Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 30.01.2014.

 

Par budžetu Līgatnē vēl nelems

Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 30.01.2014
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Otrdien Līgatnes novada domes deputāti komitejās vērtēja šīgada budžetu, tā kā deputātiem vēl ir priekšlikumi, kas būtu jāiekļauj, šodien ārkārtas sēdē par budžetu netiks balsots. "Druva" jau rakstīja, ka dome šīgada budžetā nebija paredzējusi naudu pedagogu atalgojumam, kaut viņi pērn to saņēma. Ārkārtas sēdē paredzēts pieņemt lēmumu, ka šim mērķim finansējums tiek piešķirts.

"Kad lemsim par budžeta apstiprināšanu, vēl nevar pateikt. Komitejās deputātiem atkal radās jauni jautājumi. Strādāsim, lai visi saprot un ir apmierināti," saka novada domes priekšsēdētājs Guntars Pīpkalējs un atzīst, ka tas nav nekas ārkārtējs, ka dome nav apstiprinājusi budžetu. Iestādes un struktūrvienības tēriņiem var izlietot vienu divpadsmito daļu no pērnā gada budžeta un strādāt.

Deputāts Ainārs Šteins "Druvai" paskaidro, ka budžets nav līdz galam izstrādāts un to nedrīkst pieņemt. "Komiteju sēdēs vērtējām skaitļus, bija daudz jautājumu, uz kuriem no pašvaldības vadības un darbiniekiem atbildes nesaņēmām," bilst domes deputāts, kurš kopā ar diviem kolēģiem no "Vienotības" un apvienības "Mēs Līgatnei" pārstāvi iepriekšējā domes sēdē balsojumā par budžetu atturējās. Par to balsoja trīs apvienības "Līgatnei" deputāti, "Vienotības" pārstāve. Ainārs Šteins uzsver, ka, plānojot budžetu, nedrīkst aizmirst, ka jāplāno ne tikai ikdienas tēriņi, bet arī ilgtermiņa projekti.

"Esmu gandarīts, ka komitejās strādājām lietišķi, patiešām nopietni izķidājām katru skaitļi, diskutējām," tā Ainārs Šteins.

http://news.lv/Druva/2014/01/30/par-budzetu-ligatne-vel-nelems

 

Atrodamā un zudusī informācija

Autors: Jānis Gabrāns
Datums: 30.01.2014
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Mēdz teikt, ka internetā var atrast visu. Ņemot vērā šo atziņu, "Druva" ielūkojās visu vēsturiskā Cēsu rajona teritorijā esošo novadu

pašvaldību mājaslapās, lai apskatītu, kas tur atrodams.

Šoreiz tas notika ar noteiktu uzdevumu, pareizāk sakot, vairākiem. Pirmkārt, ieskatīties lapā ar it kā bijušā novada iedzīvotāja acīm, lai saprastu, kas notiek dzimtajā pusē. Otrkārt, paraudzīt, vai tiek izpildītas likumdošanas prasības, kas paredz, ka pašvaldībai interneta mājaslapā jāpublicē domes lēmumi, saistošie noteikumi, amatpersonu atalgojums. Treškārt, ielūkoties mājaslapā ar tūrista acīm, kurš, braucot uz šo pusi, grib kaut kur piestāt, paēst, pārnakšņot, kaut ko apskatīt. Jo Latvijā taču tiek runāts, ka tūrisms ir viens no valsts attīstības stūrakmeņiem.

Tātad, ko novadnieks tālajā Anglijā, Norvēģijā, Īrijā, kur tik ne vēl, var uzzināt par notikumiem dzimtajā novadā. Patiesībā situācija ļoti atšķirīga. Piemēram, Amatas novada mājaslapā ir aktuāla un labi izklāstīta informācija, un īsā laikā saprotams, ar ko šobrīd dzīvo novadā. Tikpat aktuāla Cēsu novada mājaslapa, taču, piemēram, Priekuļu novada mājaslapā sadaļā "Pašvaldība" viss apstājies decembra vidū, jo galvenā aktualitāte ir 19.decembra domes sēdes darba kārtība.

Par mājaslapām šīs jomas speciālisti saka, ka vietnei jābūt kā pārdomātam šaha gājienam, lai ikviens, kurš lapu atvērtu, uzreiz saprastu, kas tiek piedāvāts. Visam jābūt lakoniskam, pārskatāmam, bet, galvenais, mājaslapa regulāri jāaktualizē. Un vēlams to darīt visās sadaļās, citādi Priekuļu pašvaldības interneta vietnē sadaļā "Vidzemē un Latvijā" pirmā aktualitāte par to, ka Eirodiena Vidzemē norisināsies 11. oktobrī pie Valmieras Kultūras centra. Pa šo laiku ne tikai jau eiro ieviests, bet pat jauna valdība izveidota.

Regulāri tiek aktualizēta Pārgaujas novada mājaslapa, un te ir labs piemērs, ka informāciju, kas vairs nav aktuāla, var saglabāt arhīvā, pirmajam skatījumam atstājot jaunāko.

