Jaunumi
Prese raksta par Līgatni

 Noraida investorus

Autors: Sarmīte Feldmane

Datums: 02.09.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

Līgatnes novada domes deputāti noraidīja lietuviešu uzņēmēju ieceri uzbūvēt minerālmēslu pārkraušanas novietni.

“Uzņēmēji vērsās novada būvvaldē ar ieceri. Tā kā viņu plānotais neatbilst novada teritorijas plānojumam, būvvaldes vadītāja informēja pašvaldību, lai tā izvērtē,” stāsta novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins. Uzņēmēji, nesagaidījuši pašvaldības atbildi un nesaņēmuši būvatļauju, sāka celtniecību. Būvvalde apturēja celtnieku darbu.

“Parasti uzņēmēji sazinās ar pašvaldību, uzzina, ko kurā teritorijā drīkst darīt, meklē labākos risinājumus, pašvaldības darbinieki cenšas atbalstīt. Šoreiz uzņēmēji vienkārši sāka būvēt,” vērtē novada vadītājs un uzsver, lai arī cik lielas investīcijas ienāktu novadā, tāda rīcība nav pieņemama. “Mēs tā arī nezinām, cik bīstama šī minerālmēslu novietne būtu cilvēkiem un videi. Visticamāk, uzceltais būs jādemontē, to lemj būvvalde. Esam Gaujas Nacionālajā parkā, nepieciešami arī saskaņojumi ar Valsts vides dienestu un Dabas aizsardzības pārvaldi, par ko investori arī nebija domājuši,” atgādina A. Šteins.

Lietuviešu uzņēmējiem pie stacijas Augšlīgatnē pieder īpašums, tur arī bija iecerēts celt minerālmēslu novietni.

 

Pasaule mainās, sarunām jāturpinās

Autors: Jānis Gabrāns

Datums: 02.09.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Novadu ziņas

Šodien sākas sarunu festivāls “Lampa” gan ne tā kā tradicionāli Cēsu Pils parkā, bet lielākoties neklātienē.

Festivāla rīkotāji norāda, ka saistībā ar “Covid-19” pandēmijas ierobežošanas pasākumiem šogad galvenā norises “vieta” būs festivāla mājaslapa, kurā vienkopus būs pieejami visi pasākumi gan tiešraidē, gan pēc tam arī arhīvā.

Taču daudzas sarunas būs arī klātienē, ierīkotas studijas Rīgā, Rēzeknē un Cēsīs, kur diskusijas notiks gan Vidzemes koncertzālē, gan atsevišķas sarunas arī koprades mājā “Skola6”. Tomēr jārēķinās, ka vietu skaits ierobežots atbilstoši spēkā esošajiem Ministru kabineta noteikumiem.

Četras dienas – no 2. līdz 5. septembrim - būs vairāk nekā 200 sarunu un notikumu par visdažādākajām tēmām, apliecinot, ka “Lampa” ir festivāls ikvienam – robežas nav ne interesēs, ne paaudzēs. Rīkotāji informē, ka īpaši saistošs festivāls šoreiz būs praktiķiem, jo līdztekus globāliem un šķietami neizsmeļamiem sarunu tematiem būs iespēja gūt arī ieteikumus labākai ikdienai, piemēram, kā rūpēties par redzi, kā būt zaļiem, kā palīdzēt sērojošam cilvēkam. Vecāki varēs piedalīties diskusijās par mobingu skolās un bērnu emocionālo veselību, par to, kā motivēt bērnu sportot, kā labāk sarunāties ar pusaudzi. Izglītība ir tēma, kura aktuāla vienmēr un būs arī šī gada “Lampā”, tāpat arī kultūra un māksla, garīgā un fiziskā veselība, ekonomika un politika, vide un sabiedrība, tehnoloģijas.

“Tas viss diskusijās, sarunās, praktiskās darbnīcās un lekcijās, gan arī šovos, izrādēs, iesaistošās spēlēs un randiņos, dažādos formātos, vienā festivālā aptverot teju visus mūsdienu sabiedrībai būtiskos jautājumus un reizē neaizmirstot par vieglumu, humoru un izklaidi,” norāda rīkotāji.

