Jaunumi
Pārstrādājot tonnu makulatūras, izglābj 14 kokus, laikraksts "Diena", 17.02.2012.

 

Foto: Kristaps Kalns, Dienas Mediji
Lelde Petrāne, 2012. gada 17. februāris 09:08
Makulatūru savākšanas punktos var nodot ikviens, kuram mājās veidojas lielāka vai mazāka papīru kaudzīte, raksta laikraksts Diena
Tas norāda, ka daži makulatūras pieņemšanas punkti par to arī maksā un ir gatavi braukt tai pakaļ. Tomēr ne katrā makulatūras pieņemšanas punktā pieņem visus papīra atkritumu veidus.
Lai gan cilvēku aktivitāte ir liela, tomēr vienīgās Latvijas papīra fabrikas Līgatnē ražošanu pilnībā ar šo apjomu nodrošināt nevar, makulatūras nepietiek. Tāpēc to iepērk no ārzemēm, taču tajā pašā laikā citi makulatūras savācēji to eksportē, jo ārzemēs nereti par makulatūru maksā vairāk, nekā var iegūt Latvijā.
Pat ja avīzē palikusi siļķes aste, papīru var izmantot otrreizējai pārstrādei, laikrakstam stāstījusi papīrfabrikas Līgatne mārketinga vadītāja Oļesja Dreimane. Derīgas arī tetrapakas, kurās bijis piens un kuras nelabi ož. Izrādās, nodot otrreizējai pārstrādei var visu, kas ir papīra izstrādājums. Tie ir aprakstītie biroja papīri, glancētie izdevumi - žurnāli, reklāmas bukleti, grāmatas un pat tetrapakas, jo to sastāvā ir 15% papīra. Pārstrādājot tonnu makulatūras, mēs izglābjam 14 kokus, kas auguši 40 gadu.
Valstī vecākajai papīrfabrikai Līgatne ir izveidota speciāla makulatūras savākšanas sistēma. Pieteikt savu papīra kravu var papīrfabrikas Līgatne mājaslapā, jāuzraksta pieteikums vai jāpiezvana klientu apkalpošanas speciālistiem. Lai gan fabrika noteikusi, ka brauc tikai pie tiem, kuriem nododami ne mazāk kā 100 kilogramu makulatūras, tomēr O. Dreimane stāstījusi, ka busiņš brauc pie visiem un paņem tik daudz papīra, cik tajā brīdī mājās ir un cik cilvēks vēlas atdot. «Maršruts izveidots tā, lai, braucot pie viena, pa ceļam tiktu ievākts papīrs arī no kaimiņiem un citiem, tā salasot vajadzīgos 100 kilogramus.» Makulatūru Līgatne pieņem par velti, arī par to, ka busiņš piebrauc pie mājas, nav jāmaksā.
No ievāktās makulatūras fabrikā ražo ietinamo papīru, kartonu, tapešu papīra pamatnes, tapešu un tualetes papīra čaulītes, akvareļpapīru. Otrreizēji ražotais papīrs nav balināts, tāpēc ir brūnāks.
 
Kur likt makulatūru?
Dzīvnieku patversmes - pieņem tikai avīzes, iedzīvotājiem pašiem jāatved, nemaksā.
Papīrfabrika Līgatne - pieņem visu veidu makulatūru, brauc pakaļ, nemaksā.
Vietējā skola - var nodot makulatūru, kad tā piedalās makulatūras vākšanas akcijā, nemaksā.
Konteineri - vietnē atkritumi.lv var atrast tuvāko šķirošanas konteineru, nemaksā.
SIA Ķīpa - brauc pakaļ makulatūrai, par to maksā.
SIA Ekobāze - brauc pakaļ un samaksā.
(Informācijas avots: laikraksts Diena)

 

2012-02-17
Laika ziņas
Aptaujas