Jaunumi
Pasaules lielākajā mācību stundā aicina pētīt katram savu pārtikas patēriņu

Ar mērķi izvērtēt ikdienā patērēto pārtiku un mainīt savus paradumus, tādejādi sekmējot ilgtspējīgu planētas attīstību, šī gada 18. septembrī vienlaikus gandrīz simts pasaules valstīs aizsāksies starptautiskā izglītības akcija “Pasaules lielākā mācību stunda”. Akcijai jau trešo gadu aicinātas pievienotiesarī Latvijas izglītības iestādes. 

“Mēs izvēlamies tērēt dārgos dabas resursus, lai uzturētu pārtikas industriju, kasir līdzatbildīgagan parmūsu veselības, gan planētas stāvokļa pasliktināšanos. Mēs turpinām tērēt ierobežotos resursus veidos, kas apdraud mūsu pašu dzīvi un arī nākamās paaudzes,” tā situāciju pārtikas patēriņa jomā skaidro pasaulslavenais šefpavārs Džeimijs Olivers (Jamie Oliver), kurš pats savulaik uzsācis iniciatīvu “Ēdiena revolūcija”,lai uzlabotu skolēnu izpratni par veselīgu uzturu. 

Šī gada izglītības akcijas vadmotīvs ir ilgtspējīgs pārtikas patēriņš un veselīgs dzīvesveids, kas saskan ar ANO noteiktajiem Ilgtspējīgas attīstības mērķiem, ko pasaules valstis, tostarp Latvija, apņēmušās sasniegt līdz 2030. gadam.  

“Aicinām pedagogus un skolēnus piedalīties gan tematiskajā pārtikas projektā “Katram šķīvim savs stāsts”, gan pašiem sagatavot mācību stundu, nodarbību, semināru, lekciju vai citu pasākumu plānus, veltot tos kādam no 17 ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķiem. Analizējot savus un savas ģimenes pārtikas patēriņa paradumus, piemēram, kur ēdiens ir ražots, kā tas ir iepakots, kas ar pārtikunotiek, ja tā nonāk atkritumos, ceram ikvienam palīdzēt ieraudzīt sasaisti starp savām izvēlēm un to ietekmi uz pasauli, tai skaitā, uz klimata pārmaiņām, nabadzības un nevienlīdzības mazināšanu,” skaidro UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja Ilze Dalbiņa. 

VisiLatvijā izstrādātie izglītojošo aktivitāšu plāni tiksapkopoti tematiskā publikācijā un radošākie no tiem– apbalvoti akcijas noslēguma ceremonijā šī gada decembrī. Mācību stundu plānus ikviens var īstenot gan septembrī, laikā no 18. līdz 24. septembrim, vienlaikus ar pārējām pasaules valstīm, gan arī oktobrī, no 9. līdz 15. oktobrimUNESCO nedēļas laikā. Šogad tās tēma ir “Kultūras mantojums lietojumā”, pievēršoties kulinārā mantojuma apzināšanai. Sagatavotos mācību plānus ar īsu aprakstu un fotogrāfiju izglītības iestādes aicinātas iesūtīt līdz šī gada 30. oktobrim UNESCO Latvijas Nacionālajai komisijai, adresējot uz e-pastu: programmas@unesco.lv.  

Akciju Latvijā organizē UNESCO Latvijas Nacionālā komisija, to atbalsta Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī nevalstiskās organizācijas, tostarp Latvijas platforma attīstības sadarbībai, Latvijas Augstskolu pedagogu sadarbības asociācija, Vides izglītības fonda Ekoskolu programma u.c. 

Plašāka informācija par akciju atrodama starptautiskajā vietnē  http://worldslargestlesson.globalgoals.org, savukārt informācija latviešu valodā ar mācību stundu paraugiem, pieejama vietnē: www.skolas.unesco.lv.

 

Informāciju sagatavojusi:

Kitija Balcare, UNESCO LNK komunikācijas konsultante

Mob. tālr.: (+371) 29683396 | E-pasts: k.balcare@gmail.com

 

 

 

2017-09-11