Jaunumi
Mēs lepojamies: Līgatnietis Māris Skujiņš uzvar jauno uzņēmēju konkursā "Laukiem būt!"

Jau septīto reizi Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) un Valsts Lauku tīkls jaunajiem lauku uzņēmējiem rīkoja mācības, kurās varēja apgūt uzņēmējdarbības un mārketinga pamatus, attīstīt savu biznesa ideju, veikt tirgus un konkurentu izpēti, kā arī finanšu aprēķinus.

Pēc mācībām ikviens varēja piedalīties konkursā “Laukiem būt!” un cīnīties par naudas balvām savu biznesa ideju īstenošanai.

Tieši tā ceļu uz panākumiem un savas biznesa idejas attīstīšanu sācis līgatnietis Māris Skujiņš, kura ideja par savvaļas briežu vērošanas stacijas izveidi Līgatnes novadā 2019. gada 29. martā ieguva pirmo vietu un galveno balvu 2400 eiro konkursā “Laukiem būt!” kategorijā “Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē – pakalpojumu sniegšanā”.

Par mācībām un konkursu “Laukiem būt!”

“Konkursā “Laukiem būt!” piedalījos pirmo reizi. Par to  Māris uzzināja no sievas māsas Sintijas Elstes, kas 2018. gadā konkursā “Laukiem būt!” kategorijā “Lauksaimniecība” ieguva pirmo vietu, viņas iecere  bija piedāvāt restorāniem mikrodārzeņus, zaļumus un ēdamās puķes.  Šobrīd Sintijas ģimene palēnām īsteno savu  ieceri. “Pēc Sintijas gūtās pieredzes sapratām, ka konkurss, vai pareizāk sakot, panākumi tajā varētu dot nelielu atspērienu manas  idejas realizēšanā,” stāsta Māris Skujiņš.

Māris atklāj, ka “Laukiem būt!” izglītojošās 5 dienu mācības palīdzējušas sakārtot domas un saprast katru nākamo soli ceļā uz finanšu plāna rakstīšanu. Tomēr Māris atzīst: “Ja mācību forma un saturs bija vienkārši, uztverami un saprotami, tad finanšu pieteikuma forma “paķēra uz izbrīnu”. Pasākuma autori to nodēvējuši par biznesa idejas plānu,  īstenībā nācās plānot izdevumus pret ienākumiem. Veicot aprēķinus, tu savu ideju ieliec noteiktā perspektīvā, paturpinot domu, cik tā būs ilgtspējīga un vai idejai būs arī tālāka nākotne.”

Māris atklāj, ka šāda modelēšana viņam ir pazīstama un, viņaprāt, “Cilvēks, kurš nav gatavs ieguldīt savu laiku idejas izpētē, nav pelnījis ideju realizēt”.

Kā radās ideja par Savvaļas briežu vērošanas staciju

Māris ar sievu Eviju Ridūzi – Skujiņu pašlaik strādā un dzīvo Rīgā. Evija mantojusi skaistu, neskartu zemes pleķīti meža vidū Līgatnē, Gaujas Nacionālā parka teritorijā. “Aizvadītajā vasarā izdomājām visu nedaudz savest kārtībā un attīrīt no krūmājiem, vecām kritalām. Jāsaka, ka caur darbu rodas interese un patikšana. Pa īpašumu pārvietojas daudz savvaļas dzīvnieku, vēl vairāk – tuvējos krūmājos stirnas un buki izveidojuši guļas vietas, tāpēc, tīrot teritoriju, dažus krūmājus mežmalā atstājām. Uztaisījām arī barotavu. Tā kā mums ir lauksaimniecības zeme, bet audzēt ražu īpaši neplānojam, nodomājām: “Cik feini būtu, ja šeit atrastos mazs namiņš, kurā varētu padzert siltu tēju un pavērot apkārtējo dabu, dzīvniekus. Sākām pētīt, kur Latvijā šāda ideja jau realizēta, vai tāds pakalpojums ir pieejams un cik tas maksā, taču neko tādu neatradām,” stāsta “Laukiem būt!” dalībnieks.

Jaunieši apsvēruši domu uzcelt vienkāršu namiņu, jo abi ļoti daudz ceļo, bet, kad neceļo, tad nopietni strādā un skaidrs, ka uzceltais namiņš pārsvarā stāvētu dīkā. Daudzo ceļojumu rezultātā viņi sapratuši, ka pašiem visvairāk patīk “nepieradinātākās” vietas, tāpēc mežonīgā vidē, savvaļas briežu vērošanas stacija, kas ļautu sajust pirmatnējo, aizbēgot no pilsētas līdzīgi domājošiem būtu kā oāze. “Mēs pilnīgi izslēdzam kaut kādu briežu audzētavu vai vairotavu, bet uzsvaru liekam uz autentisku pirmatnīgumu. Lai cik šāds namiņš izklausās romantiski un burvīgi, mums investēt naudu tikai savam priekam būtu pārāk šerpi,” saka Māris.

