Tautas ticējumi, laika vērojumi un citas derīgas lietas
Čūska var darīt jebkuru darbu, kas nav saistīts ar risku, arī tādu, kur ir daudz jāstrādā. Un tomēr viņa ir slinka...
Decembris, līdz Ziemassvētkiem, ir Adventa laiks. Tas ir laiks, kad izvairās trokšņot un līksmot, bet gaida Kristus piedzimšanu Sirdī un Saules atgriešanos Dabā.
Andreja vakars ir līdzīgs jauna gada vakaram,un tai vakarā tāpat zīlējas kā jauna gada vakarā.
/H. Skujiņš, Aumeisteri./
2. novembris - Dvēseļu diena. Mirušo grēcinieku dvēseles klīst apkārt līdz par Dvēseļu dienai, kad pēc dvēseļu aizlūgumiem paliekamu vietu atrod kapsētā.
Ticējumi. Vējaina diena sola vētrainu un sniegiem bagātu ziemu.
Parastā egle
Parastā egle ( Picea abies) ir priežu dzimtas skujkoks. Tas ir otrs izplatītākais skujkoks Latvijā uzreiz aiz priedes.

2012-10-29
Līgatniete Evija Hauka "Rīkstnieks: negatīvais starojums ir mums visapkārt", žurnāls „Patiesā Dzīve”Senāk ar vēzi cilvēki tā neslimoja. Prasīju vecmāmiņai, vai arī Latvijas laikā sievietes slimoja ar vēzi, bet viņa atbildēja: kur nu, tas jau no Krievijas ievests. Kādreiz laukus un saimniecības ļoti cītīgi attīrīja no āderu starojuma. Māju robežlīnijās kupicās lika granīta laukakmeni, kas svēra ne mazāk par 50 kilogramiem
Jau ar Miķeļiem (29. septembris) sākās Veļu laiks – laiks, kad senči aicināja viesos savu mirušo tuvinieku dvēseles, pamieloja tās un tad laipni aizraidīja atkal projām.
Miķeļi ir ziemas sākuma svētki, ko svin 29.septembrī. Šī diena pazīstama kā baznīcas svētku diena par godu virseņģelim Miķelim. (Vārds Miķelis ir radies no vārda Mihaels, kas nozīmē `dievam līdzīgs`.) Tomēr daudzām tautām, tāpat kā latviešiem, šie svētki tiek svinēti ar citu nozīmi. Miķeļi ir apjumības jeb appļāvības - pēdējā pļaujas diena, kad ar maģisku rituālu palīdzību cenšas nodrošināt veiksmi nākamajā gadā un iegūt Jumja labvēlību.
Septembris būšot sauss, rudens garš, bet ziema barga -- tā vērojot dabas zīmes secinājis laika vērotājs Vilis Bukšs no Viļakas novada. Vīrietis, vērojot dabu, kļuvis zināms ne vien vietējā apkaimē, bet visā Latvijā. Kā par pārsteigumu vien ar nelieliem izņēmumiem dabas vērotāja prognozes līdz šim ir piepildījušās.
Ticējums saka, ja septembra sākums silts un jauks, tad arī viss rudens būs silts un tīkams. Ja septembrī būs vairāk sausu un siltu dienu, jo vēlāk iestāsies ziema. Tāpat arī koku dzeltēšana, čiekuru izvietojums eglēs un pērkons septembrī, prognozē tālāko rudeni un nākošo ziemu.
2012. gada vasara, uz ko arī norādīja laika zīmes agrā pavasarī, būs vēsākā pēdējo trīs gadu laikā. Nokrišņu ziņā tuvu normai. Dažviet lietus lijis vairāk, bet citviet mazāk. Vējainu dienu ir bijis ne vairāk un arī ne mazāk, kā vidēji citus gadus.
7.augusts, šī diena ir viena no augusta nozīmīgajām laika vērojumu dienām, kad laika apstākļi pareģo rudeni un ziemu.
Laikā no 21. jūlija līdz 31. augustam ir vairākas dienas, kas nozīmīgas laika vērojumos. Laika apstākļi šajās dienās pareģo rudeni un ziemu.
Es savām gotiņām
Adatiņu kūti taisu,
Lai raganas nodurās,
Jāņu nakti staigādamas.
Līgošana ir rituāls dzīvības spēku atjaunošanai un pastiprināšanai. Jāņa, lauku, mājas un saimnieku aplīgošana nozīmē aizsargdarbību un kopēja dzīves ritma iekustināšanu. Līgojamais laiks sākas jau apmēram divas nedēļas pirms Jāņiem, kulmināciju sasniedz Jāņu priekšvakarā un pastāv vēl līdz pat Pēterdienai, 29. jūnijam.
Ja janvāris maigs un lēns - būs auglīga vasara.
2012. gada janvāris bija maigs.
