Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 27.11.2013. un 28.11.2013.

Sadarbība kļūst plašāka
Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 27.11.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Novadu ziņas
Līgatnieši uzņēma gaidītus ciemiņus Ahmetas pašvaldības delegāciju no Gruzijas.
"Gan Latvijā, gan Gruzijā notikušas pašvaldību vēlēšanas un sadarbības partneri atbrauca iepazīties. Delegācijā bija jaunā pašvaldības vadība, no četriem pārstāvjiem viens bija ciemojies Līgatnē," pastāstīja Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Guntars Pīpkalējs un uzsvēra, ka abas pašvaldības turpinās sadarbību.
Līgatnieši viesus iepazīstināja ar novada izglītības iestādēm, sporta centru, viņiem bija interese par tūrisma attīstību, sarunās ar tūrisma un informācijas centra speciālistiem tika vērtēti praktiski darāmi darbi, gruzīni iepazinās ar "Vienkoču" parku, papīrfabriku, atpūtas kompleksu "Ratnieki". Tā kā viņi dzīvoja "Skaļupēs", arī ar šo rehabilitācijas centru un padomju laika bunkuru.
"Iepazīstinot gruzīnus ar novadu, izvēlējāmies iestādes un objektus, lai viesi gūtu iespējami plašāku ieskatu par Līgatni," bilst novada vadītājs. Līdz šim līgatniešiem un ahmetiešiem plašāka sadarbība bija kultūras jomā. Abu pašvaldību amatierkolektīvi ciemojās ar koncertiem Latvijai un Gruzijai nozīmīgās reizēs.
"Sadarbība kultūrā, protams, turpināsies, bet gruzīni izteica priekšlikumu, ka tā plašāka jāveido izglītībā. Viņi ieinteresējās par mūsu florbola un volejbola komandām, labprāt gribētu tādas veidot. Iespēju ir ļoti daudz un dažādas," stāsta domes priekšsēdētājs. Nākamā gada budžetā tiks paredzēti līdzekļi līgatniešu vizītei Ahmetā.
Ahmetas delegācija dienu pavadīja Pārgaujas novadā. Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents viesiem pastāstīja par pašvaldības struktūru, kultūras dzīvi (viesi bija pārsteigti, ka tik nelielā novadā darbojas četri tautas nami), sporta aktivitātēm, nevalstisko organizāciju darbību. Gruzīnus interesēja nekustamā īpašuma nodokļa noteikšana, jo patlaban Gruzijā pašvaldībām tas ir problēmjautājums.
Ahmetas delegācija apmeklēja "ZAAO" poligonu, iepazinās ar Aivara Kerliņa akmens darbiem un vēroja to tapšanu, kā arī viesojās Straupes baznīcā, kur ar dziedājumu sagaidīja mācītāja Daiga Ummere. Gruzīni viesojās arī Ungurmuižā.
Ahmetas delegācija tikās arī ar Amatas un Priekuļu novada domes vadību. Viņi apskatīja Amatciemu un piedalījās valsts svētku svinīgajā sarīkojumā Priekuļos.
 
