Jaunumi
Prese raksta par Līgatni

Jaundzimušie no 22. maija līdz 15. jūnijam

Datums: 26.06.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ģimene

- Amatas novadā reģistrēti pieci jaundzimušie: četras meitenes - Alise, Ieva, Keita, Katrīna - un zēns Justs.

- Cēsu novadā piecas meitenes un astoņi puisēni: Sofija, Dārta, Patrīcija, Māra un Amēlija Māra, kā arī Deiviss, Lauris, Noa, Ernests, Žanis, Everts, Gints un Dominiks.

- Jaunpiebalgas novadā ir divi jaundzimušie.

- Līgatnes novadā divi jaundzimušie – meitenīte Anabella un puisēns Kims.

- Pārgaujas novadā meitenīte Keita Laura.

- Priekuļu novadā septiņi bērniņi: trīs meitenes un četri zēni – Elizabete, Līna, Bille, Jēkabs, Haralds, Linards un Teodors.

- Raunas novadā puisītis Alekss.

- Vecpiebalgas novadā zēns Eredins.

 

Karstumā gribas peldēt. Bet jāatceras par piesardzību

Autors: Sarmīte Feldmane

Datums: 26.06.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

Ierastais teiciens - līst kā pa Jāņiem – šoreiz nepiepildījās, laiks bija silts, daudzviet pat karsts, naktis patīkami vēsas. Un lietus nelija.

Karstais laiks mudina atvēsināties. Pie ezeriem un dīķiem netrūkst peldēties gribētāju. Diemžēl pārkaršana saulē un pelde nav savienojami. Tā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka Augšlīgatnes Dzirnavu ezerā noslīcis 34 gadus vecs vīrietis. “Mēs pašvaldībā zinām tieši tik, cik dzirdējām ziņās. Valsts iestādes neinformē pašvaldību par notikumiem, kas bijuši tās teritorijā. Mums nav ne oficiālas, ne neoficiālas informācijas,” par glābēju izplatīto ziņu saka Līgatnes novada vadītājs Ainārs Šteins. Viņš arī pastāsta, ka ne Augšlīgatnē, ne citviet novadā nav Dzirnavu ezera. Ir Šķēpeļu dzirnavezers, Ramasdzirnav-ezers, Sprinkšļudzirnavezers, bet Dzirnavu ezera un pat dīķa nav. Pašvaldībā vērtē – tā kā neviens nav vērsies vietējā Dzimtsarakstu nodaļā, lai reģistrētu nāves gadījumu, noslīkušais, iespējams, nav novada iedzīvotājs.

Aizvadītajās piecās brīvdienās kopumā valstī peldēšanās vai citāda darbošanās ūdenī prasījusi daudz upuru, noslīkuši 11 cilvēki, informē Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta preses pārstāve Sarmīte Skujiņa, bet pavisam šogad ūdens prasījis 55 cilvēku dzīvības. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests uzsver, ka nelaimes uz ūdens visbiežāk notiek pārgalvības dēļ, tādēļ aicina, dodoties peldēties, vienmēr apsvērt savus spēkus, bet bērnus arī pusaudža vecumā pieskatīt. Vizinoties laivā vai citā peldlīdzeklī, bērniem obligāti jābūt peldvestei, taču ieteicams to apģērbt arī pieaugušajiem.

Jo siltāks laiks, jo vairāk peldētāju, tā ir likumsakarība. Arī pēcjāņu dienās termometra stabiņš dienā stabili rāda virs 25 grādiem. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs arī šodien izsludinājis dzelteno brīdinājumu, ka daudzviet teritorijā gaidāms stiprs karstums - gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +27...+30º un pastāv veselības traucējumu risks atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, vecākiem cilvēkiem un zīdaiņiem. Taču sinoptiķi sola, ka no Pēterdienas gaidāms mākoņaināks, lietaināks, vējaināks un vēsāks laiks.

Aplūkojot datus par nokrišņiem kopš 1966. gada, meteorologi secina, ka lietainākā Jāņu nakts bija 1997. gadā, kad vidēji nolija 12,2 mm nokrišņu. Tai pašā laikā pēdējo 53 gadu periodā 11 reizes Jāņu nakts Latvijā ir pavadīta bez nokrišņiem, pēdējoreiz pērnajos Jāņos. Tātad – aizvadītajiem Jāņiem jāpaliek atmiņā.

Vidējā diennakts gaisa temperatūra Latvijā 23. un 24. jūnijā ir +15,3°C, un kopš 1961. gada siltākie Jāņi bija 1979. gadā ar vidējo gaisa temperatūru +20,2°C, savukārt visvēsākie bija 2014. gadā: +10,1°C. Jāņu naktī gaisa temperatūra Latvijā pazeminās līdz vidēji +10,7°C. Kopš 1961. gada ir vērojams, ka augstākas kļūst zemākās Jāņu nakts gaisa temperatūras. Visaukstākā Jāņu nakts bija 1992. gadā, kad vidēji Latvijā minimālā gaisa temperatūra bija +3,1°C, Zosēnos pat tikai +0,7°C, kā arī daudzviet bija novērojama salna, savukārt vissiltākā Jāņu nakts bija 2013. gadā ar vidējo minimālo gaisa temperatūru +16,9°C.

