Jaunumi
Līgatnes kultūras namā un Zeit izstāžu zālē skatāma izstāde "Priekšauts ar stāstu"

Kad meitai priekšauts pagriezies uz sāniem, tad viņas brūtgāns domā par citu meitu.

 

/P. Zeltiņa, Ikšķile./

 

Divus priekšautus reizē nevajaga siet, jo tad būs divi vīri.

 

/E. Jēpe, Palsmane./ 

Priekšauts – sena, taču mūsdienās vēl arvien aktuāla un interesanta tērpa sastāvdaļa. 

16.-18.gs. zīmējumos, kuros attēlotas latvietes, priekšauts redzams ļoti nepārprotami. Arī termins “priekšauts” – auts, ko sien priekšā, liecina par šī apģērba gabala senumu. 

Mūsdienās, kad priekšauta valkāšanas nozīmi vairāk saista ar praktisko – pasargāt apģērbu no nosmērēšanas, nedaudz tiek piemirsta tā dekoratīvā un simboliskā nozīme. 

Izstāde “Priekšauts ar stāstu” ir projekta „Priekšauta stāsts” otrā daļa Tās mērķis ir aktualizēt tēmu “Priekšauts”, tā simbolisko un praktisko nozīmi, darināšanas un valkāšanas tradīcijas no tautastērpa līdz mūsdienu tērpam, no profesionāla apģērba līdz dizaina un konceptuālas mākslas priekšmetam. 

Līgatnes kultūras namā apskatāmi Vidzemes etnogrāfisko, laikmeta, stila priekšautu atdarinājumi un variācijas. Savukārt atpūtas kompleksā Zeit skatāmi darbi, kuros tēma „Priekšauts” risināta gan pavisam praktiski – meklējot ideālo priekšautu konkrēta aroda

 

pārstāvim, gan caur šo, šķietami ikdienišķo priekšmetu, risinot konceptuālas idejas. Pievienotie stāsti rosina domāt par priekšautu kā informācijas nesēju, kur Priekšauts un Stāsts ir līdzvērtīgi “spēlētāji”. Līdzās pieredzējušu meistaru darbiem izstādē varam aplūkot bērnu radītos priekšautus. “Man pirmais priekšauts” - tēma, kas risināta bērnu priekšautu kolekcijās un individuālajos darbos. Krāsaini, drosmīgi un izaicinoši - tieši tādi, kādiem jābūt topošajiem meistariem un māksliniekiem. 

2019. gada augustā Limbažos durvis vērs izstāde “Priekšauts stāsta”, kurā būs apskatāmi priekšauti no vidzemnieku pūra lādēm – katrs ar savu stāstu, kopā veidojot ieskatu 18.-20.gs. vidzemnieku sadzīvē un vēsturiskajos notikumos.

 

Izstādes kuratore:  Areta Raudzepa

Māklinieki -  izstādes iekārtotāji: Baiba Vaivare, Dace Pudāne, Juris Leitāns. Grafiskais dizains: Aiva Bumbure. 

 

2019-04-12