Vecpiebalgas novada mājaslapā lasāma informācija par notikumiem, kas gaidāmi, vai procesiem, kas norit. Ja gribas uzzināt, kas bijis, jāmeklē sadaļa "Notikumu apskats". Patiesībā to atradu nejauši, ja apmeklētājam nav daudz laika, viņš to var nepamanīt. Vairāku pašvaldību mājaslapās informācija tiek dalīta dažādās sadaļās, lai gan viss varētu būt daudz vienkāršāk, tātad arī saprotamāk. Piemēram, Vecpiebalgas mājaslapa, sadaļa "Sports". Aiz virsraksta "Aktuālākais" ir informācija par notikumiem pirms gada, un jau biju gatavs pamest šo sadaļu, bet iedomājos palūkoties, kas ir aiz lodziņa "Notikumi". Izrādās, tur atrodams krietni svaigāks un plašāks sporta notikumu piedāvājums.

Raunas mājaslapā pirmā ziņa "Salmu instalāciju veidotājus aicinām pieteikties festivālam Grobiņā". Iespējams, ka kāds šīs jomas fanātiķis arī dzīsies cauri visai valstij, bet vai tā ir aktualitāte numur viens? Jo tālāk jau ir novada iedzīvotājiem krietni noderīgāka informācija, lai gan kopumā gribētos vairāk tieši lokālo notikumu piedāvājumu.

Arī Līgatnes novada mājaslapā ir informācija par salmu instalācijām Grobiņā, lai gan ir ļoti daudz arī citu ziņu. Rodas pat sajūta, ka tās varbūt pat pārāk daudz, visas vienā katlā, uzreiz nesaprast, kas attiecas tieši uz novadu, kas pastarpināti varētu noderēt iedzīvotājiem. Arī te sporta sadaļas aktualitātēs jaunākā ziņa ir par 2012. gadu, bet pasākumu kalendārs apstājies pērn septembrī.

Jaunpiebalgas mājaslapā arī dominē ziņas par gaidāmajiem notikumiem, bet arī tā ir informācija par notikumiem novadā.

Likums par pašvaldībām nosaka, ka domes lēmumus publicē pašvaldības mājaslapā internetā ne vēlāk kā trešajā darbdienā pēc to parakstīšanas dienas, bet priekšsēdētājam tie jāparaksta piecu darbdienu laikā no to pieņemšanas dienas. Tātad, pēc astoņām dienām tiem vajadzētu būt atrodamiem internetā. Pārsvarā tas tiek ievērots, taču atkal akmens Priekuļu domes dārziņā, jo pēdējais pieejamais domes sēžu protokols ir par sēdi pagājušā gada 4.jūlijā.

Raunas mājaslapā var atrast janvāra domes sēdes kārtību, kas notika vakar, bet neizdevās ieraudzīt iepriekšējo sēžu lēmumus. Ja tie vietnē tomēr publicēti, atrast tos sarežģīti.

Jaunpiebalgas mājaslapā ir janvārī pieņemto domes lēmumu uzskaitījums bez plašāka izklāsta. Aizvadītajā gadā jo senāk, jo vairāk lēmumi izlasāmi pilnībā, tātad jādomā, ka ar laiku arī šie būs pieejami pilnībā.

Amatpersonu atalgojums atrodams visās mājaslapās, tas gan paslēpts dažādās sadaļās, bet, kas meklē, atrod. Dažā vietnē publicēti dati par janvāri, decembri, citā par novembri, bet atkal jāmin Priekuļu pašvaldība, kuras mājaslapā varam lasīt atalgojumu par septembri. Maz ticams, ka pēc tam viņiem algas nav izmaksātas.

Ja pašvaldību mājaslapas apmeklē potenciālais tūrists, viņš var atrast plašu informāciju gandrīz visos novados. Izņemot jau vairākkārt pieminēto Priekuļu novadu, kur ir sadaļa "Tūrisms" ar dažādām apakšsadaļām, bet nevienā nav atrodama nekāda informācija. Priekuļu mājaslapa pērn ieguva citu izskatu, taču informācija no tā nav jūtami uzlabojusies. Savukārt Amatas novada mājaslapā, mainoties noformējumam, jūtami uzlabojās arī informācijas aprite un tās atrašanas iespējas.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pašvaldību departamenta direktore Liene Kristapsone atzīst, ka pērn pašvaldībām tika izsūtīta informācija ar atgādinājumu ievērot normatīvo aktu prasības un publicēt ar likumu noteikto informāciju: "Mēs izsekot visu 119 Latvijas pašvaldību mājaslapām nevaram, taču, konstatējot kādas nepilnības, informējam, ka nav atrodama likumdošanā noteiktā informācija un to vajadzētu novērst. Viņi paši var izvēlēties, kādu informāciju vēl publicēt savās mājaslapās, bet jāievēro zināmas robežas, teiksim, esam uzsākuši diskusiju, ka, piemēram, komercreklāmām tur nebūtu vietas."

Noslēgumā atgādinām, ka, atbilstoši likumdošanai, no 1.jūlija pašvaldību mājaslapā internetā obligāti būs jāievieto arī domes sēžu audio ieraksti.

http://news.lv/Druva/2014/01/30/atrodama-un-zudusi-informacija

 

 

2014-01-30
Laika ziņas
Aptaujas