Jaunumi
Sarmīte Feldmane "Saraksti ir, laiks domāt", laikraksts "Druva", 24.04.2013.

Autors: Sarmīte Feldmane
Datums: 24.04.2013
Izdevums: Druva
Rubrika: Ziņas
Beigusies sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām. Vēsturiskā Cēsu rajona novados sarakstu iesniegšanas termiņš nav jāpagarina, jo visos komisijas pieņēmušas vairāk nekā vienas partijas vai vēlētāju apvienības listi.
Tikai pirmdienas pēcpusdienā arī jaunpiebaldzēni varēja nopūsties – novada vēlēšanu komisija saņēma otru sarakstu. “Smejam, ka ielēca pēdējā vagonā. Ziņas, ka top otrs saraksts, bija. Šajās vēlēšanās savu neveidoja zosēnieši,” stāsta Jaunpiebalgas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Valdis Gansons un paskaidro, ka sarakstu iesniegšanai pēdējās dienās bijuši objektīvi ikdienas iemesli – kāds aizbraucis uz ārzemēm, kāds darba dēļ nav Jaunpiebalgā. Sarakstu iesniedzējiem nebijis nekādu problēmu sagatavot nepieciešamo dokumentāciju, aizpildīt anketas internetā. “Zosēnos izveidota iecirkņa vēlēšanu komisija, saraksti ir, kabīnes un urnas arī, atliek tikai drukāt balsošanas listes,” bilst Valdis Gansons.
Līgatnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Vilnis Gabliks ir gandarīts, ka komisija nav strādājusi velti. Pieņemti triju vēlētāju apvienību un vienas partijas saraksts. “Bijām pārsteigti, jo vienā sarakstā ierakstīts tikai viens vārds un uzvārds. Tādas iespējas pilsoņiem ir, aktīvs cilvēks to izmantoja. Gaidījām vēl vienu sarakstu, kas it kā tika veidots, bet tā arī nesaņēmām,” pastāsta Vilnis Gabliks un atzīst, ka lielākoties sarakstu iesniedzējiem darbošanās interneta vidē nav sagādājusi problēmas. Viena saraksta iesniedzēji bijuši nervozāki.
Novada vēlēšanu komisijai negaidītu pārsteigumu sagādāja kāds tās loceklis. Viņš reizē ar kādu deputātu kandidātu sarakstu iesniedza atteikšanos strādāt komisijā, jo kļuvis par deputāta kandidātu. “Komisijai citu locekli neaicināsim, algosim datorspeciālistu, viņam noteikti nav jābūt komisijā,” skaidro Līgatnes novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs.
Pārgaujas novada vēlēšanu komisija pēdējo sarakstu saņēma pirmdien divos pēcpusdienā. “Bijām noteikuši, kad pieņemam sarakstus. Viena iesniedzēji izteica vēlēšanos savu sarakstu iesniegt citā laikā, sanācām, pieņēmām,” stāsta vēlēšanu komisijas sekretāre Daiga Kūriņa un atzīst, ka pirmajiem iesniedzējiem varbūt tik raiti neveicies, bet ja kāds ko nezinājis vai nepratis, palīdzēts.
Amatas novadā vēlēšanu komisija pieņēmusi četru partiju sarakstus. Tos iesniegusi politisko partiju apvienība “Saskaņas centrs”, Vidzemes partija, Zaļo un zemnieku savienība, “Vienotība”. 59 kandidāti cīnīsies par 15 domes deputātu vietām.
Seši saraksti ar 94 deputāta kandidātu vārdiem iesniegti Cēsu novadā. Vēlētāji varēs balsot par – centrisko partiju “Latvijas zemnieku savienība”, Vidzemes partiju, Latvijas Zaļo partiju, politisko partiju apvienību “Saskaņas centrs”, Nacionālo apvienību “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” vai partiju “Vienotība”. Vēlēšanās Cēsīs sarakstos 65.96 procenti kandidātu ir vīrieši, tikai 34.04 procenti sieviešu, bet kaimiņiem Amatas novadā 50.85 procenti kandidā tu ir sievietes un tikai 49.15 – vīrieši.
Jaunpiebalgas novadā vēlēšanās startē vēlētāju apvienība “Mūsu novads – mūsu mājas – mūsu atbildība” un Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” – “Tēvzemei un Brīvībai/LNNK”. Līgatnes novadā par vēlētāju balsīm cīnīsies vēlētāju apvienība “Mēs Līgatnei”, “Līgatnei” un “Vienmēr kalnā”, kā arī partija “Vienotība”. Interesanti, ka sarakstā “Vienmēr kalnā” ir tikai viens kandidāts.
Pārgaujas novadā par vietu novada domē necīnās neviena partija. Toties novada balsstiesīgie pilsoņi izveidojuši piecas vēlētāju apvienības ar skanīgiem nosaukumiem – “Mēs kopā!”, “Neatkarīgie kandidāti”, “3x3”, “Vienoti novadam”, “Novada balss”. Par deviņām vietām domē cīkstēsies 44 kandidāti.
Lielajā Priekuļu novadā, kur vēlēšanās drīkst piedalīties 6777 pilsoņi, varu iekārojušas tikai divas partijas – centriskā partija “Latvijas zemnieku savienība” un “Vienotība”. Deputātu kandidātu vidējais vecums ir 44.3 gadi, bet vecākajam tikai 61 gads.
Partijas neinteresējas par Raunas un Vecpiebalgas novadu. Raunas novadā par deviņām deputātu vietām cīnīsies 23 kandidāti no divām vēlētāju apvienībām – “Rauna” un “Laiks pārmaiņām”. Vecpiebalgas novadā vēlēšanās sevi pieteikušas vēlētāju apvienības – “Par katra pagasta izaugsmi”, “Vecpiebalgas novadam”, “Novada zemnieku apvienība”, “Novada attīstībai”, reģistrēti 43 kandidāti, starp kuriem vēlētāji sadalīs deviņus krēslus.
Visā Latvijā novadu vēlēšanu komisijas deputātu kandidātu sarakstus pieņēmušas. Tagad valsts institūcijas pārbauda, vai kandidāti ir tiesīgi balotēties pašvaldību vēlēšanās, pēc tam kandidātu saraksti tiks oficiāli apstiprināti.

2013-04-24
Laika ziņas
Aptaujas