Jaunumi
Zane Ieviņa "Starpbrīdī glāze piena „Skolas piens” arī devītklasniekiem", laikraksts "Druva", 22.08.2012.

Autors: Zane Ieviņa 
Datums: 22.08.2012 
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas

Ar šo mācību gadu programmas „Skolas piens” mērķauditorija tiek paplašināta. Bezmaksas glāzi piena katru mācību dienu varēs saņemt ne tikai pirmsskolas izglītības iestāžu un vispārējās izglītības skolu audzēkņi no 1.līdz 4. klasei, bet arī 5.-9. klašu skolēni. GrozījumiMinistru kabineta noteikumos stājās spēkā 8.augustā.

Kaut gan programma „Skolas piens” ir jau no 2004.gada, tikai tagad Zemkopības ministrija(ZM) radusi iespēju paplašināt programmā iesaistīto bērnu skaitu. To izlemts darīt pēc atsevišķu vecāku un skolotāju lūguma un patlaban glāzi piena bez maksas varēs saņemt skolēni līdz 9.klasei. Savukārt vidusskolām ir iespēja par pazeminātu cenu ik dienu iegādāties glāzi piena vai kefīra, ko nodrošina Eiropas Savienības līdzfinansējums 13 santīmi par litru.

ZM pārstāvji, skaidrojot grozījumu nepieciešamību, norāda, ka arvien aktuālāks ir jautājums par dažādām veselības problēmām, ko izraisa neveselīgs uzturs, tādēļ aizvien populārāki kļūst arī pasākumi, kas domāti veselīga uztura paradumu veidošanai jau pirmsskolas un skolas vecumā. Programmas „Skolas piens” mērķis ir iepazīstināt bērnus ar veselīga uztura ieradumiem, tāpēc arī svarīgi iesaistīt iespējami vairāk skolēnu.

Iepriekšējā mācību gadā atbalsta programmā „Skolas piens” piedalījās 555 izglītības iestādes. Vidzemes novadā starp šīm skolām bija sešas pirmsskolas izglītības iestādes no Cēsu un Līgatnes novada, kā arī 14 skolas no Cēsīm, Taurenes, Priekuļiem, Rāmuļiem, Drabešiem, Līgatnes, Dzērbenes, Skujenes, Inešiem, Vecpiebalgas. Rāmuļu pamatskola ir viena no tām, kas šogad programmā piedalīsies otro gadu. Skolas direktore Ija Brammane par programmu saka: „Šogad „Skolas pienam” pieteicām visus skolēnus līdz 9.klasei. Esam ļoti priecīgi, ka šāda iespēja pastāv. Jau pērn kopā ar skolas medmāsu nolēmām, ka bērniem šī glāze piena ir nepieciešama un izlēmām programmā piedalīties. Skolēni pienu arī labprāt dzēra, un nebija nekādu problēmu. Pienu devām no rīta pēc pirmās stundas.”.

Cēsu klīnikas pediatre Māra Brice atzīst, ka programmā „Skolas piens” būtu jāpiedalās pēc iespējas vairāk skolām. „Piens ir nozīmīgs jebkuram augošam organismam, vajadzētu pieteikties gan bērnudārziem, gan vidusskolām. Veselībai ir nozīmīga tā viena glāze piena dienā. Kalcijs, kas ir piena sastāvā, bērniem ir ļoti vajadzīgs,” tā M.Brice. Pediatre arī pieļauj iespēju, ka ļoti bieži bērni nemaz nav pieraduši dzert pienu: „Ja nepanes pienu, tad saprotams, bet pārsvarā jau bērni ir jāradina dzert pienu. Ir jāsāk kaut vai ar mazu tasīti piena, pēc tam vecākajās klasēs bērns jau būs pieradis un dzers labprāt.”

Cēsu 2.pamatskolas 5.klases skolnieka Kārļa mamma Dagnija Žukovska arī piekrīt, ka bērni jau no mazotnes jāradina dzert pienu, lai pusaudžu vecumā neatteiktos un neteiktu, ka tas ir stulbi. „Kārlim jau pērn skolā katru dienu tika piedāvāts piens, ceru, ka būs arī šogad. Ja skolā pareiza nostāja, tad nav nekādu problēmu un bērni dzer pienu. Zinu, ka Kārlis dzēra pienu, un arī no viņa draugiem nekādas pretenzijas netiku dzirdējusi. Ir labi, ka vismaz laikā, kad skolā dzer pienu, bērniem nav nepieciešamības skriet uz kafejnīcu, lai pirktu kādus kraukšķus. Vismaz ir pārliecība, ka bērns zinās, kas ir veselīgs uzturs, un nevēlēsies starpbrīdī pirkt čevitus,” tā Dagnija.

Izglītības iestādes programmā skolas un bērnudārzi var iesaistīties visa mācību gada laikā, tikai iestādei pašai jāatrod piena piegādātājs jeb atbalsta pretendents vai jālūdz palīdzība Lauku atbalsta dienestā.

http://news.lv/Druva/2012/08/22/Starpbridi-glaze-piena-Skolas-piens-ari-devitklasniekiem

2012-08-22
Laika ziņas
Aptaujas