Saules pielietiem rītiem un lakstīgalas treļiem pilniem vakariem, pienācis pirmais vasaras mēnesis. Īstais brīdis, lai organismā veidotu nepieciešamo vitamīnu un minerālvielu bagāžu. Tādēļ nekaunies un pilnām saujām ēd zemenes, grauz rabarberu kātus, kā arī citus gardumus, ko dārzos, pļavās un mežos briedinājis pirmais vasaras mēnesis.
Vairākas zīmes pagājušajā rudenī un ziemā liecināja, ka šī vasara būs pārsvarā sausa un silta.
Vasarsvētki saistās ar meiju smaržu, līdzīgi kā Jāņos ir meijas (dzīvi augi ar ziediem), tā arī Vasarsvētkos ir meijas (dzīvi augi bez ziediem). Vasarsvētku sestdienā visi tīra un pušķo sētu, sakopj istabas, slauka pagalmus, izpušķo māju ar bērziem, ceriņiem. Istabās tiek ienesti bērzi un nolikti pie gultām, kur, reibinoši smaržodami, tie rada sajūtu, ka ir ienākusi vasaras pilnība.
Katrs mēnesis mums piedāvā kādus savus gardumus, vai tie būtu dārzeņi, garšaugi vai ogas. Protams, nav jau iespējams uzskaitīt visu, kas ir atrodams, taču nelielu ieskatu par pašu aktuālāko gan.
Zaļā tēja netiek fermentēta, tāpēc tajā saglabājas lielākā daļa to īpašību, kas raksturīgas svaigām tējas lapām.
Ja bērzs izplaukst agrāk par alksni, būs sausa vasara. Ja bērziem lapas vēlu plaukst un ātri birst, tad būs gara ziema. Ja pavasarī alkšņi plaukst agrāk nekā bērzi, tad tas uz slapju vasaru. Ja alkšņi izplaukst agrāk par bērziem, tad būs slikta raža.
Sulu mēnesī būtu ieteicamas arī īpašas sulu kūres - 7-10 dienas, kad pastiprināti tiek dzertas sulas un uzņemts vienkāršs, veģetārs ēdiens.
Lai veiksmīgāk pārvarētu pavasara nogurumu un vitamīnu trūkumu, sulu laikā ieteicams dienā izdzert vismaz glāzi šīs spēcinošās dziras. Turklāt bērzu un kļavu sulas var ne tikai baudīt svaigas, bet arī izmantot ēdienu pagatavošanai.
Kādi darbi veicami šajā pavasara mēnesī?
Kas olu bez sāls ēd, tas visu vasaru daudz melos.
Krāsoto olu simboliskā nozīme pavada ar olām saistītās Lieldienu tradīcijas un spēles - olu dāvināšanu tuviniekiem, draugiem un kaimiņiem, olu maiņu, olu kaujas, kā arī olu slēpšanu un meklēšanu.
Lieldienas ievada Klusā nedēļa ar Pūpolu svētdienu, Zaļo ceturtdienu, Lielo piektdienu, Kluso sestdienu, kurai seko Lieldienas. Katrai dienai ir īpaša nozīme.
Lieldienās cilvēki var tikt pie savas kārotās bagātības, nodrošināt sev labāku dzīvi un kļūt laimīgāki! Latviešu folklorā Lieldienas ir pavasara saulgrieži, ko svin par godu pavasara un saules atnākšanai. Šis esot īstais laiks, lai piesaistītu sev arī bagātību, zina teikt Lieldienu tradīciju zinātāji.
25.martā, kad saskaņā ar mūsu kalendāru Māras un Mārītes svin vārda dienu, tiek atzīmēta arī Pavasara Māras diena par godu pavasara atmodai. Ziemas kamanas nomaina rati, zeme kļūst silta, no stinguma mostas dzīvnieki un kukaiņi, sākas dzīvības procesi mežos un laukos. Māras dienas ieražu pamatā ir seni uzskati ar centrālo pamatdomu – reizē ar dabas atmodu rosīgs dzīves posms jāsāk arī zemes kopējiem.
Ja pavasarī gribas pavērot, kāda būs vasara, tad marta beigās vai aprīļa sākumā jāvēro čūsku, krupju un varžu pamošanās.
"Šis gads un tā enerģija katru no mums virza uz savu patiesuma izpaušanu un tas notiek pavisam dabīgi un viegli – parādot, kas mēs esam patiesībā un uz ko virzāmies, kā arī, dodot iespējas atrisināt sev nepieņemamās situācijas," teic Gaismas Reiki Meistare un dziedniece Ilze Līkuma.
Pelni tautas tradīcijā ir aizsarglīdzeklis pret ļauniem spēkiem kādas jaunas lietas iesākumā.
Rehabilitācijas centra „Līgatne” fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Ingrīda Tambora stāsta, kādi ir biežākie muskuļu sāpju iemesli un kā ārstēt un kontrolēt nepatīkamās sajūtas muskuļos.