 

Brīvdienas ceļu satiksmē samērā mierīgas

Autors: Līga Salnite

Datums: 26.06.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

Vidzemē kopumā aizvadītās svētku brīvdienas vērtējamas kā visai mierīgas, ziņojot par šajā laikā satiksmē pieķertajiem dzērājšoferiem, atzinusi Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvalde.VēsturiskāCēsu rajona teritorijā apturēti trīs autovadītāji, kuri pie stūres sēdušies alkoholisko dzērienu ietekmē, visā Vidzemē tādi bijuši 18. Kā iepriekš informēja Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Zane Vaskāne, pērn Jāņu laikā (viena brīvdiena mazāk - red.) pie stūres pieķerti 20 iereibušie, bet aizpērn - 12 transportlīdzekļu vadītāji. Vairāki iereibušie šogad arī pieķerti pēc ziņojumu saņemšanas no citiem satiksmes dalībniekiem, par ko kārtībsargi ir gandarīti un velta īpašu pateicību līdzcilvēku apzinībai.

No 19. līdz 24.jūnijam vēsturiskā Cēsu rajona iecirkņa apkalpojamajā teritorijā fiksēti 18 ceļu satiksmes negadījumi. Šajās sešās dienās mūspusē bijuši trīs neveiksmīgākas avārijas, kurās kopumā cietušas piecas personas, turklāt divas no tām - velosipēdisti. Tiesa, abi riteņbraucēji krituši paši, nesaduroties ar citu transportlīdzekli. Sestdien, 20.jūnijā, velosipēda kritienā miesas bojājumus guva kāda sieviete Līgatnē. Savukārt svētdien, 21.jūnijā, stūri nenovaldīja kāds vīrietis Jaunpiebalgas pagastā uz autoceļa Jaunpiebalga – Cesvaine, viņš gan pie transportlīdzekļa vadīšanas ķēries alkoholisko dzērienu ietekmē.

Nopietnākā autoavārija atgadījusies pirmdien, 22.jūnijā, Vecpiebalgas pusē. Ap pulksten 12 Dzērbenes pagastā uz autoceļa Cēsis - Vecpiebalga – Madona notikušajā ceļu satiksmes negadījumā iesaistītas pat trīs automašīnas. Sākotnējā informācija liecina, ka automašīnas “Audi” vadītāja novērsusi uzmanību no ceļa un līdz ar to iebraukusi ceļa nomales margās. Turpretī “VW Golf” vadītājs, lai izvairītos no sadursmes ar šo transportlīdzekli, iebraucis pretējā braukšanas joslā, kur notikusi sadursme ar automašīnu “VW Passat”. Notikušā rezultātā cietušas trīs personas.

 

Karstums un svētki palielina darbu mediķiem

Autors: Iveta Rozentāle

Datums: 26.06.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

Karstums jūtami ietekmējis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbu, informē Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka. Jau 19. jūnijā Cēsīs trīsgadīga meitenīte pārkarsusi un nogādāta Cēsu klīnikā. 22. jūnijā Amatas novadā 19 gadīga jauniete ilgstoši dzīvojusies uz ūdens, saulē pārkarsusi, viņai mediķi palīdzību sniedza uz vietas. Līgatnes novadā no karstuma slikti kļuvis 22 gadus vecai sievietei, kas darbojusies dārzā. Viņa nogādāta Cēsu klīnikā. Savukārt 20. jūnijā zāles pļaušana neveiksmīgi beigusies 55 gadus vecai sievietei, kas iepļāvusi sev pēdā un nogādāta Cēsu klīnikā.

Līgo diena neparedzēti beigusies 37 gadus sasniegušam vīrietim Amatas novadā, kurš, dzerot alu no glāzes, iedzēris arī kādu kukaini, no tā radusies smaga alerģiska reakcija, cietušais nogādās Cēsu klīnikā. Savukārt ugunskura pārlēkšanā spēkus pārvērtējis 17 gadīgs jaunietis Vecpiebalgas novadā, kurš lecot tajā iekritis, gūstot vidēji smagus abu kāju apdegumus, viņš nogādāts Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Rīgā.

Sniedze Bračka piebilst, ka līdz ar karstajām dienām cilvēki vairāk dodas peldēties, lai atvēsinātos, diemžēl laiku pa laikam situācija netiek pienācīgi novērtēta, tas notiek pārgalvīgi, tāpēc tiek gūtas traumas: “Par to runājam visu laiku, diemžēl regulāri tiek gūtas identiski vienas un tās pašas traumas.”

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests garajās un karstajās brīvdienās vidēji saņēmis par 30 - 40 izsaukumiem vairāk nekā ikdienā, proporcionāli palielinās gan traumu skaits, gan karstā laika dēļ saasinās hroniskās slimības. Svētku laikā neiztika arī bez Līgo svētkiem raksturīgām traumām.

 

 

2020-06-26