Jaunumi
Siguldas Tautas teātris aicina uz Anšlava Eglīša lugas "Galma gleznotājs" iestudējumu Līgatnes kultūras namā

Siguldas Tautas teātris aicina uz Anšlava Eglīša lugas "Galma gleznotājs" iestudējumu Līgatnes kultūras namā 25. februārī plkst. 17.00. Biļetes: 2 eiro.

Anšlavs Eglītis: „Ņēmos sacerēt romantisku pārpratumu spēli – „brīvi” saistītu ar Leonardoda Vinči dzīves posmu Milānas hercoga galmā. Likās patīkami padarboties ap šo fantastiski daudzpusīgo un diezgan noslēpumaino renesanses meistaru”.

Eglītis tēlo dievišķīgas dzirksts apmirdzēto Leonardoda Vinči un viņa skolnieku Frančesko, kuri, 1482.g., paša Milānas hercoga LodovikoSforcas aicināti , no Florences ierodas Milānas galmā. Lionardo (lugā izcilā meistara vārds ir ar šīm mazajām izmaiņām) jākļūst gan par galma gleznotāju, gan par pils, dārzu un pašas Milānas pārveidotāju - pilsētai un galmam jātop pirmajiem Itālijā un visā pasaulē. Taču Lodoviko sapnis sastopas ar lieliem pārbaudījumiem, jo abu jauno cilvēku ierašanās satracina gan hercogieni Beatriči, gan veco galma gleznotāju Graciadio. Ir noprotams, ka Beatriči un Lionardo saista kāds noslēpums, kādas īpašas attiecības, kuras sakņojas pagātnē.

Jāpiemin to, ka ļaudis šajā lugā, vēlēdamies izdibināt citu noslēpumus, vēlēdamies apmierināt savu egoismu un  jebkuriem līdzekļiem saglabāt savu statusu sabiedrībā,  uzdodas par citiem cilvēkiem, piesavinās cita vārdu. Rodas  virkne intrigu, kuras tiek skaidrotas asprātīgos dialogos. Taču jautājums saglabājas visas izrādes garumā, vai tiešām ir jānomaina savs vārds, sava patība, uzdodoties par citu. Ko iegūstam ( ja iegūstam) un ko zaudējam, pat nododam. Hercogs Lodoviko pēdējā sarunā ar Lionardo saka: „No visām cilvēka jūtām tikai draudzība var ilgt visu mūžu, no visiem cilvēka darbiem tikai māksla dzīvo pāri laikam.”

Vai tā ir? Vai cilvēku daba pagājušo gadsimtu gaitā ir ko mācījusies, vai arī ne vienā vien situācijā atpazīsim mūsu ikdienā joprojām piedzīvotas masku spēles? Ceram, ka 25.februāra pēcpusdiena Līgatnes Kultūras namā kļūs par interesantu, intriģējošu piedzīvojumu Milānas galmā kopā ar Lionardo,  Beatriči un citiem galma  iemītniekiem.

Izrādes scenogrāfe un kostīmu māksliniece ir Evita Rusova ( LMA profesora un izcilā  scenogrāfa  Andra Freiberga studente). Ir radīta neparasta un spēcīgi uzrunājoša mūzika (autors UNIMENTAL ).

Atzīmējot A.Eglīša 110 gadu jubileju, mūs uzaicināja 2016.g. 16.oktobrī  spēlēt “Galma gleznotāju” Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē. Esam viesojušies arī Veselavas muižā, Cesvaines un Bauskas pilīs, Kultūras namos un Kultūras centros. Līgatnē, “Galma gleznotāja” 12. – pēdējā  izrādē, no mūsu iemīļotajiem varoņiem – hercogu pāra un  Lionardoda Vinči, Fioras un Frančesko atvadīsimies.

 

Siguldas Tautas teātra režisore Ā. Liepiņa – Stūrniece


Publicēts 2017. gada 7. februārī

2017-02-24
Laika ziņas
Aptaujas