Ar ikdienišķām, taču tīrīšanas nolūkiem pavisam neiedomājamām lietām, patiesībā var paveikt daudz un vienkārši atbrīvoties no dažādiem netīrumiem.
Katram cilvēkam ir savs viedoklis par notikumiem Latvijā no 1991. līdz 2011.gadam un tas mēdz stipri atšķirties no citiem pagātnes notikumu vērtējumiem. Ar zaudējumiem, bet mēs šo laiku pārdzīvojām, savukārt nākamie 20 gadi pieprasa pārvērtējumu un izpratni par to kur un kā mēs virzīsimies tālāk,
*laikrakstam "Vaduguns"
Vairāk kā divus tūkstošus gadu atpakaļ Ķīnā radās pirkstu jeb Mudru mācība. Tā laika dziednieki uzskatīja: lai uzturētu veselu organismu ir vajadzīga ne tikai pilnvērtīga pārtika, bet arī Kosmiskā enerģija. Šī enerģija cirkulē pa īpašiem kanāliem - meridiāniem, kas nodrošina visu ķermeni ar vajadzīgo kosmosa enerģiju.
2012.gads būs Melnā Pūķa (ūdens pūķa) gads. Ūdens Pūķa gads sāksies 2012.gada 23.janvārī plkst.9.36 pēc Latvijas laika un ilgs līdz 2013.gada 10.februārim.
Kurš gan nav dzēris zaļo tēju vai vismaz reizi dzirdējis par tās labajām īpašībām? Tas šķistu diezgan neticami, jo rūgteni zaļā tēja, pirmkārt, ir viena no populārākajām tējām un, otrkārt, tās labās īpašības ir pelnīti izslavētas visā pasaulē.
Aukstā un drēgnā laikā ieteicams ēst karstus un pat nedaudz asus ēdienus, lai saaukstēšanās un vīrusi neķertos klāt. Garšvielas padara ēdienu ne vien aromātiskāku un garšīgāku, bet rūpējas arī par mūsu veselību
Veca gada vakarā jāēd skābi kāposti, lai skābums,
kas radies pagājušā gadā, tiktu apēsts; jaunā gadā
turpretim nedrīkst ēst skābus kāpostus, jo tad vi-
sa dzīve nākamā gadā būs skāba.
Vecajā jaunajā gadā (14. janvāris) ziema apsveiks ar pirmo leduspuķi lauku mājas logā. Svecainē (2. februāris) tā atbrauks sniegputeņa kamanās. Metenī (21. februāris) ragaviņu braucējiem ziema iekodīs sārtajos vaigos. Gavēnī (no 22. februāra līdz Lieldienām) tā klusēs, lai Lieldienu (8. aprīlis) rītā izsviestu neizdevušās ziemas sniega riekšu...
Ziemassvētki, arī Ziemsvētki, ir ikgadēji svētki, kuros tiek atzīmēti ziemas saulgrieži un Jēzus Kristus dzimšana. Tos svin no 24. līdz 26. decembrim (24. decembrī ir Ziemassvētku vakars, 25. decembrī - Pirmie Ziemassvētki, bet 26. decembrī - Otrie Ziemassvētki).
Ziemassvētki ir laiks, kad senlatvieši lielu vērību pievērsa gan laika apstākļiem, gan dzīvajai radībai. Viss netipiskais bija zīmīgi! Un kas zina, varbūt arī nākamgad kas piepildās!
Ticējums. Ja trīs dienas pirms Ziemas Saulgriežiem krauklis lido uz ziemeļiem – būs barga ziema. Ja ceļinieks maldās – jāseko ķērcoša kraukļa lidojumam.
Lai vai cik bieži vai reti mēs ēstu kāpostus, ir laiks, kad gandrīz katrs kaut cik apēdam, un tas ir Ziemassvētkos vai tiem tuvojoties. Tad gluži kā bērnībā mājās arvien biežāk sāk smaržot pēc sautētiem kāpostiem.
Ingvers ir plaši izmantojama un veselīga ēdienu un dzērienu piedeva. Tas ir daudzveidīgi izmantojams gan kulinārijas, gan ārstniecības nolūkos.
Šodien, Niklāvā (6. decembris) Tu jautāji, cik ticama bija laika apstākļu prognoze līdz gada beigām, kuru Tev izteicu Mokejā (23. maijs). Šeit saite http://meiravietis.typepad.com/mans/2011/05/prognoze-l%C4%ABdz-gada-beig%C4%81m.html
Sveces kvalitāte atkarīga no trīs parametriem: izejvielas un pievienotās krāsvielas sastāva kvalitātes un degļa. Tievāki degļi deg ar mazu liesmiņu un ilgi, resnāki – ātrāk. Deglim jābūt atbilstošam sveces diametram – ja deglis ir par tievu, tas izdedzina sveces vidējo daļu un "noslīkst". Pēdējā laikā tējas svecēm uzkrītoši piemīt šis trūkums – izdeg tikai sveces vidējā daļa.