Festivāls vienmēr saistījies ar kopā būšanu, kopā skatīšanos, kopā diskutēšanu, un par to domāts arī šogad, visā valstī izveidojot vairākus desmitus kopā skatīšanās vietu, kur skatīties festivāla tiešraidi un diskutēt par aktuālajām tēmām. Mūsu pusē būs divas kopā skatīšanās vietas: Ruckas Mākslas rezidenču centrā Cēsīs un Līgatnes novada kultūras namā.

 

“Līgatne” atgriežas sieviešu florbolā

Autors: Jānis Gabrāns

Datums: 02.09.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Novadu ziņas

Latvijas čempionātā florbolā sievietēm pēc ilga pārtraukuma atgriežas Līgatnes komanda, informēja Līgatnes novada Sporta centra vadītājs Viesturs Dumpis.

Iniciatīva nākusi no biedrības “Gridasbumba.lv”, lai gan arī pats V. Dumpis norāda, ka doma par savu komandu gaisā virmojusi jau iepriekš: “Līgatnē florbolā meitenes trenējas , bet problēma, ka viņām nekādu turpinājumu uz vietas nevaram piedāvāt. Jaunākajās grupās viņas vēl var spēlēt kopā ar puišiem, bet tālāk – viss, vai nu jāiet citur, vai jāliek florbols malā. Tagad viņas varēs trenēties pie lielās komandas, lai pēc tam iekļūtu tās sastāvā.”

Biedrības “Gridasbumba.lv” dibinātājs Dainis Guks norāda, ka ir gandarīts par sadarbības uzsākšanu, jo Līgatnē florbols ļoti iecienīts sporta veids ar bagātu vēsturi.

Jāatzīmē, ka šogad Latvijas florbola čempionāts sievietēm būs atšķirīgs no iepriekšējiem gadiem, jo izveidota viena apvienotā līga, kurā spēlēs gan sieviešu virslīgas, gan 1. līgas komandas.

V. Dumpis stāsta, ka komandas sastāvs par 90 procentiem jau skaidrs, tajā būs arī pieredzējušās virslīgas un 1. līgas spēlētājas: “Jaunajā komandā būs arī spēlētājas, kas savulaik spēlējušas Līgatnē, bet tagad atradušas vietu citās komandās. Ir ļoti svarīgi, lai komandā būtu savas spēlētājas, tad arī skatītāji nāks atbalstīt. Pirmajos gados jaunās spēlētājas, visticamāk, vēl sastāvā neredzēsim, bet viņas redzēs, uz ko tiekties, un gan jau spēs izcīnīt arī vietu pamatsastāvā. Man kā Sporta centra vadītājam ir svarīgi, lai nākotnē vietējo spēlētāju pārstāvniecība komandas sastāvā tikai pieaugtu, bet to var panākt, tikai radot spēcīgu, uz tradīcijām balstītu sieviešu florbola komandu.”

Plānots, ka komandas galīgais sastāvs tiks nosaukts 15. septembrī pēc spēlētāju pāreju nokārtošanas. Mājas spēles jaunizveidotā komanda aizvadīs Līgatnes novada Sporta centrā, Augšlīgatnē. Centrs ir piemērots florbola treniņprocesa un sacensību rīkošanai, tajā ir daudzfunkcionāla sporta spēļu zāle, kas aprīkota ar tablo un akustisko sistēmu, citu nepieciešamo.

Spēles sieviešu čempionātā, visticamāk, sāksies septembra beigās vai oktobra sākumā, jo tikai pirmdien beidzās pieteikšanās, un atkarībā no komandu skaita būs skaidra izspēles kārtība un spēļu kalendārs.

Jaunajā sezonā mūsu pusē būs divas virslīgas komandas - “Lekrings” un SK “Pārgauja”, divas sieviešu līgas komandas “Lekrings” un “Līgatne”, pa vienai komandai vīriešu 1.līgā - “Lekrings/ CPSS” - un 2.līgā - “Līgatne”.