Autors: Zane Ieviņa
Datums: 27.11.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Ģimene
Turpinot rubriku „Jaundzimušie”, šoreiz “Druva” devās uz Jaunpiebalgu, lai tiktos ar Kažociņu ģimeni, kurā 1. novembrī ienākusi otra meitiņa, mazā Annika.
Mājās žurnālistus sagaidīja mamma Vitija ar jaundzimušo. Tētis Andis bija darbā, jo jāstrādā daudz, lai uzturētu ģimeni, savukārt vecākā meita, piecgadīgā Kristiāna, bija bērnudārzā, ko apmeklē ik dienu. Pirms otrā bērniņa piedzimšanas Vitija strādājusi Rankas pienotavā, tagad dienu piepilda rūpes par jaundzimušo un mājas solis.
Vitija ir no Madonas, taču jau 11 gadus dzīvo Jaunpiebalgā un uzskata sevi par īstu jaunpiebaldzieti. Viņa atzīst, ka pastāv priekšstats jaunpiebaldzēni tos, kam novads nav dzimtais, negrib pieņemt par savējiem, taču Vitija šo gadu laikā labi iedzīvojusies Jaunpiebalgā, labi iejutusies ne tikai vīra ģimenē, viņai ir arī labi draugi un paziņas.
Kažociņu ģimenē divi bērniņi plānoti jau sen, jo, kā stāsta Vitija, viņa vienmēr vēlējusies divas atvases, taču arī neizslēdz iespēju, ka ģimene varētu būt vēl kuplāka.
Jautāta par vārda došanu jaundzimušajai meitiņai, Vitija atzina, ka Annikas vārds izraudzīts ne tikai labskanības dēļ vien. „Ja Kristiānai vārdu izvēlējāmies tikai tāpēc, kas tas ļoti patika, tad otrai meitiņai tas jau likts ar domu. Viņas tētis ir Andis, bet opis Andris, tādēļ gribējām vārdu, kurā ir burti no šiem abiem vārdiem,” teica Vitija.
Salīdzinot, kā bijis būt jaundzimušā mammai pirms pieciem gadiem un tagad, Vitija atzina, ka lielu atšķirību rūpēs nav, bet bērnu raksturi gan ir pilnīgi atšķirīgi. „Ja pirmā meitiņa man nebija visu laiku jāauklē uz rokām, tad ar Anniku jau ir grūtāk. Mazajai vairāk gribas pa rokām, ja nolieku, ir skaļa bļaušana. Iespējams, tas varētu būt atkarīgs no horoskopa zīmes. Nesen izlasījām bērnu horoskopus. Tā kā Annika ir Skorpions, viņai jāpievērš vairāk uzmanības, kas arī ikdienā notiek. Arī pirmās meitiņas horoskops atbilst viņas būtībai. Taču ikdienā gan horoskopus nelasām un nevadāmies pēc tiem, vienkārši šogad mums uzdāvināja īpašu mazuļu horoskopu grāmatu, bija interesanti salīdzināt. Mūsu gadījumā apraksti sakrita ar bērnu uzvedību, bet ticu, ka horoskopa zīme nemaz tik daudz nenosaka, kāds ir bērns, katram pašam savs raksturs,” atzina Vitija.
Jaunā māmiņa uzsvēra, ka otro bērnu aprūpēt ir vienkāršāk, jo ir iegūta dzīves pieredze. „Ja ar pirmo bērniņu bija daudz jautājumu, uz kuriem nezināju atbildes, bieži nācās zvanīt draugiem un radiem, lai jautātu padomu, tagad jau viss nāk dabiski un ir daudz vienkāršāk,” tā Vitija.
Jautāta, vai līdz ar jaunākās māsas ienākšanu ģimenē vecākā nav izrādījusi zināmu greizsirdību, Vitija vērtēja, ka nekas tāds nav manāms. Sākumā vecāki mazliet satraukušies, domājuši, kā jutīsies un uzvedīsies Kristiāna, bet nekādu problēmu nav, jo vecāki spēj sadalīt uzmanību gan jaundzimušajai meitiņai, gan piecgadniecei.
Runādama par atbalstu no valsts, Vitija gan neizsakās īpaši cerīgi. „Protams, jaundzimušā pirmais pabalsts ir pietiekams, esmu ar to apmierināta, bet tas, kas seko, gan mani neapmierina. Atbalstu nejūtu, zinu, lai uzturētu ģimeni, pašiem ir daudz jāstrādā. Mana māsa dzīvo ārzemēs, un redzu, kā tur šī situācija tiek risināta, kādi ir bērnu pabalsti, gribētos, lai arī šeit kaut kas tiek mainīts,” teica jaunpiebaldziete.
Tomēr Kažociņu ģimene nekad negribētu doties prom no dzimtenes. Vitija pastāstīja, ka ir divas nedēļas ciemojusies Īrijā, jau šajā īsajā laikā jutusies kā pele krātiņā, bijis skaidrs, ka nekad nevarētu tā nodzīvot ilgu laiku. „Ārzemēs nevar tik brīvi dzīvot, kā šeit, Latvijā. Tur nav tāda daba kā mums, gandrīz nav lauku, visur kā pilsētā, mani tas noteikti nepievelk. Domāju, arī šeit, strādājot un darot kaut ko, ir iespēja izdzīvot, nav ko braukt uz svešu zemi,” tā Vitija.
***
Statistika
Dzimtsarakstu nodaļās reģistrēti mazuļi (no 26.oktobra līdz 26.novembrim)
- Priekuļu novads: pieci bērni: Anna, Emīls, Gabriels, Rolands un Raimonds Kristaps
- Jaunpiebalgas novads: viens bērns: Annika
- Līgatnes novads: divi bērni: Edgars un Anna
- Vecpiebalgas novads: četri bērni – Adrians, Madara, Jānis un Amēlija Reina
- Pārgaujas novads: divi bērni – Patriks un Artis
- Raunas novads: četri bērni – Artūrs, Gustavs Kārlis, Markuss, Samanta
- Amatas novads: četri bērni – Sindija, Gabriela, dvīņi Kristiāna un Roberts
 
