Jaunumi
Krīze un mūsu atbildība. Psiholoģes pārdomas

Krīze ir brīdis visas dzīves telpas attīstībā vai funkcionēšanā, kad pašā sistēmā, kas veido dzīves telpu ar visiem tās dzīviem un nedzīviem elementiem, radušās pretrunas izraisa spriegumu, kas noved pie vecās sistēmas bojāejas vai pie krasām pārmaiņām visā tās uzbūvē. Tas ir brīdis, kad nedrīkst ļauties negatīvām emocijām, bet visiem kopā jāsāk domāt par kopējās vides un pašas sabiedrības psiholoģisko atveseļošanos. Šī krīze nav kaut kas no citas planētas radies, tā ir visu mūsu kopējā atbildība, mūsu darbības vai bezdarbības sekas.

Cilvēkus pārņem dažādas emocijas, jo dzīve vairs nesniedz parasto, katram indivīdam tik ierasto ikdienas vajadzību apmierinājumu. Mēs visi - bagātie vai trūcīgie, spēcīgie vai ne tik spēcīgie, cilvēki ar dažādām veselības problēmām, esam izmesti no savas komforta zonas. Bet tā ir laba pieredze, jo visos laikos cilvēce ir augusi un  attīstījusies tikai grūtībās ārpus šīs ierastās komforta zonas.

Cilvēki ar nobriedušu psihi šo situāciju pieņem bez dusmām un agresijas, jo spēj būt gana empātiski un arī cienīt citus, nevirzot savas vajadzības kā prioritāti. Arī viņi baidās - gan par saviem mīļajiem, gan par krīzes radīto situāciju kopumā. Bailes ir normāla rekcija, pat ļoti nepieciešama, lai saglabātu visas dzīvās radības turpmāko eksistenci. Tomēr bailes nedrīkst būt iracionālas un pāraugt neirozēs.  Krīze ir brīdis, kad visi vai nu meklē risinājumus un paceļas augstākā attīstības posmā, un kļūst spēcīgāki turpmāk vadīt savu dzīvi, vai arī, nespējot izkustēties no ierastās dzīves modeļa, krīt atpakaļ savā attīstībā. Šis ir brīdis, kas skaidri parāda, kas un kādi mēs esam, vai rādām savu neapmierinātību ar dusmām vai agresiju, vai arī izmantojam šo laiku vienatnē ar sevi, kas mūsdienu cilvēkam ir visgrūtākais pārbaudījums.

 

Šeit katrs, kas vēlas, var uzdot sev jautājumu un meklēt risinājumu sevī:

Jautājums Atbilde Ko es varētu darīt un apņemties turpmāk?
Kāpēc man ir tik grūti būt  vienatnē ar sevi?    

Kāpēc mani māc neizsakāma garlaicība un es nezinu ko iesākt?

 

   
Ko  man  iesākt, lai es justos labāk?    

Cik daudz laika es pavadu nelietderīgi? 

   
Ko es varētu aizstāt savas ierastās izklaides?    
Vai es gribētu sevī kaut ko mainīt?    
Kas man šajā situācijā dod prieku?    
Kas manā dzīvē ir pats svarīgākais?    
Ko es personīgi varu dot saviem tuvākajiem, lai visiem vieglāk būtu pārvarēt šo krīzi?    

Šie ir visvienkāršākie jautājumi, uz kuriem, rodot atbildes un meklējot jaunus rīcības modeļus, mēs varam virzīt  katrs  tikai sev pieņemamu nākotnes vīziju. Tikai katrs pats mēs varam pieņemt risinājumu, pakāpties uz augstākas attīstības pakāpes vai arī bēgt no radušās situācijas. Bēgšana rada papildus spriedzi, kas parasti transformējas dažādās atkarībās. Tas ir visprimitīvākais un vieglākais ceļš, kā iznīcināt sevi un tuvinieku dzīvi. Bet krīze dod iespēju pilnīgi visiem izcīnīt savas uzvaras.

Tikai pamazām izprotot sevi, mēs spēsim ieraudzīt arī citu cilvēku vajadzības, mazāk domājot tikai un vienīgi par savu pašsajūtu, un tad arī ievērosim visiem uzstādītos krīzes radītos noteikumus. Nedusmosimies sabiedriskās vietās, atcērtot citiem, ka "man nav bailes no vīrusa, un es varu neievērot distanci, ja kādam bailes, lai tad pats atkāpjas", vai arī vienkārši neievērot sev noteikto karantīnu.

Tikai iemācoties cienīt citus, tai skaitā arī dabu un visas dzīvās radības, visa cilvēce varēs turpināt mierīgu, priekpilnu eksistenci uz šīs planētas. Bet mums kā sabiedrībai visiem kopā ir jāpalīdz tiem cilvēkiem, kas ir nomaldījušies no cilvēka dabiskā attīstības ceļa un mēģina savām iegribām pakļaut visas sistēmas dzīvotspējas radītos resursus un pasaules radīto kārtību. Tikai saskaņota sabiedrības darbība var uzveikt šo mazo vīrusu, kas ir stiprāks par visas pasaules gudrākiem prātiem, un šis ir brīdis, kad visiem kopā ir jāievēro sabiedrības uzliktā kārtība, esot vienatnē ar sevi un savām izjūtām, bet tai pašā laikā nepārtraukti esot sadarbībā ar citiem, pamazām ejot uz visas sistēmas atjaunotni.

 

Psihologs Ilze Serģe

 

2020-04-27
Laika ziņas
Aptaujas