Jaunumi
Publikācijas par Līgatni laikrakstos, 13.11.2013.

Tūristus piesaista kopīgi

 

 

Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 13.11.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Redzeslokā

Šogad daudz darīts, lai pasaulē popularizētu Gaujas Nacionālo parku. Par to stāstīts 15 starptautiskos tūrisma gadatirgos Somijā, Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Zviedrijā, Polijā, kā arī Vācijā, Lielbritānijā un Nīderlandē. Novembra sākumā Londonā notika viens no pasaulē nozīmīgākajiem tūrisma profesionāļu sarīkojumiem gadskārtējais starptautiskais tūrisma gadatirgus „World Travel MArket 2013", kurā liela interese bija par jauno tūrisma zīmolu „Enter Gauja". Lielbritānijas tūrisma tirgus tika iepazīstināts ar GNP dabas, kultūras un aktīvās atpūtas piedāvājumu, kas ir unikāls Baltijā un piesaista ne tikai individuālos tūristus, bet arī darījumu tūrisma kompānijas. Piedalīšanās tūrisma izstādēs un gadatirgos tiek organizēta sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu.

Gaujas Nacionālais parks vēsturiski ir viens no Latvijā pazīstamākajiem, ārzemnieku visvairāk apmeklētajiem visa gada garumā. Pašvaldības kopā ar tūrisma uzņēmējiem vienojušās par kopīgu stratēģiju konkurētspējas palielināšanai. Pērn Siguldas, Cēsu, Valmieras, Līgatnes, Pārgaujas un Amatas pašvaldības un Dabas aizsardzības pārvalde parakstīja vienošanās par sadarbību tūrisma veicināšanai parka teritorijā. Šogad pievienojušās Krimuldas, Kocēnu un Priekuļu pašvaldības. Pērn apstiprinātajā „Gaujas NP tūrisma klastera attīstības stratēģijā" plānots panākt, ka parks ir konkurētspējīgākais galamērķis Latvijā ārpus galvaspilsētas ar kvalitatīvu un specializētu tūrismu precīzi segmentētā ārvalstu un vietējā tirgū visa gada garumā, kas orientēts uz pieprasītu atpūtu un aktivitātēm dabā un vēsturiskā kultūrvidē. Tas arī mērķtiecīgi tiek īstenots.

http://news.lv/Druva/2013/11/13/Turistus-piesaista-kopigi

 

Lāči varēs izvingrināt ķepas

 

Autors: Rūta Lipska
Datums: 13.11.2013
Izdevums: Diena
Rubrika: Ziņas

Ķepaiņiem Līgatnē būvē pastaigu laukumu, kuru pabeigs ap Ziemassvētkiem.

Līgatnes dabas takās dzīvojošie lāči Mikus un Puika ap Ziemassvētkiem varēs izmēģināt jaunu 3000 m2 lielu pastaigu laukumu, bet apmeklētājiem būs iespējams tos daudz labāk apskatīt. Pašlaik vēl tiek betonēti pamati, bet līdz decembra beigām jābūt gatavam dubultajam nožogojumam ap dzīvniekiem atvēlēto teritoriju. Savukārt nākamajā gadā šai vietai Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) plāno meklēt jaunu apsaimniekotāju.

Mikus un Puika dzimuši Rīgas zooloģiskajā dārzā, bet kopš 1995. gada tie mīt Līgatnē. Lāčiem jauns mājoklis ir kopš pagājušā gada novembra, taču tam apkārt līdz šim nebija āra pastaigu laukuma, tāpēc apmeklētājiem no attāluma caur režģi pagaidām redzami vienīgi dzīvnieku silueti. Pašlaik labi apskatīt var Ilzīti, kas mīt blakus iežogojumā. Šo dzīvnieku kopēja, par lāču mammu dēvētā Velga Vītola atzīst, ka viņai ir patiess prieks par topošo pastaigām domāto teritoriju, jo rezultātā daudzreiz pieaugs lāču puikām pieejamā platība. Tie varēs izbaudīt pastaigas šajā reljefainajā teritorijā, kurā aug koki, atrodas lieli akmeņi. Te izrakts arī neliels dīķītis, jo dzīvniekiem vasarā ļoti patīk plunčāties ūdenī. Velga atzīst, ka pēc rakstura abi lāči ir ļoti atšķirīgi – Mikus ir vadonis un sargs, savukārt Puika ir mierīgāks, viņam patīk vispirms apsēsties un tad kaut ko darīt. Dzīvnieki labprāt spēlējas ar zariem, veļ bluķi, rotaļīgi cīkstas savā starpā. Rudenī lāči mielojas ar āboliem, burkāniem, ozolzīlēm, bet lielākais kārums tiem ir medus. Velga uzskata, ka jaunais pastaigu laukums Ziemassvētkos būtu skaista dāvana. Būvniecības procesa troksnis dzīvniekus pārlieku neuztraucot, arī tāpēc, ka lāči rudenī kļūst miegaināki. Parasti šie ķepaiņi guļ ziemas miegu, bet lāči Līgatnē to nedara, jo to uzmanību nereti piesaista apmeklētāju radītais troksnis.