 

Darbu sāk Līgatnes Jauno līderu vidusskola

Autors: Sarmīte Feldmane

Datums: 03.09.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

1. septembrī Līgatnē pirmais zvans skanēja Jauno līderu vidusskolā. Tā ar šo mācību gadu sauc vidusskolu Līgatnē.

Skolas audzēkņi papildus vidējai izglītībai praktiskās zināšanas apgūs divos virzienos - vides pārmaiņu un viesmīlības pakalpojumu specialitātēs. “Šīs jomas nekad neaizstās roboti, tehnoloģijas, tās paliks. Vides pārmaiņas jūtam jau šodien, un tās būs aktualitāte,” saka vidusskolas direktore Saiva Vītola.

10. klasē iestājušies septiņi audzēkņi, bet, kā pastāsta direktore, vairāki interesējušies un vēl domā, kur mācīties. Interesējušies arī 9. klašu skolēnu vecāki, jo apsver, kur atvase mācīsies nākamgad. Jauno līderu vidusskolā iestājušies jaunieši ne tikai no Līgatnes novada, arī Siguldas, Mores, Cēsīm un Rīgas.

“Nav daudz skolēnu, esam ceļa sākumā, un ir pārliecība, ka mums izdosies. Izglītību nevar vērtēt viena vai divu gadu griezumā, rezultāts sasniedzams ilgākā laikā. Krīzes gadi ir pārdzīvoti, bērnu skaits novadā palielinās, būs arī skolēni,” saka Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins un uzsver, ka skolai labākā reklāma būs paši audzēkņi, viņu iegūtās zināšanas un pieredze.

Šajā mācību gadā vidusskolā nav 11. klases, jo pērn pieteicās pieci, bet, kad tika nolemts, ka klasi neatvērs, interesējās vēl vairāki mācīties gribētāji. Savukārt 12. klasē mācās četri audzēkņi. Direktore atzīst, ka šajā laikā, kad stingri jāievēro drošības pasākumi, neliels audzēkņu skaits ir liels pluss. “Skolotāju kolektīvs ir gatavs strādāt. Aicinām un gaidām krievu valodas skolotāju, bet nākotnē vajadzēs bioloģijas un ķīmijas skolotāju,” saka S. Vītola.

Jauno līderu vidusskola noslēgusi sadarbības līgumus ar apkārtējiem uzņēmējiem, Līgatnes dabas takām, rehabilitācijas centru “Līgatne”, Vides risinājumu institūtu, kā arī vairākām augstskolām, kuru laboratorijās jauniešiem notiks praktiskās nodarbības. “Lai mācību iestāde attīstītos, jāiegulda pedagogu nesavtīgs darbs. Vai tas izdosies, vērtēs skolēni un vecāki,” uzsver Saiva Vītola un piebilst, ka pirmā skolas diena bijusi skaisti svētki, uzsākot ko jaunu.

 

Laiks doties pie meistara

Autors: Sarmīte Feldmane

Datums: 04.09.2020

Izdevums: Druva

Rubrika: Ziņas

Nedēļas nogalē jau 12. reizi aicina pasākums “Satiec savu meistaru!” . Pieredzē dalīsies un rosinās darboties 195 dažādu amatu meistari vairāk nekā simts vietās Latvijā. “Satiec savu meistaru!” būtība nemainās - vēstīt plašākai sabiedrībai par cilvēku, viņa zināšanām un prasmēm, kas saglabātas un pārmantotas no paaudzes paaudzē.

Arī mūspuses meistariem darbnīcu durvis būs atvērtas. Sekojot pasākuma programmai, var atrast tieši to, kas interesē, vai arī ko jaunu, ko gribas iepazīt.

Šodien Raunas audēju kopai “Drellis” ir svētku diena. Audējas tikko nosvinējušas Jurģus un iekārtojušās jaunās telpās Raunas centrā. “Gaidīsim interesentus, varēs iesēsties stellēs, pamēģināt aust savu svītru, rādīsim jostu aušanu. Varēs arī apskatīt mūsu telpas,” stāsta audēju vadītāja Gita Krīgere un atgādina, ka satikt meistarus – Raunas audējas - var ne tikai šodien, ikviens, kam interesē aušana, allaž ir gaidīts.

