Jaunumi
Sarmīte Feldmane: Miķeļos vērtē izaudzēto, laikraksts "Druva", 28.09.2012.

Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 28.09.2012
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas
Septembra beigas izsenis bijis laiks, kad rudens raža pagrabā vai klētī.
Tad saimnieks var vērtēt, kāda tā bijusi. Ja kas īpaši labi padevies, to var vest uz tirgu. Miķeļdienas tirgi vienmēr bijuši jo bagāti. Un, šķiet, tā ir arī mūsdienās. Tie pamazām atdzimst ne vienā vien pagastā.
Līgatnē tieši šoruden četras sestdienas tiek rīkots Miķeļu gadatirgus. Pirmajā tirgus dienā pirms nedēļas gan tirgotāju, gan apmeklētāju nebija maz.
“Kaut arī daudzviet kaimiņos bija tirgi, tirgotāji bija izvēlējušies atbraukt uz Līgatni. Pircēji bija ne tikai līgatnieši, arī tūristi. Tā ka viss notika kā jau tirgū,” stāsta Līgatnes kultūras nama pasākumu organizētāja Katrīna Šteina un uzsver, ka Miķeļos savulaik Līgatnē bijis liels tirgus. Līgatnieši grib atdzīvināt pilsētā tik iecienīto tirgu, uz kuru laucinieki veda izaudzēto, amatnieki savus izstrādājumus. “Gribam šo tradīciju saglabāt. Novadā ir daudz amatnieku, cilvēku, kuri prot daudz ko izaudzēt, tādu netrūkst arī kaimiņu novados. Šajā tirgū nav paredzēts, ka tirgos ievestās rūpniecības preces,” saka Katrīna un piebilst, ka pirmajā reizē tirgū pārdevēji bijuši arī no Cēsīm, Lubānas, Smiltenes, Raunas, Siguldas un citām vietām.
Tirgi turpināsies pavasarī. Tad iecerēts, ka tāds pats tirgus būs arī Augšlīgatnē.
“Rudenī, kad raža novākta, vienmēr kādam kaut kas paliek pāri, kam pagrabā nav vietas. Tad arī ir īstais laiks tirgum,” saka Raunas novada domes izpilddirektore Linda Zūdiņa. Viņa jau vairākus gadus Raunā rīko Pavasara un Rudens gadatirgus. “Uzrunājam cilvēkus, mudinām nākt gan tirgot, gan pirkt. Ja labs laiks, ja tuvumā kaimiņos arī nav tirgus, tad cilvēku ir patiešām daudz,” domās dalās Linda.
Jau pierasts, ka tirgum labi pieder kultūras programma – kāda teātra izrāde, kāds koncerts. “Protams, cilvēkiem patīk, viņi labprāt noskatās izrādi, paklausās mūziku,” piekrīt Linda un piebilst, ka ne jau vienmēr cilvēki uz tirgu dodas tikai iepirkties. Arī satikties, atpūsties, ļaužu burzmā ko jaunu uzzināt, ieraudzīt.
Miķeļus mēdz dēvēt par ziemas sākuma svētkiem. Tautas ticējums vēsta, ka šajā dienā sākas zemes guļas laiks, jāsteidz visi lauka darbi, jo tad ziemai vārti vaļā. Miķeļdienā vēroja laikapstākļus un paredzēja, kāda būs ziema, pavasaris. Lūk, daži ticējumi: “Kad ap Miķeļiem līst lietus, gaidāma mīksta ziema. Kad priekš Miķeļa nobirst kokiem lapas, tad priekš Jurģa jau liela zāle. Ja lapas birst pēc Miķeļiem, pavasari ilgi turēsies sniegs. Ja Miķeļos vējš pūš no ziemeļiem, tad gaidāma auksta un dziļa ziema. Pēc Mīkāļa vairs cita neviena sakne neaug, tik viens kāposts vie vairs aug.
 
  
Vajadzīga konkurence

Datums: 28.09.2012
Izdevums: Druva
Rubrika: Hallo, "Druva"!
"Izlasīju ceturtdienas "Druvā", ka kāds līgatnietis pārmet pašvaldībai, jo tā atļāvusi Līgatnes pagastā ienākt "Elvi" veikalam, tādēļ tiekot izēsts vietējais uzņēmējs, kuram turpat netālu veikals. Nevaru tam piekrist. Uzskatu, ka iedzīvotāji ir tikai ieguvēji, ja ir tirgotāju konkurence. Tā izlīdzinās cenas. Turklāt daudzi līgatnieši priecājas, ka tagad pieejams plašs preču klāsts, ir arī cenu akcijas. Ieguvums arī, ka šī vieta kļuvusi skaista, sakopta," sacīja Velta no Līgatnes.
 
http://news.lv/Druva/2012/09/28/Vajadziga-konkurence
 

2012-09-28
Laika ziņas
Aptaujas