Ziemassvētku laikā, iespējams, būs neliels sals un nedaudz sniedziņa. Dažas rudens laika zīmes liecināja par to, ka laikā starp Ziemassvētkiem un Jauno gadu sals var pastiprināties, bet sekojot līdzīgu ziemu attīstībai, rādās, ka līdz Vecajam Jaungadam (14. janvāris) liels aukstums nedraud.
Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Sabiedrības Veselības institūts ir publicējis grāmatu, kurā ir svarīga informācija par 31 tēmu, kas saistītas ar lieko svaru. Šis materiāls ir veidots vairāku gadu laikā, un tajā ir apkopots svarīgākais, kas cilvēkam ir jāzina par liekā svara jautājumiem.
Oktobrī notiesā pēdējos Latvijā augušos veselīgos zaļumus, neatsakies no košākām krāsām, iemalko vitamīnu kokteiļus un palutini sevi ar našķiem – pašmāju dabīgo medu un pastilām (dzērveņu, rabarberu, ķirbju un citām). Iesaka diētas ārste Lolita Neimane.
Rudens un ziemas mēnešos daļai cilvēku pasliktinās garastāvoklis, mainās miega paradumi un bieži vien zūd enerģija pat vienkāršu uzdevumu veikšanai. Pašlaik, mainoties gadalaikiem un iestājoties tumšākam laikam, arvien vairāk cilvēku saskaras ar tā dēvēto rudens depresiju.
Novembra sākumā vēl turpināsies salīdzinoši jauka rudens laika apstākļi, kas pēc Mārtiņiem (10.novembris) lēnām mainīsies uz ziemas pusi. Novembra vidū biežāk būs nokrišņi slapja sniega veidā un naktīs arī piesals. Ceļi kļūs slideni, bet vēlie rudens ziedi apledos... Laikā ap Katrīnām (25. novembris) un Andrejiem (30. novembris), Latvijas lielākajā teritorijā jau snigs, brīžiem putinās un daudzviet ūdenstilpes pārklāsies ar viegla ledus kārtiņu
Ir dabas veltes, kas īpaši palīdz cīnīties ar negantajiem vīrusiem un baktērijām, piemēram, ķiploki un sīpoli.
5. oktobris bija diena, kad mana vecmāmuļa pēc kokiem prognozēja, kāda būs ziema? Pēc vecā stila, Jūlija kalendāra, ar šodienu sākās Vecā Miķeļa laiks un turpinājās līdz Pokrovam (Vecais Lapkritis), kurš ir 14. oktobrī.
Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Oktobris (Zemliku, Lietus, Veļu mēnesis)
Rudens ir tas laiks, kad dārzs ir jāsagatavo ziemas guļai, taču tas nebūt nesamazina veicamo darbu skaitu. Rudens ir vispiemērotākais laiks dārza atjaunošanai un sagatošanai nākamajai pavasara sezonai.
Zināms, ka kulinārijā parastā gailene tikusi izmantota jau Romas impērijā. Bet augstvērtīgas ēdamās sēnes (un galma delikateses!) statusu tā ieguvusi 17. gs. Francijā. Mūsdienās viedokļi par gailenes vērtīgumu ir ļoti atšķirīgi: dažs šo sēni pielīdzina pat baravikai, savukārt cits noniecina līdz bērzlapju līmenim.
Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Augusts (rudzu, suņu, viršu mēnesis)
Vilis Bukšs
***atbildes Evitai, laikraksts "Dzirkstele"
Vilis Bukšs
*laikrakstam "Vaduguns"
Laika zīmes. Jūnijs (Ziedu, Papuves, Vasaras mēnesis)
Tu jautāji, vai tagad, maijā, pēc laika zīmēm var paredzēt laika apstākļus līdz 2011. gada beigām. Protams, ka var! Bet tas būs tikai mans personīgs tulkojums, kas paredz laikapstākļu turpmāko virzību...
Pavasarī, kad esam noņēmuši cepures, raksturīgi, ka izkrīt mati. Frizētavas Šarmante friziere Edīte Djakoņicina uzsver, ka par to nav pārlieku jāuztraucas, jo šādas izmaiņas biežāk saistītas ar gadalaika maiņu un organisma pielāgošanos jaunajiem apstākļiem.
Dzirdot par tējas labajām īpašībām, prātā nāk angļu literatūras klasiķu darbi. Tajos bieži kāda no varonēm ir omulīga tante vai vecmāmiņa, kura gādīgi piedāvā citiem tasīti tējas un uzskata to par universālu līdzekli pret visām dzīves likstām.