Sola drošu nožogojumu

Lāču pastaigu laukuma žoga būvniecība izmaksā 97 tūkstošus latu, Dienu informēja DAP Vidzemes reģionālās administrācijas direktora vietnieks Mārtiņš Zīverts. Tas tiks veidots maksimāli drošs, lai novērstu lāču izrakšanās iespējas. Tieši tā 2012. gada 22. aprīlī brīvībā izkļuva Līgatnes lācene Made, kas beidzās ar tās nošaušanu. Tāpēc lāču pastaigu laukums tiks izbūvēts, vispirms veidojot betona pamatus divu metru dziļumā, bet vēl horizontāli tiks iestrādāts metāla režģis. Iekšpusē pa perimetru tiks izlikti akmeņi un darbosies dubultā elektriskā gana sistēma, paskaidroja M. Zīverts. Līgatnes takās apmeklētājiem šogad ir izveidota arī jauna ekspozīcija par lūšiem, tāpat ir salaboti vairākās vietās izskalotie ceļi, šim nolūkam iztērēti 12 tūkstoši latu. Šomēnes iecerēts uzlabot mežacūku iežogojumu. Diena jau iepriekš rakstīja, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), veicot pārbaudes dabas takās, šajā gadā bija konstatējis atsevišķas nepilnības, piemēram, tika atzīts, ka lāčiem nav nodrošinātas pastaigas, kā arī kopā tiek turēti dažādu dzimumu nekastrēti dzīvnieki, kas var novest pie nekontrolētas vairošanās. Pašlaik visi šie trūkumi ir novērsti – dzīvnieki ir sterilizēti, tie atrodas regulārā veterinārārsta uzraudzībā, bet lāčiem drīzumā būs pieejams pastaigu laukums, tāpat DAP turpina regulāri sadarboties ar PVD, paskaidroja M. Zīverts.

Būs jauns apsaimniekotājs

Nākamajā gadā starp abiem lāču iežogojumiem tiks veidota jauna taka, kas apmeklētājiem ļaus vēl labāk apskatīt šos dzīvniekus, bet, izmantojot Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzekļus, plānots izbūvēt aptuveni 1,3 km garu taku pie briežu un aļņu voljēra, Dienai pastāstīja DAP Dabas tūrisma infrastruktūras departamenta direktors Valērijs Seilis. Vēl tiks meklētas iespējas atjaunot lūšu un uzlabot citu dzīvnieku mītnes. Kopš pagājušā gada, kad Gaujas nacionālā parka fonds atteicās no šīs vietas apsaimniekošanas, objekts atrodas DAP pārziņā. Taču vēl līdz decembra beigām ir plānots izsludināt konkursu par tiesībām apsaimniekot Līgatnes dabas takas. Tātad jaunajā tūrisma sezonā šajā vietā varētu saimniekot kāds cits, DAP saglabājot uzraudzības funkcijas. Jaunais apsaimniekotājs tad būs atbildīgs par dzīvnieku kopšanu, dabas taku infrastruktūras uzturēšanu un varēs nodarboties ar uzņēmējdarbību šajā teritorijā. Taču DAP pārstāvji sola, ka konkursa nolikumā būs noteiktas prasības šī objekta nākamajam apsaimniekotājam, lai nodrošinātu šī dabas izglītības un tūrisma objekta saglabāšanu, kā arī dzīvnieku labturības prasību ievērošanu.

FOTO: http://www.db.lv/foto-video/foto/ligatne-par-97-tukstosiem-top-lacu-laukums-404985

Līgatnes dabas takas ik gadu apmeklē 50–60 tūkstoši cilvēku. Ziemā, kad uzsnieg sniegs, šeit ir ne vien apskatāmi lāči, aļņi, stirnas, mežacūkas un citi dzīvnieki, bet te var arī slēpot.

http://news.lv/Diena/2013/11/13/Laci-vares-izvingrinat-kepas

 

ĪSZIŅAS


Datums: 13.11.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

            Līgatnes Kultūras centrā atklāta savdabīga foto izstāde, veltīta Līgatnei un Latvijas 95.gadadienai. Izstādi veidojuši līgatnieši, uzņemot foto par Līgatni ar pašu gatavotām "pinhole" jeb adatas acs kamerām. Tā tapusi Līgatnes Jauniešu biedrības projektā "Līgatne sērkociņu kastītē" . Projekta pamatideja īstenot šķietami neiespējamo, iegūstot citādu redzējumu uz apkārtni, atklāt Līgatni un rudeni Līgatnē no jauna un līdz šim nebijuša skatu punkta caur sērkociņu kastīti, jo tieši sērkociņu kastīte ir šīs izstādes foto tapšanā izmantoto kameru pamatā.

http://news.lv/Druva/2013/11/13/ISZINAS 

Ka nekļūst bīstams

Datums: 13.11.2013
Izdevums:
Druva
Rubrika:
Hallo, "Druva"!

"Lasīju "Druvā", ka Taurenē tiltam pār Gauju steidzami nepieciešams remonts. Taču tas vajadzīgs arī tiltam, kas pie Līgatnes ved pār dzelzceļu. Šis tilts arī izskatās pavisam bēdīgs, bet tam taču ir ļoti liela slodze. Cik lielo kravas mašīnu pa dienu tam nepārbrauc! Domāju, valstij vajadzētu nopietnāku politiku šādos jautājumos," sacīja līgatnietis, "Druvas" lasītājs.

http://news.lv/Druva/2013/11/13/Ka-neklust-bistams

 

 

2013-11-13
Laika ziņas
Aptaujas