Jaunumi
Andreja Cīruļa grāmatas atvēršanas svētki “Gaismas pilī”

17. novembrī plkst. 12:00  Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks Andreja Cīruļa grāmatas “Mana mīļa Līgatne” pirmo eksemplāru svinīgs dāvinājums Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, kas, ievērojot visus valstī noteiktos epidemioloģiskos ierobežojumus, vienlaicīgi būs šī unikālā darba atvēršanas svētki. 

Andreja Cīruļa grāmata “Mana mīļā Līgatne” ir lielisks izziņas materiāls tiem, kuri interesējas par Latvijas vēstures detaļām caur ikdienas sadzīviskiem notikumiem. Tā ir vēsturisko publikāciju, faktu un atmiņu stāstu apkopojums par notikumiem un dzīvošanu Andreja jaunības dienu zemē Līgatnē un tās apkārtnē, kā arī vēsturiskas liecības par Atmodas laika aizkulisēm.

Grāmatas materiāls ir autora publikāciju apkopojums laika posmā no 2014. gada jūnija līdz 2019. gada oktobrim, kas publicētas izdevumā “Līgatnes novada ziņas”. Šai pētnieciski analītiskā darbā, par laika periodu no 18. gadsimta beigām līdz mūsdienām, papildus notikumiem Latvijā, īpaša vieta veltīta Latvijas papīrražošanas tradīcijām – tās uzplaukumam un norietam, līgatniešu darba un dzīves telpai, tradīcijām, un “Līgatnes utopijai”, kas 20. gadsimta sākumā bija viena no modernākajām industriālajām pilsētiņām Eiropā.

Andrejs Cīrulis (18.10.1946 – 23.12.2019) - ievērojams žurnālists, politiskais un sabiedriskais darbinieks. Pirmsatmodas laika progresīvā laikraksta “Padomju Jaunatne” (vēlāk “Latvijas Jaunatne”) galvenais redaktors. Viens no Latvijas Atmodas celmlaužiem - Latvijas Tautas frontes organizācijas komitejas loceklis, LTF organizācijas komitejas loceklis.  LTF 1. un 2. kongresa delegāts, LTF Domes valdes loceklis. No Latvijas Tautas frontes saraksta ievēlēts par PSRS Tautas deputātu, lai Maskavā, kopā ar līdzīgi domājošajiem, cīnītos par Latvijas Neatkarību. Būtiski ietekmējis daudzus Trešās atmodas procesus un iniciatīvas, to skaitā sarkanbaltsarkanā karoga un latviešu valodas kā vienīgās valsts valodas atzīšanu. Aktīvi darbojies sabiedriskajā dzīvē - Latvijas Kultūras fonda valdes prezidija loceklis, Latvijas žurnālistu savienības valdes prezidija loceklis, iesaistījies un atbalstījis Nacionālās bibliotēkas “Gaismas pils” veidošanu. Galvenais redaktors izdevumam Barikodopēdija.lv.

2015. gadā līgatnieši Andreju Cīruli godāja par “Līgatnes novada gada cilvēku”, apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni un 1991. gada barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Grāmatas izdošanas radošā komanda – Andrejs Cīrulis un viņa meita Dace Cīrule, mākslinieciskā redaktore Irēna Ansava, korektore Zaiga Lasenberga. Idejas autori, virzītāji un atbalstītāji - kultūrvietas “Zeit” dibinātāji Inese un Marģers Zeitmaņi. Grāmata izdota ar daudzu līgatniešu iesaistīšanos, Vidzemes plānošanas reģiona, Valsts kultūrkapitāla fonda un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

 

Papildus informācija:
Ainārs Šteins (mob.29412602)
ainars.steins@ligatne.lv

2020-11-17
Laika ziņas
Aptaujas