Mazo ērgļu pētnieks Uģis Bergmanis šogad turpinās 2008.gadā sākto mazo ērgļu ligzdošanas izpēti ar interneta kameras palīdzību, kam līdzi varēs sekot arī ikviens cits interesents.
Lieldienu olu krāsošanā katram ir sava ierastā tehnika. Cits tās sametīs sīpolu mizās, cits rūpīgi sies klāt dažādus zaļumus, putraimus vai citus nieciņus, cits rotājumus skrāpēs ar adatu, cits tos pielīmēs, vēl kāds izmantos ķīmiskās krāsvielas.
Nevēlams aromāts ledusskapī, izlijis karsts piens uz plīts, pelējuma smaka tīrā burkā, nepatīkams aromāts viesistabā, pannas un šķīvji pēc zivs ēdienu pagatavošanas - šo un daudzu citu smaku novēršana prasa lielas pūles.
Kazas pienā ir daudz vērtīgu vitamīnu un minerālvielu, bet papildus tam ir lizocīms - viela, kas sastopama arī suņu siekalās. Šī viela ir kā dabīga dezinfekcija, kas dabīgā veidā palīdz organisma imūnsistēmai veikt savu svarīgo uzdevumu. Kazas piens atšķirībā no govs piena nesatur karotīnu, līdz ar to kazas sviests ir pilnīgi balts. Toties tas satur vairāk pašu A vitamīnu.
Pārbaudi savu holesterīna līmeni vismaz reizi gadā. Kamēr holesterīna līmenis nav katastrofāli augsts, tas neuzrāda nekādus simptomus. Tādēļ katram cilvēkam vecumā virs četrdesmit ieteicams vismaz reizi gadā pārbaudīt savu holesterīna līmeni un labā, sliktā holesterīna, kā arī triglicerīda proporciju savā ķermenī.
Ja katram sastaptajam cilvēkam vaicātu, kādi produkti jāēd, lai uzlabotu acu veselību, tad mellenes acīmredzot tiktu nosauktas vienas no pirmajām.
Pārtikas pareiza sagatavošana un uzglabāšana ir svarīgs priekšnoteikums, lai ēdiens būtu garšīgs, veselīgs un uzturvielām bagāts. Ja pārtiku ilgi uzglabā mitrā vai gaišā vietā, arī augstā temperatūrā, kur tai var piekļūt gaiss, tā var sabojāties, zaudēt garšu, izskatu un uzturvērtību.
. Kādu aprīli sola sinoptiķi?
Pavasara nesteigsies, gaiss iesils pakāpeniski. Silts un saulains laiks, kas pieturēsies vidēji trīs dienas, mīsies ar aukstāku. Salīdzinājumā ar martu, palielināsies nokrišņu daudzums. Tie būs īslaicīgi, bieži arī slapja sniega veidā. Atsevišķās naktīs termometra stabiņš noslīdēs līdz 0,-5 grādiem, dienā gaiss iesils līdz +3, +9 grādiem, siltākajās dienās termometra stabiņš pakāpsies līdz +15 grādiem.
Vai zināji, ka no rīta izdzerta glāze sulas sniegs enerģiju un možumu un izpildīts vingrojums sniegs dubultu enerģiju un pozitīvu efektu Tavai labsajūtai?
Šopavasar aprīlī laika apstākļi būs mainīgi, bet tas atbilst aprīļa dabai. Ja siltuma vilnis mēneša sākumā atnesīs pavasarīgi jauku laiku, tad mēneša vidū atkal būs vēss un ziemelim pūšot iespējamas gan īslaicīgas sniega brāzmas, gan sals naktīs. Pagājušās Māras naktī (25. marts) ola, kas bija staba galā, sasala. Tas liecina, ka līdz Jegoram (6. maijs) naktīs vēl sals.
Enerģija no rītiem un dienas veiksme ir atkarīga tikai no mums pašiem. Jāiemācās skatīties uz savu ikdienu pozitīvi, izceļot to, kas ir labs un noderīgs, izbaudot mazus prieciņus. Iedvesmu un spēku var gūt vienkāršos rituālos dienas sākumā, sākot ar brokasteriem “belVita” un beidzot ar jauku sveicienu draugiem sociālajā tīmeklī
Iestājoties pavasarim, protams, ir prieks par atvadīšanos no ziemas, tomēr organisms jūtas noguris. Labs dopings tad ir dabīgās sulas, piemēram, kļavu un bērzu, kas satur visus labos enzīmus un citas vielas. Kad sniegs sāk kust, tās var tecināt kļavām. Tā kā zeme zem sniega nav sasalusi, kļavu sulas jau kādu laiku var tecināt.
Tuvojas pavasaris, kas nozīmē, ka pavisam drīz biezie džemperi, šalles, cimdi, zeķes un cepures būs jāliek malā. Rokdarbniece Ilze Lapsa stāsta, kā pareizi adījumu sagatavot vasaras guļai, lai arī nākamajā sezonā tas izskatītos labi un būtu velkams mugurā.
