Jaunumi
Kas notiek ar vīriešu veselību Latvijā?

 

No ārējiem nāves cēloņiem vīrieši joprojām mirst 3 reizes vairāk nekā sievietes, 83% pašnāvības veic vīrieši un 64% procenti no vīriešiem, pēdējā gada laikā nav apmeklējuši regulārās veselības pārbaudes pie sava ģimenes ārsta. Skaitļi ir biedējoši, vēl jo vairāk brīdī, kad valsts veselības sistēmu plosa COVID 19 pacientu skaits,  ir īstais brīdis, lai sāktu diskusiju par vīriešu veselības politikas izstrādi un veicināšanu, paziņo vīriešu veselības platformas vadītājs Helmuts Bēķis.

Pēc nepilna darbības gada vīriešu veselības platforma www.virutests.lv kopā ar Slimības Profilakses un Kontroles Centru izstrādātajā infografikā apkopoja datus par vīriešu veselības rādītājiem valstī. Statisktika ir neglaimojoša, līdzīgi kā sabiedrībā valdošie uzskati, par vīriešiem, kas neslimo, kam nesāp un kas klusējot cieš sāpes, gaidot, kad kāda no slimībām pati atkāpsies. “Pirms pieciem gadiem skatoties tā laika infografikā par 2016 gadu, gribējās  apkopot datus, kādi ir uzlabojumi šogad, ko mēs šo gadu laikā esam panākuši, izrādās, īsti neko. Skaitļi arī Eiropas līmenī ir šausmīgi” uzsver Helmuts Bēķis.

Kā problēma tiek saskatīta uzticamas informācijas neesamība un saprotamas informācijas  trūkums. Pasta kastes tiek pārpildītas ar dažādu veidu bukletiem par uztura bagātinātājiem, kas sniegs septiņvīru spēku un svētā grāla solīto nemirstību, statistikas ailītēs diemžēl uzlabojumi nav novērojami. Būtisks ir informācijas vakums krievu valodā, Latvijas iedzīvotājiem, kas lasa krievu valodā, informācija par vīriešu veselību nav pieejama vispār vai ierobežotā daudzumā. To atīzst arī Veselības Ministrija, jo materiālus krievu valodā neļauj veidot Valsts Valodas Centrs. Kā novērojis virutests.lv, vīrieši informāciju vēlas saņemt saprotamā valodā un jāskatās būtu uz rezultātu, vai vīrietis tiešām veic šo veselības pārbaudi un uzlabojumu savai veselībai, vairāk enerģijas  un līdzekļus novirzīt mērķu sasniegšanai, nevis apzināšanai, pētīšanai un neefektīvām darbībām, kas nesniedz rezultātus

Kā vienu risinājumu Fonda Movember Latvija veidotā vīriešu veselības platforma www.virutests.lv redz informāciju dublēt krievu valodā, nogādāt izsrādātas inforgrafikas un citus materiālus par vīriešu veselību pašvaldībās, ģimenes ārstu praksēs un citās vietās, kur pulcējas liels skaits vīriešu. Lai šo mērķi īstenotu , Fonds ir ieguvis oficiālo partneri nākamā un šī gada aktivitātēm BETSAFE, lai paralēli veicamajām darbībām, spētu apzināt lielāku vīriešu auditoriju par pieejamajām veselības pārdbaudēm, slimību aprakstiem, digitālā un drukātā formātā , latviešu un krievu valodās. “Betsafe” ir viens no vadošajiem spēļu un izklaides portāliem pasaulē ar īpaši plašu spēļu izvēli un iespaidīgiem vinnestiem. “Betsafe” zīmols pieder Stokholmas fondu biržā kotētajai Betsson AB, kas ir viens no pasaules līderiem interneta azartspēļu nozarē vairāk, kā 50 gadus.

Plašāk komentē “Betsafe” pārstāvis Valters Rozmanis: “Mums bija svarīgi būt komandā, kas atbalsta veselību un regulāru savas savas veselības pārbaudi. Helmuts aktīvi runājis par vīriešu veselības problēmām Latvijā, redzējām “Vīru tests”, kā lielisku partneri, ar kuru aktualizēt tematu un realizēt kopīgus mērķus. Neaizmirstiet pārbaūdīt sevi virutests.lv!”

Papildus, protams, valsti esošā COVID 19 situācijas rezultātā ir iepauzēta aktīva sadarbošanās ar Latvijas Lauku Ģimenes Ārstu Asociācju un Latvijas Jauno Ārstu Asociāciju, lai meklētu veidus kā vēl mainīt statistiku vīriešu veselības virzienā. Zīmīgi, ka nākamais  mēnesis, Novembris ir vīriešu veselības mēnesis visā pasaulē, kad tiek runāts par prostatas vēzi, bet Fonds aicina uz vīriešu veselību skatīties arī plašāk.

 

 

2021-11-02