Veikals “Sa.adi” jau ilgāku laiku ir adītāju domubiedru tikšanās vieta. Kopā sanākšanu rosinātāja ir Dace Marauska. Adīšana viņai ir sirdslieta, aizvien gribas apgūt ko jaunu un ar uzzināto dalīties ar citām adītājām.

“Kad atnācu uz Cēsīm, pietrūka draudzeņu – adatu māsu. Te nevienu nepazinu, strādāju mājās, satikt domubiedres grūti. Vispasaules publiskās adīšanas dienā iepazinos ar dažām cēsniecēm, tad ar “Sa.adi” saimnieci Sandru. Tā arī radās doma, ka varētu nākt kopā un adīt. Pagājušosezon no oktobra līdz pandēmijai reizi nedēļā satikāmies, adījām, runājāmies,” pastāsta Dace. Domubiedru grupā ir ap 30 cilvēku, parasti kopā sanāk desmit. Tās ir dāmas lielākoties virs 40, labprāt piebiedrojas jaunās pensionāres.

“Adīšana ir populārākie rokdarbi, jo tas, ko noada, ir praktiski lietojams,” saka Sandra Kiriņa un atklāj, ka uz veikalu pēc dzijām nāk pastāvīgie pircēji, ir tādi, kuri kādreiz adījuši, tad nav bijis laika, grib atsākt. Adīt sāk jaunās māmiņas un jaunās vecmāmiņas. Viņa arī uzsver, ka “Satiec savu meistaru” ir īstā reize, kad tikties ar domubiedriem.

Dace atgādina, ka adīšana nomierina, un rāda pandēmijas šalli. Tā ir ap divus metrus gara, kā saka meistare, tik, cik bija dzijas. “Mums kopā ir interesanti. Katrai ir sava pieredze, kādi knifi, ko parādām cita citai,” stāsta Dace un uzsver, ka adītājas nolēmušas neturēt sveci zem pūra un “Satiec savu meistaru” laikā sestdien gan parunāties par adīšanu, pastāstīt, ko kopā dara, gan parādīt kādus adīšanas noslēpumus. “Žakarda adījums ir viens no vienkāršākajiem. Tikai jāada, izdosies,” iedrošina Dace. Viņa rāda skandināvu dūraiņus, tiem slīps īkšķis, izskatās interesanti. “It kā neparasts, bet, kad uzvelk, labi pieguļ rokai,” pastāsta adītāja.

Savulaik Dace Marauska piedalījusies “Satiec savu meistaru” Dobelē un Rīgā, kur rādījusi vērpšanu. To rīt darīs arī Drabešu Amatu mājā. “Vērpšana ir mans hobijs. Labprāt mācu citiem, un tas svarīgi tiem, kas grib tīru suņa, alpakas dziju, jo tikai ar rokām var tādu savērpt,” atklāj Dace. Viņa ir arī prasmīga dziju krāsotāja, izmanto augus.

“Satiec savu meistaru” Drabešu muižas Amatu mājā varēs piedalīties arī māla meistarklasē iesācējiem, ieskatīties pastalu darbnīcā. Vaives Amatu mājā varēs uzzināt par dubultadījumu, iepazīt mezglošanu, pamēģināt koka karošu grebšanu, atklāt tamborēšanas un pērļošanas knifus.

Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolā būs atvērta keramikas meistardarbnīca, kā arī varēs noklausīties lekciju “Satiec meistaru sevī. Amatniecības tradīciju atdzimšana Jaunpiebalgā”.

Tradicionālo aušanas tehniku izmantošanu mūsdienu tekstilā aktualizēs Līgatnes Amatu mājā, bet Vecpiebalgas audējas atklās Piebalgas audumu darināšanas noslēpumus.

Piedāvājums plašs, vien jāvērtē, kad kas notiek un ko izvēlēties.

 

2020-09-04
Laika ziņas
Aptaujas