Kā iesālīt un nožāvēt cūkgaļu pēc sentēvu receptēm?
No 21. marta plkst. 1.21 līdz 20. aprīlim plkst. 13.17 Saule atradīsies AUNA zīmē. Šajā laikā dzimušie bērni būs ar spēcīgu Auna zīmes akcentu horoskopā, paņemot sev līdzi kaut ko no laika enerģētikas, kurai savu nokrāsu piešķirs arī citu debesu ķermeņu "pastaiga" debesjumā.
21. marta naktī pulksten 1.21 Latvijā sāksies astronomiskais pavasaris. Kāds tas gaidāms pēc garās, ar sniegu bagātās ziemas?
Visbiežāk lietotā interneta vietne ir www.google.lv. Tā noder jebkādas informācijas iegūšanai, arī par palīdzības iespējām. To lieto gan bezdarbnieks, gan augstskolas rektors un sociālais darbinieks.
Vakar, 17. martā, uz slēpēm veicu Ģertrūdes dienas apli. Vairāk kā 20 km pa sērsnainiem laukiem, krūmājiem, mežu un purvu. Deviņas stundas Kukaiņu pamošanās dienas saulē, austrumu vējā starp zilām, martam vien raksturīgām debesīm un žilbinoši baltu sniegu.
Latviešu ticējumi vēstī, ka Ģertrūdes dienā, 17. martā no miega mostas bites, skudras, čūskas un citas dzīvās radības, bet lielais gulētājs – lācis apgriežas uz otriem sāniem. Šai dienā nedrīkst ne sēt, ne stādīt, tad druvu noēd kukaiņi.
Pavasarī, kad pērnā gada augļos un dārzeņos no vitamīniem palikusi vien kripatiņa, ir īstais laiks spēku meklēt citviet, piemēram, priežu un bērzu pumpuros (kāds tajos spēks!), sīpollokos uz loga un dīgstiņos.
Mājas apstākļos agrīnā pavasarī ievērojamas vitamīnu devas tu vari iegūt, uz palodzes ūdensglāzē audzējot lociņus — kā Gudro Sievu skolas uztura nodarbībā atzīmēja ārsts Roberts Lācītis — ja loki uz vienas palodzes negrib augt, pārcel tos uz citu! Bet galvenais — audzē un ēd. Piemet pa drusciņai salātos, zupā, uz maizītes, omletē — tā, lai arī bērni stiprinās.
Šodien tiek aizvadīta saulaina Pelnu trešdiena jeb Pelnu diena, kas, pēc seniem ticējumiem, vēsta par to, ka arī vasara būs saulaina, sausa un karsta.
Kādas diētas vislabāk palīdz samazināt vidukļa apkārtmēru? Kuras diētas ir visveselīgākās? Kas jāņem vērā, uzsākot diētu? Kāds uzturs uzlabo seksuālo dzīvi? Vai mēdz būt diētas kārumniekiem? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem tu atradīsi šajā sadaļā, kur esam apkopojuši visu svarīgāko informāciju par to, kā atbrīvoties no liekā svara un kā neļaut tam atkal palielināties.
Pastāv uzskats, ka vesels, spēcīgs un lokans mugurkauls ir tikai agrā jaunībā, un ar gadiem slimību uzskaitījums, kas izraisa spēcīgas muguras sāpes, ir iespaidīgs. Viena no tām ir arī spondiloze, ko agrāk pazinām kā osteohondrozi. Mūsdienās tā tiek "pierakstīta" teju visiem sēdoša darba darītājiem, kas aizbildinās: tur jau neko nevar darīt – mazkustīgs dzīvesveids! Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Ieva Zimaiša atgādina, ka var gan darīt – tikai jāgrib un jāzina, kā.
Jau pirmā iepazīšanās ar kumkvatiem rada pārsteigumu. Sākumā liekas, ka tas ir tāds ļoti mazs apelsīniņš, bet izrādās?– ēdams ar visu mizu un pārsvarā no mizas vien sastāv. Miza ir salda, toties vidiņš?– stipri skābs. Tieši šī garšas kontrasta dēļ kumkvatus augstu vērtē gardēži.
Ir ieradumi, kas cilvēkam liek izskatīties un justies vecākam. Skaistumu bojā ne jau tikai plaši zināmie kaitīgie ieradumi, tādi kā smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana vai cepināšanās saulē.
Ziema vēl kādu laiku turpināsies, un tieši šajā gadalaikā ir svarīgi nostiprināt imunitāti un izvēlēties pareizus produktus. Arī garastāvoklis ne vienmēr ir možs un pacilājošs, jo no darba jāatgriežas, kad ārā jau ir satumsis.
Masiere Nalda Zablocka ne tikai citiem palīdz atgūt veselību, bet arī pati ikdienā izmantojamus produktus gan ziemā, gan vasarā lieto ķermeņa un sejas kopšanai.
