Jaunumi
Lauku tūrisma uzņēmēji kopsapulcē izvērtē nozares gada rezultātus

Kā ik gadu, Latvijas lauku tūrisma asociācijas „Lauku ceļotājs” kopsapulce ir gada rezumējošais pasākums, kurā tiek apkopoti uzņēmēju secinājumi, statistikas dati un konkretizēti turpmākie darbi.

Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, lauku tūrisma nozarē vidēji ienākumi kritušies par 10-15%, pat, ja tūristu skaitu nav samazinājies vairāk kā 5-10%. Jāsecina, ka mazinājusies sabiedrības maksātspēja. Šī iemesla dēļ vairums uzņēmēju pieņēmuši lēmumu nākamajā gadā saviem pakalpojumiem cenas necelt. Tāds lēmums ir sarežģīts apstākļos, kad nodokļu izmaiņu dēļ uzņēmējiem pieaug izmaksas. Gandrīz ceturtā daļa uzņēmēju tomēr atzīst, ka būs spiesti palielināt cenas. Iemesli: nodokļu pieaugums, izejmateriālu sadārdzināšanās, elektrības cenu kāpums, kvalitātes paaugstināšana, darba algu paaugstināšana.

Par nākamā gada prognozēm runājot, aktuālākā tēma gandriz 100 sanākušajiem kopsapulces dalībniekiem bija nodokļu un citu izmaksu pieaugums nākamajā gadā, kas apdraud mazo uzņēmējdarbību. Apkopojot uzņēmēju situācijas piemērus, „Lauku ceļotāja” valde pirms kopsapulces bija izsūtījusi atklātu vēstuli „Likumdevēji izslēdz gaismu Latvijas laukos” atbildīgajām ministrijām un citām iesaistītajām valsts institūcijām. Vēstules rezultātā „Lauku ceļotāja” valdes locekle un viesnīcas „Roja” īpašniece Zane Vaivode piedalās Saeimas Sociālo un darba lietu komitejas izveidotajā darba grupā, lai pārstāvētu lauku tūrisma uzņēmēju intereses saistībā ar gaidāmajām likuma izmaiņām par obligāto VSAOI iemaksu likmi. Par citiem vēstulē skartajiem jautājumiem saņemtas atbildes no Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja Apmeklētāju un informācijas centra, Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta un VID. Diemžēl saņemtās atbildes uzņēmēju aprakstītās problēmas nerisina. Šīs atbildes un pilnu diskusiju esam publicējuši lauku tūrisma uzņēmēju profesionālo diskusiju portālā http://macies.celotajs.lv/mod/forum/view.php?id=19 .

Kopsapulcē tika runāts arī par ES atbalsta programmu lauku tūrismam, kas diemžēl arī nesola neko iespaidīgu, redzot, ka tur, kur līdzekļi būtu pieejami – tikpat kā vairs nav investētspējīgu uzņēmēju, toties tur, kur tie ir un labprāt pretendētu uz fondu naudām – tās ir ļoti maz. Runājām arī par digitālā mārketinga izmantošanas pieredzi un iespējām lauku tūrismā, “Latvijas 100-gades” biroja plānotajām Latvijas 100-gades projekta aktivitātēm Latvijas reģionos un „Lauku ceļotāja” Latvijas 100-gadei veltīto projektu, kurā izveidoti 7 Latvijas valstiskuma ceļi – tūrisma maršruti.

Visas kopsapulces prezentācijas, ieskaitot gada statistiku un foto galerija skatāmi http://www.celotajs.lv/lv/conf/161122-LC/sum

 

Asnāte Ziemele,

Latvijas Laku tūrisma asociācijas “Lauku ceļotājs” prezidente (tel. 29285756)

 

Par biedrību „Lauku ceļotājs”: Biedrība „Lauku ceļotājs” ir vecākā un spēcīgākā lauku tūrisma organizācija Latvijā, dibināta 1993. gadā. Biedrības mērķis ir lauku tūrisma attīstība Latvijā kopējā lauku ekonomikas kontekstā, sadarbojoties ar lauksaimniecības, pašvaldību, dabas aizsardzības un citām nozarēm. „Lauku ceļotājs” pārstāv savu biedru intereses, iesaistās uzņēmējiem labvēlīgas politikas veidošanā, kalpo kā profesionālas informācijas forums un mārketinga platforma. „Lauku ceļotāja” biedri ir lauku tūrisma, lauksaimniecības, amatniecības uzņēmēji, pašvaldības, valsts iestāžu un organizāciju struktūrvienības visos Latvijas novados.


Publicēts 2016. gada 29. novembrī

2016-11-29
Laika ziņas
Aptaujas