3. vidusskolas kolektīvs Globālās rīcības dienas nedēļā
Autors: Daiga RUDZĪTE, Limbažu 3. vidusskolas direktora vietniece
Datums: 27.11.2013
Izdevums: Auseklis
Rubrika: Ziņas
Tās galvenā tēma bija pievērst uzmanību veselīgas pārtikas ieviešanai skolu ēdienkartēs, tāpat skola varēja īstenot kādu citu videi draudzīgu rīcību. Ņemot vērā veiksmīgo pieredzi, darbojoties projekta Mammadaba aktivitātēs, par gada tēmu izvēlējāmies Mežs. Tas veiksmīgi saskan ar projekta Izzini mežu! aktivitātēm un rosina uz radošu pieeju vides izglītības jautājumos mācību procesā. Par galveno skolas kolektīvu mobilizējošo aktivitāti 7. novembrī - Globālās rīcības dienā - bija izraudzīta akcija Glāb kokus - atnes saini makulatūras!. Dienas laikā uz skolu tika atnesti 1277 kg makulatūras. Ar makulatūras saiņiem uz skolu nāca gan skolēni, gan skolotāji un vecāki. Skolas tehniskie darbinieki gādāja par svēršanu, bet 6.a, 8.a un b klases puiši visu sarūpēto veikli nogādāja noliktavā. Pavasarī makulatūra aizceļos uz Līgatnes papīrfabriku otrreizējai pārstrādei. Zaļi rīkoties, zaļi domāt, zaļi darīt atbilst arī izvēlētajam skolas Vides kodeksam.
Nedēļas laikā bija padomāts vēl par citām veselību veicinošām aktivitātēm. Piemēram, 7. - 8. klašu skolēni piedalījās nodarbībā Smēķēt - tas ir kaitīgi!. Ekopadomes dalībnieces Laura un Alise no 5.b klases skolā izlīmēja atgādinājumus Taupi ūdeni! un Taupi elektrību!. Skolā notika Mārtiņa zaļais tirdziņš, kurā varēja iegādāties garšīgus un veselīgus produktus. Tirgum bija arī labdarības mērķis - tika saziedoti Ls 16,20 putnu barības iegādei ziemas periodā Mammadaba putnu barotavai. Par barotavu īpaši rūpēsies Dabas pulciņa dalībnieki. Paldies visiem, kuri ar aktīvu rīcību atbalstīja šīs nedēļas pasākumus! Krāsim idejas nākamā gada Globālās rīcības dienai!
 