Paaugstinātu asinsspiedienu- arteriālo hipertensiju - speciālisti dēvē par tautas slimību, jo tas vērojams gandrīz katram otrajam iedzīvotājam, stāsta Inguna Almbauere, klīnikas «Premium Medical» komunikāciju speciāliste.
Pēc garām ziemām, kāda tā ir arī šogad, pavasaris īpaši nesteidzas.
Katru dienu rokas ir pakļautas nelabvēlīgai ārējo apstākļu iedarbībai – gan cieš no mazgāšanas līdzekļos esošās ķīmijas, gan no aukstā laika ziemā. Darot ikdienas darbus, nevajag aizmirst arī par savām rokām.
Laika zīmes. Februāris. (Sveču, puteņu mēnesis)
Lai gan, lai novērstu dažādas veselības kaites, šķietami vienkāršāk ir lietot medikamentus, arvien aktuālāka kļūst dabas līdzekļu izmantošana. It sevišķi populāra kļūst dažādu Austrumeiropas garšaugu un dabas velšu izmantošana ārstniecības nolūkos. Šie ārstniecības līdzekļi ir lieliska, ķīmiju nesaturoša alternatīva. Šīs piecas dabiskās zāles, palīdzēs novērst atsevišķas problēmas, ar kurām ikdienā gadās visbiežāk sastapties, atklāj 29secrets.com.
Ar ikdienišķām veselības problēmām arvien vairāk cilvēku mēģina tikt galā paši. Labi, ja mājas aptieciņā tobrīd atrodams kaut kas piemērots. Taču gadās, ka krājumi patukšojušies, bet jaunus iegādāties neatļauj naudas trūkums vai arī ceļš uz aptieku ir tāls. Šādās reizēs noder atjautīgu cilvēku izdomāti tautas līdzekļi.
Kas ir ēteriskās eļļas? Citrusa augu ēteriskās eļļas. Ziedu ēteriskās eļļas.
Ziema parasti ir dažādu saaukstēšanās slimību aktīvākais laiks. Šoziem jau reģistrēti pirmie gripas upuri. Portāls TVNET apkopoja dažādu speciālistu ieteikumus, kā izvairīties no saslimšanas, kad apkārt daudz cilvēku šķauda un klepo. Tāpat mediķi ieteica, kā rīkoties gripas gadījumos.
Vai kāds ir aizdomājies, kā strādā cilvēka organisms? To mēs atceramies tad, kad sāk kaut kas sāpēt, vilkt, smelgt.
Pirmais ieteikums, kurš jāievēro gan maziem, gan lieliem, ir ikdienā lietot daudz šķidruma. Vislabāk dzert tīru ūdeni ar dzērveņu, cidoniju, smiltsērkšķu sulu vai sīrupu, tējas vai dzērveņu morsu. Pavisam maziem bērniem šie skābie ar C vitamīnu bagātie dzērienus jālieto ļoti uzmanīgi, jo tie kairina kuņģi.
Mūsu senčiem gads sākās pavasara vai rudens saulgriežos (saulstāvjos). Mana vecmāmuļa stāstīja, ka viņas māte vēl 19. gadu simta otrajā pusē Vitebskas guberņas laikā, ziemai ejot uz pavasari "dzina Meteni", dancoja un sāka jaunu gadu.
Zvaigznes jeb Trejkungu dienas izcelsme saistāma ar kristīgo leģendu par trim Austrumu gudrajiem, kuri tūliņ pēc Jēzus dzimšanas ieradušies sveikt jaunpiedzimušo jūdu ķēniņu.
Jaunā gada pirmā mēneša jubilārs - Mežāzis. Kā jau jubilāram pienākas, Mežāzim gaidāms emocionāls pacēlums. Pacilātā omā Mežāzis, iespējams, dosies komandējumā. Varbūt, kopā ar Mežāzi, ceļojumā dodies arī citas zīmes?
2011. gada 3. februārī iestājas kaķa, zaķa jeb truša gads. Krāsa balta, metāliska, stihija sievišķā.
Kulmināciju sasniedzis gada tumšākais laiks, kad vajadzība pēc gaismas un siltuma ir īpaši izteikta. Gadu mijas svētku laikā portāls TVNET piedāvā iemācīties pašiem radīt savas svecītes. Mēs gaismas avotus mēģinājām pagatavot no bišu vaska, taču tā vietā var ņemt arī parafīnu vai arī izkausēt mājās esošas sveces un to galiņus.
Jo vairāk zinātnieki veic pētījumus par vitamīnu iedarbību un to lomu cilvēku veselības nodrošināšanā, jo biežāk atklājas, ka daudzas slimības ir saistītas ar kāda konkrēta vitamīna trūkumu organismā.