Biznesa idejas autors sapratis, ka mūsdienīgam cilvēkam, kurš alkst būt pie dabas, kaut minimāls tomēr komforts nepieciešams. Māris pārliecināts, ka pilsētniekam nepietiek ar būdiņu un sauso tualeti, “teorētiski tā varētu būt, bet praktiski apstiprinās, ka pilsētnieki prasa minimālu komfortu. Ja mēs vēlamies šo namiņu izveidot kā komercpasākumu, ar niansēm jārēķinās. Ja cilvēki no tiesas vēlētos mežonīgumu, kaut ko pavisam primitīvu - Latgale jau sen plauktu un zeltu, taču redzam, ka tā nav. Arī pilsētās ir cilvēki, kuri domā par dabas resursu taupīšanu, pretojas patērētāju domāšanai, tad - lūk - šis ir tas segments uz ko tēmējam. ”

Māris konkursā piedalījās, jo cerēja piesaistīt līdzekļus namiņa plāna izstrādei. “Namiņš paredzēt 25 kvadrātmetrus liels un tajā vienlaikus varēs uzturēties 2-3 cilvēki. Tas būtu unikāls ar savu atrašanās vietu un pašnodrošinātu, ilgtspējīgu dizainu, jo šobrīd tur uz vietas, nav ne elektrības, ne ūdens, kas nozīmē, ka mums viss jābūvē no nulles. Plānojam, ka elektroapgādei izmantosim saules paneļus. Gribam piestrādāt pie tā, lai namiņš būtu pašnodrošināts,” stāsta Māris, uzsverot, ka namiņš nav domāts tikai ārzemju tūristu piesaistei. Viņa pieredze rāda, ka aizvien vairāk Latvijas iedzīvotāju meklē neskarto dabu, kurā paslēpties no pārpildītām lielpilsētas ielām un sazemēties ar savas dziļākās būtības saknēm.

Jaunietis saka, ka ideālā variantā pats vēlētos dzīvot “ar vienu kāju” Rīgā, ar otru mežā. Viņš iepriekš astoņus gadus dzīvojis Londonā, tagad ar sievu dzīvo Rīgā, taču ikdienā iztiku pelna ar e-komerciju un interneta datu analītiku, tātad nav piesiets vienai konkrētai darba vietai. “Pie pirmās iespējas dodamies ārā no pilsētas, mums taču ir savs paradīzes stūrītis,” tā Māris Skujiņš.  

Zināms naudas balvas izlietojuma mērķis 

Jau esam pārrunās ar vairākiem projekta izstrādātājiem un naudas balva noderēs tieši kvalitatīva un unikāla projekta izstrādē. Mēs uzskatām, ka tieši unikāls arhitekta risinājums mazbūvei mežā radīs vajadzīgo interesi mūsu klientu segmentam un veidos visaugstāko pievienoto vērtību. Mēs vēlamies, lai Savvaļas Briežu Vērošanas Stacijas apmeklētājiem pieredze būtu unikāla un neaizmirstama. Ņemot vērā vietējos laika apstākļus, mūsu uzdevums ir nodrošināt apmeklētājiem baudāmu komfortu arī visnepatīkamākajās dienās, tajā pašā laikā piedāvājot Gaujas Nacionālā parka neskarto dabu rokas stiepiena attālumā.   

Tavi plāni biznesa idejas turpmākai attīstībai  

“Līdz 1. aprīļa pusnaktij jāiesniedz  gatavotais LEADER projekts  biedrībā Cēsu Rajona Lauku Partnerība, ļoti ceru, ka mūsu starts projektā būs veiksmīgs un tiks atbalstīts un iegūsim līdzfinansējumu “ Savvaļas Briežu Vērošanas Stacijas” būvniecībai. Jāatzīst, ka bez iepriekšējas gatavošanās “Laukiem būt!” konkursam sadarbībā ar Cēsu konsultāciju biroju  diez vai mēs spētu laikā šo projektu sagatavot tik kvalitatīvu kā tas šobrīd ir izdevies. Esam arī sagatavojuši ieceres tāmi un sakārtojuši dažādus juridiskos jautājumus, kas nepieciešami idejas realizācijai. Veiksmīga starta LEADER programmā gadījumā plānojam divu gadu laikā pēc projekta starta uzsākt viesu uzņemšanu. Ja gatavotais  LEADER projekts nebūs veiksmīgs, tad turpināsim meklēt citas finansējuma iespējas un ideju realizēsim vēlāk”,  skaidro Māris Skujiņš.  

Ieguvumi  jauniem cilvēkiem laukos. 

“Konkurss “Laukiem būt!” bija kā dzinulis, lai ilgi glabātu ideju sāktu realizēt dzīvē. Ikviens ir reiz iedomājies ko līdzīgu kā - "Būtu forši, ja man būtu", vai "Ja es varētu to, tad...". Ir tā, ka ir vienkārši jāiet un jādara. To visu var ja vien to labi vēlas, un tie nav tukši vārdi. Konkursa “Laukiem būt!” izglītības programma ir lielisks starts savu uzņēmēja zināšanu un prasmju attīstībai. Ņemiet piemēru no mums, piesakieties  jauniešu mācībām Lauku konsultāciju un izglītības centrā un startējiet konkursā. Idejas lielumam un svarīgumam nav nozīmes, galvenais ir vēlme to realizēt, “ atzīst Māris Skujiņš.

Arī šajā gadā SIA LLKC Cēsu konsultāciju centrs plāno mācību kursu jauniešiem no 18 līdz 40 gadiem savas idejas īstenošanai. Mācību sākums  būs rudens pusē- oktobrī. Gaidīsim jaunu, domājošu un darīt gribošu  cilvēku pieteikumus Cēsu konsultāciju birojā.

Autori Monika Sproģe (Druva, reģionālais laikraksts), Līga Zaķe, Cēsu KB UK

 

 

 

2019-04-06
Laika ziņas
Aptaujas