Ministru prezidents V.Dombrovskis atkāpjas no amata
Autors: Zane Ieviņa
Datums: 28.11.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Komentāri, viedokļi
Vakar pēcpusdienā Latvijas Republikas Ministru prezidents Valdis Dombrovskis pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu paziņoja par atkāpšanos no amata. Valdības vadītāja posteni viņš pamet, ņemot vērā Zolitūdes traģēdiju un to, ka valstī nepieciešama valdība, kas spēj risināt pašreizējo situāciju.
Šādā veidā V.Dombrovskis uzņemas politisko atbildību par notikušo traģēdiju 21.novembrī. Ministru prezidents paziņojis, ka atkāpjas no amata, jo nepieciešama valdība, kas saņem Saeimas vairākuma atbalstu un kas spēj risināt to situāciju, kas ir izveidojusies. Jautājām pašvaldību vadītājiem, politikas ekspertiem, kā viņi vērtē premjera atkāpšanos no amata.
Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Guntars Pīpkalējs: "Teikšu godīgi, ka man tas ir liels pārsteigums. Domāju, ka nav īsti pareizi šādā mirklī atkāpties no amata. Labāk ir atrisināt situāciju, nekā atstāt to un aiziet. Esot šajā amatā, ir jāuzņemas atbildība par situāciju, Ministru prezidentam vajadzēja šo lietu novest līdz galam un pēc tam domāt par atkāpšanos, ja viņš tā vēlējās. Jācīnās ir līdz galam."
Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe: "Man, godīgi sakot, šo lēmumu ir grūti komentēt. Domāju, Valdim Dombrovskim noteikti ir lielāka politiskā pieredze nekā man un viņš zina, ko dara. Acīmredzot Ministru prezidentam bijušas sarunas ar Valsts prezidentu, ko viņi runāja, es nezinu, bet pieņemu, ka šis lēmums bijis pamatots. Kā arī, ja jautātu man, tad uzskatu, ka Zolitūdes gadījumā vēl ir ļoti daudz atbildību pirms Dombrovska kunga, ar kurām būtu bijis jātiek galā. Un šajā gadījumā lielākā daļa no šīm atbildībām par notikušo ir daudz lielāka nekā Dombrovska kunga atbildība."
Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs: "Man tas bija liels pārsteigums par šādu Valda Dombrovska lēmumu, tāpēc ir pat grūti komentēt situāciju. Iespējams, pēc laika, kad jau būs vairāk informācijas par notikušos, jau būs izveidojies konkrētāks viedoklis par šo lēmumu."
Politologs Tālavs Jundzis: "Jūtu lielu cieņu pret Dombrovska kungu, tāpēc to sliktāko scenāriju viņam pierakstīt noteikti nav pamata. Tīri no politoloģijas viedokļa es domāju, ka šī rīcība tomēr jāsaprot, jo šobrīd Latvijas vēsturē ir noticis gandrīz vai nebijis gadījums Zolitūdes traģēdija un atbildība ir jāuzņemas visos līmeņos. Pilnīgi saprotams, ka Dombrovskis necēla to māju un nevarēja būt tur klāt, bet notikušais tomēr liecina, ka tajā sistēmā kaut kādi zobratiņi nav bijuši kārtīgi salikti, nav bijusi efektīva kontrole un kārtība. Tāpēc domāju, ka pie tik šausmīgām sekām var saprast Ministru prezidenta lēmumu. Domāju, ka ar cieņu vajadzētu izturēties pret šo lēmumu, kas varbūt arī ļautu citiem izdarīt secinājumus par jaunas politiskās kultūras nepieciešamību mūsu valstī. Pie šādas situācijas, kad ir notikusi tik liela mēroga traģēdija, risinājumam ir jābūt globālam un būtiskam, tāpēc šo lēmumu vērtēju pozitīvi. Ja kāds saka, ka par demisiju vajadzēja domāt pēc tam, kad situācija būtu atrisināta, tad jāsaka, ka šis politiski bija pareizākais laiks. Izmeklēšana ir sākusies, bet tā noteikti ies mēnešiem ilgi, tāpēc domāju, no šī viedokļa skatoties, šis tiešām ir pareizais brīdis šādam solim.".
 
 

 

2013-11-28
Laika ziņas
Aptaujas