Jaunumi
Bērnudārzs septiņdesmitgadnieks!

 Līgatnes bērnudārza kolektīvs, tāpat kā vairākas līgatniešu paaudzes, gatavojas bērnudārza 70.gadu jubilejai. To var nosaukt arī par līgatniešu salidojumu, jo katrā ģimenē kāds reiz gājis vai iet bērnudārzā.

 “Gribas saaicināt bijušos darbiniekus, uzklausīt viņu atmiņas, arī pastāstīt un parādīt novada ļaudīm, kā dzīvojam un strādājam,” saka bērnudārza vadītāja Gunita Liepiņa. Skolotāja Zane Kalniņa studiju laikā sākusi pētīt bērnudārza vēsturi. “Nav daudz tādu bērnudārzu, kas darbojas tik ilgi un vienās telpās,” uzsver Zane. Viņa jubilejas reizei sagatavojusi bukletu, kurā apkopota bērnudārza vēsture. “Tika uzskatīts, ka Līgatnē bērnudārzs ir 1945.gada, par to bija ziņas bērnudārza arhīvā. Arī vecākā fotogrāfija ir no tā gada maija, kurā redzama bērnu grupa ar audzinātāju Irmu Liepiņu. Taču atradām informāciju, ka 1940.gadā 15.oktobrī šajā ēkā, kas celta 1914.gadā kā prestižs nams papīrfabrikas īpašnieku viesošanās reizēm, papīrfabrika strādnieku bērniem atklāj bērnudārzu,” stāsta Zane. Viņa atklāj, ka vēl ir arī informācija, kas, tiesa gan, jāpārbauda, ka pirmais bērnudārzs Līgatnē izveidots jau 1911.gadā. Tad pilsētā gadā dzimuši apmēram 40 bērni, bijusi nepieciešamība pēc bērnudārza. Tas it kā ierīkots tagadējā kultūras namā, bet 1913.gadā slēgts. Šī informācija ir visai pretrunīga, citas ziņas ir par to, ka 1914.gadā bijis paredzēts atvērt bērnudārzu. Interesanti, ka šajā mājā ilgus gadus darbojušās divas atsevišķas iestādes – bērnudārzs un bērnu silīte. Katrai bijusi sava vadība, arī pavārs. Vienu finansēja fabrika, otru izpildkomiteja. Tikai 1960.gadā abas apvienoja.
 “Gaidot jubileju, uzzinām daudzus interesantus faktus, un katrs šķiet svarīgs.   Bērnudārza priekšā kādreiz bijušas divas ģipša lauvas. Daudzi to atceras, bērniem pret tām bijusi bijība. Skulptūras noņemtas, ilgu laiku glabājušās šķūnī, tad   esot pie šķūņa apraktas. Vai tā ir? Tas jāpārbauda. Pavasara talkā būs uzdevums. Kad pateicu bērnu vecākiem, visi ieinteresējās,” pastāsta bērnudārza vadītāja Gunita Liepiņa.
 Šī nedēļa arī audzēkņiem ir īpaša. Audzinātāja Veronika Akmene vecākās grupiņas bērniem nodarbībās stāsta par bērnudārza vēsturi. “Agrāk bērni bija mierīgāki, tagad mājās daudz iespēju. Pat grūti izsekot līdzi visām jaunajām multfilmām, kuras viņi skatās. Nodarbībās rādu vecās filmas un pasakas. Ļoti uzmanīgi klausās, kad uz vecā diafilmu aparāta rādu filmas. Pasakas ir sirsnīgas un mīļas. Arī stāstu, kā bērnudārzā dzīvojuši viņu vecāki un vecvecāki. Ar ļoti lielu interesi viņi klausās par šo māju, runājam, ko bērni kādreiz darīja dārziņā, kādas bija rotaļlietas, kā ģērbās, skatāmies vecās fotogrāfijas. Mazajiemtas ļoti interesē,” saka Veronika. Viņai bērnudārzā 38 darba gads. Jaukā atmiņā ierašanās Līgatnē, kā kāpusi kalnā, priecājusies par skaisto dabu un domājusi, cik gan nelaimīga būs, ja viņu nepaņems darbā. “Ienācu ēkā un apmulsu – cik te skaisti. 70.gados jau visur cēla standarta bērnudārza ēkas,” bilst Veronika un atzīst, ka šajā mājā un darbā vienmēr jutusies labi.
 Līgatnieši lepojas ar savu īpašo bērnudārzu, kura ēku 20.gadsimta sākumā projektējis un būvējis arhitekts Pēteris Meņģelis un kurai lielākā daļa būvelementu izgatavoti Vācijā. 90.gados kāds noskatījis ēku, skanējušas runas, ka nams bīstamā stāvoklī, tajā bērnudārzs nedrīkst būt. Tad pilsētas sabiedrība skaidri pateica, ka šeit jāpaliek bērnudārzam. Drīz arī runas pieklusa.
 “Bērnudārzā nepārtraukti notiek remontdarbi. Visus darbus darot, rēķināmies ar ēkas vēsturi, lai kaut ko neizpostītu,” uzsver vadītāja. Pēdējos gados dome ieguldījusi lielus līdzekļus ēkas sakārtošanā. Pie bērnudārza iekārtots stāvlaukums, lai vecāki bez problēmām var atvases. Pērn, domājot par vecākiem, Augšlīgatnē, tika atvērtas trīs bērnudārza grupas. “Bērnudārza sešās grupās ir 128 audzēkņi, katrā ēkā 64 bērni. Esam vienots, draudzīgs un radošs kolektīvs. Regulāri visu grupu bērniem rīkojam pasākumus. Visi bērni novadā ir nodrošināti ar vietu bērnudārzā. Arī turpmākajos gados par   piepildījumu nav pamata uztraukties,” stāsta pirmskolas izglītības iestādes vadītāja Gunita Liepiņa un uzsver, ka katru gadu bērniem tiek piedāvātas aizvien jaunas iespējas un dome rūpējas, lai būtu viss nepieciešamais.
 Rīt līgatniešiem svētki. Reize atmiņām. Kapos tiks aizdegtas svecītes bijušo darbinieku piemiņai, kultūras centrā koncertu sniegs tagadējie un bijušie audzēkņi, bet vakarā bērnudārzā uz atmiņu vakaru sanāks bijušie darbinieki, un audzēkņi. Viņu vidū arī Natālija Nitecka, kurai jau 98, vairākus desmitus no tiem nostrādājusi bērnudārzā, arī Tālivaldis Teteris no pirmā izlaiduma un daudzi citi. Nākamnedēļ bērnudārzā ikviens varēs apskatīt agrāko gadu   fotogrāfijas.  
 
 Šodien un vēsture. Līgatnes bērnudārza vadītāja Gunita Liepiņa, skolotājas Veronika Akmene un Zane Kalniņa ir gandarītas, ka izdevies atvērt kaut dažas lappuses bērnudārza vēsturē.
 Foto:Māris Buholcs
2010-10-15
Laika ziņas
Aptaujas