas. Savukārt rehabilitācijas centrā Līgatne kopš jaunā gada samazinātas cenas ēdināšanai un izmitināšanai. «Izvērtējām Latvijas iedzīvotāju maksātspējas iespējas,» pamato rehabilitācijas centra Līgatne valdes priekšsēdētāja Dace Klāmane. Savukārt KRC Jaunķemeri pēdējos divos gados sniegtajiem organisma atjaunošanas programmas pakalpojumiem cena ir pieaugusi par 10–12%, kas esot saistīts ar kopējo izmaksu kāpumu.

Vispirms pie ārsta

Rehabilitācijas centros un klīnikās klientiem vispirms tiek sniegta mediķa konsultācija, jo ilgstošs nogurums un nespēja pašam ar to tikt galā varētu liecināt par kādu medicīnisku problēmu. Tiek novērtēts klienta vispārējais veselības stāvoklis un izstrādāts ārstēšanās plāns, stāsta DB aptaujātie speciālisti. Bieži vien cilvēkiem ikdienas steigā nav bijis laika apmeklēt ģimenes ārstu vai veikt pārbaudes, tādēļ viņi labprāt izmantojot šo iespēju.

Iestādes piedāvā ne vien ārsta konsultāciju, bet arī procedūras, piemēram, zemūdens masāžu, dūņu terapiju, sāls vannas u.c. Netiek aizmirsts arī par veselīgu uzturu un fiziskām aktivitātēm, pastaigām svaigā gaisā. «Programmas iesakām gadījumos, kad jūtams hroniska noguruma sindroms, organisma spēka rezervju izsīkums, liela nervu sistēmas noslodze, stress, nomāktība, miegainība, bezspēks, paaugstināta nervozitāte un hronisks nogurums, kā arī sākusi pasliktināties veselība un novērojama imunitātes samazināšanās,» norāda

J. Bārzdiņš. Tiesa, nekas tik labi neatjauno organismu un spēkus kā regulāra fiziska slodze, vislabāk svaigā gaisā, sabalansēts un kvalitatīvs uzturs un mērenība it visā. Arī KRC Jaunķemeri novērojuši, ka nereti pēc palīdzības vēršas cilvēki ar stresa pazīmēm, pēc fiziskas un emocionālas pārslodzes, cilvēki ar t.s. izdegšanas sindroma pazīmēm, kuri paši secinājuši, ka viss nav ideālā kārtībā. «Būtiski, ka organisma atjaunošanas programmas tiek realizētas mediķu uzraudzībā. Pie mums viena no svarīgām sastāvdaļām ir mazkaloriju un organismu attīroša diēta, vajadzības gadījumā var izmantot arī diagnostikas pakalpojumus, šādi samazinot risku veselībai,» pārliecināta ir Z. Liepiņa.

Bez datora

Programmas aktīvāk pieprasot ap Ziemassvētkiem un gadu miju, kā arī pavasarī. Reizēm cilvēki piesakoties uz kādu citu rehabilitācijas programmu, bet pēc sarunas ar speciālistiem tiek īstenots kurss, kas palīdz gūt fizisku un garīgu atpūtu.

Šādu programmu popularitāte ir saisīta arī ar faktu, ka cilvēki nevar atļauties ilgāku laiku būt prom no darba. Tās kalpo kā īss atvaļinājums, kas ļauj kaut uz brīdi izkļūt no «vāveres riteņa». «Ne visiem tas veiksmīgi izdodas, jo daudzi ierodas rehabilitācijas centrā ar visu «aprīkojumu», lai nebūtu jāpārtrauc darba pienākumu pildīšana,» stāsta Z. Liepiņa. Klientu centienus darbu apvienot ar rehabilitāciju novērojuši arī Līgatnē. Tur gan esot slikta mobilo sakaru zona. Klientiem tiekot ieteikts darbu likt malā un doties pastaigā pa Gaujas Nacionālā parka takām. Spēku atjaunošanas programmai esot svarīgi atvēlēt vismaz piecas dienas. Līgatne mediķi lēš, ka tas esot pietiekams laika sprīdis, lai pacients atgūtu spēkus un sajustu pozitīvus rezultātus.

***

Viedoklis

Diktē dzīvesveids

Ģimenes ārste Zanda OliņaPutene:

Nav pamata uzskatīt, ka vairums cilvēku pavasarī izjūt spēku izsīkumu. Tas lielā mērā atkarīgs no katra paradumiem un vispārējā veselības stāvokļa. Tie, kuri ziemā ir slimojuši, varētu justies noguruši, jo organisms ir novājināts. Nogurumu vairāk izjūt arī tie, kuri mazāk uzturējušies svaigā gaisā, kustējušies, kuru ēdienkartē retāk bijuši dārzeņi, augļi. Iespējams, ka pieņēmums par pavasara nogurumu nāk no padomju laikiem, kad patiešām ziemā bija mazāk zaļumu. Domām par to, ka pavasarī cilvēkam ir dabiski just nogurumu, varētu būt arī pašiedvesmas spēks. Turklāt cilvēkus nomāc tumšais laiks. Tad ir ieteicams papildus lietot zivju eļļu, D vitamīnu. Pavasarim atnākot, ir jāizmanto iespējas atkal ēst zaļumus, uzturēties svaigā gaisā.

http://news.lv/Dienas_Bizness/2014/03/24/nogurumam-sakne-var-veselibas-problemas

2014-03-25
Laika ziņas
Aptaujas