Jaunumi
Ieskats nesenajā vēsturē, Atdzimst Līgatnes kultūras nams, publicēts Vidzemes portālā: www.elap.lv

2006-03-09
Ainārs Šteins, Līgatnes pilsētas domes priekšsēdētājs.
 
 
 
Līgatnes pilsētas centrā ir kultūras nams. To 1897.gadā projektējis pirmais latviešu akadēmiski izglītotais arhitekts Jānis Frīdrihs Baumanis kopā ar savu dēlu gleznotāju un zīmētāju Artūru Baumani. Celtniecības darbus veica Cēsu būvuzņēmēja Pētera Meņģeļa vadībā.
Jaunajā celtnē norisa Līgatnes papīrfabrikas strādnieku un kalpotāju visai aktīva kultūras dzīve – tika spēlēts teātris, dziedāts korī, dejots un sportots. 1944. gadā vācieši promejot ēku nodedzināja. Ļoti drīz sākās tās atjaunošana un atjaunoto klubu atklāja 1950. gadā.

Kluba interjerus veidojis Valmieras teātra direktors Rūdolfs Pīlādzis. Uz foajē sienām izveidoti skatuves glezniecības iedvesmoti panno: skati no Raiņa lugām "Pūt vējiņi" un "Uguns un nakts".

Padomju laikiem promejot tika sagrauta Latvijas tautsaimniecība. Kultūras dzīve daudzviet apstājās. Cieta arī vēsturiskā ēka – Līgatnes kultūras nams, jo pašvaldībai nebija līdzekļu ēkas uzturēšanai un māksliniecisko kolektīvu saglabāšanai. Rezultātā, pēdējo15 gadu laikā, lielajā zālē, kas spēj uzņemt 500 skatītāju un kur uz skatuves viegli var dejot 16 deju pāri, netika apsildītas telpas. Sienu un griestu apmetums pamatīgi bojāts, ko šobrīd nepieciešams atjaunot. Un pēc līgatniešu teiktā: "Neticējām, ka šeit atgriezīsimies, lai dziedātu, dejotu un aktīvi vadītu brīvo laiku".

2005. gadā notika pavērsiens. Pateicoties partijas "Jaunais laiks" iniciatīvai panāca, ka budžeta grozījumos Līgatnes kultūras namam piešķīra 35000 latu apkures sistēmas rekonstrukcijai. Darbi ritēja 24 diennaktī, lai jau 22. decembrī, Līgatnes iedzīvotāji atgrieztos un priecātos. Izbūvēja katlu māju apkurei ar dabas gāzi un izveidoja jaunu siltumapgādes sistēmu lielajā zālē un palīgtelpās. Pateicoties a/s "Latvijas gāze" pretimnākšanai tika izbūvēts gāzes pievads.

Šobrīd kultūras namā notiek pasākumi un rit kosmētiskā remonta darbi. Līgatnes pilsētas dome meklē ikvienu iespēju, lai no "sava plānā maka" atrastu līdzekļus nepieciešamajam remontam, kas šeit nav veikts vairāk nekā 25. gadus. Līgatnes kultūras nams ir vieta, kur satikties līgatniešiem un šis ir nozīmīgs tūristu apskates objekts. Kultūras nama interjera dekoratīvā apdare trīs telpās ir valsts nozīmes mākslas piemineklis ar valsts aizsardzības Nr. 3131.

Ainārs Šteins – Līgatnes pilsētas domes priekšsēdētājs: "Nauda mūsu valstī ir tik cik tā ir. Un esmu pārliecināts, ka liekot akcentus uz pareizajām prioritātēm iespējams daudz ekonomiskāk saimniekot gan katrā pašvaldībā, gan valstī kopumā. Piemēram, kultūras un sporta finansēšana ir preventīvs ieguldījums pret naudas izlietojumu cietumu un medicīnas iestāžu uzturēšanai, kas ir nesamērīgi dārgāk. Tādēļ mums nav tiesību neredzēt lietas, kas notiek mums blakus."
Avots: http://www.elap.lv/news/index.php?page=0&note=8&extend=3044

2011-03-04