Vai zini, kurus produktus labāk savā pirkumu grozā salikt ekoloģisko produktu tirdzniecības vietā? Un kurus droši vari pirkt arī lielveikalos, jo tie neprasa īpašu apmiglošanu vai citu apstrādi ar ķīmiskām vielām?
Augļi, ogas un dārzeņi, kas atbilstoši tehnoloģijai svaigi izturēti sīrupā un tad kaltēti speciālās iekārtās, tiek dēvēti par žāvētiem augļiem, bet pareizs to nosaukums ir sukādes. Izcils, garšīgs un, galvenais, veselīgs našķis, ko iesaka lietot kā enerģētisku kārumu gan ikdienā, gan svētkos. Tā ir pareiza alternatīva tiem, kuriem garšo saldumi, bet rūp arī veselība.
1. decembris mūsu senčiem vienmēr ir bijis pirmā ziemas diena. Šī diena sasaucas ar Lūcijām (13. decembris). Iespējams, pēc vecā stila kalendāra. Diena ir nozīmīga ar to, ka šajā dienā aizslēgts Vasaras laiks un atvērtas durvis Ziemai.
Siltuma rekordi, kas pirmdien tika sasniegti 13 Latvijas vietās, liecina par gadalaiku novirzīšanos. Iespējams, ka pēc gadu desmitiem novembrī rudens tikai sāksies, bet aprīlī vēl būs ziema.
Siltais novembra sākums liek ausīties... Varbūt rudens ieilgs līdz Ziemassvētkiem, bet pēc tam, raugi, jau pavasaris?... Tā varētu ļauties pašapmānam, ja vien jau iepriekš nebūtu bijuši silti novembra mēneši, kam seko aukstas, vai mēreni aukstas un sniegainas ziemas.
Dzeltenās bumbierveida formas cidonijas praksē pazīstam kā ļoti skābu augli, kuru svaigu parasti neizmanto. Grieķu mitoloģijā šis auglis tiek dēvēts par mīlestības, laulības un auglības simbolu, raksta "Māja".
Dzērvenes var lasīt joprojām. Ja purvā būs kaut kas atlicis, pēc tām varēs doties pat pavasarī. Bet visbiežāk ceļš pēc dzērvenēm ved uz tirgu vai veikalu, kur nopērkamas gan savvaļā, gan audzētavās ievāktās ogas.
Gandrīz katram mums galvā "sēž" stereotipu kolekcija par to, kas ir veselīgs un kas – neveselīgs, ko kārtīgam cilvēkam pieklājas darīt un ko nepieklājas.
Rudens ir īstais laiks, lai ievāktu topinambūru ražu. Topinambūru citās zemēs sauc arī par "zemes bumbieri", "Jeruzalemes artišoku", "saldo kartupeli", tas ir asteru dzimtas dārzenis, kas nav izvēlīgs un aug jebkurā vietā. Vasaras otrā pusē tas zied koši dzelteniem ziediem, sasniedzot pat 2 metru augstumu. Topinambūri līdzīgi kartupeļiem veido pazemes bumbuļus, kuru miza var būt balta, dzeltena, rozā, pat tumši violeta, bet mīkstums parasti ir balts vai dzeltens.
Dzirdot dēla briesmīgo šņaukāšanos nakts vidū, ieniru mājas aptieciņas plauktos pēc kādas efektīvas ziedes. Vienā trauciņā klunkšķ «kaut kāds tur-gels» – smaržas un laikam jau arī efektivitātes nekādas, ja reiz derīguma termiņš beidzies pērn un gels vairāk atgādina netīru ūdeni. Izrādās, ka pavasara iesnām iztērēta teju vai visa cita ziede, tagad atlikusi vien kripata psiholoģiskā jeb placebo efekta nodrošināšanai. Savukārt mūžam stiprā un nezūdošā vērtība «Vjetnamas zvaigznīte» bērna ādai zem deguna vai uz krūtīm būs par stipru – jau mēģināts.
"Nesen dzirdēju - ja kurmji ceļ mājas, tad vēl divas, trīs nedēļas būs silts," sarunu sāk dārzniece Indra Dzene. Mēs runājam par vēlo rudeni un to, ko vēl var pagūt izdarīt dārzā, kas uzglabājams nākamajai sezonai.
Tasīte kafijas pusdienlaikā ievērojami uzlabos tavu darba produktivitāti. Tomēr esi piesardzīga — kofeīnu drīkst lietot tikai samērīgās devās.
2010.-2011. gada ziemas vidējā gaisa temperatūra Latvijā būs aptuveni pusgrādu augstāka par normu, savukārt nokrišņu daudzums un vidējais sniega segas biezums būs mazāks par daudzu gadu vidējo rādītāju, prognozē meteorologu organizācijas "Accuweather" vadošais speciālists Džo Bastardi.
Žurnāls Ieva-20.10.10
Brīvdienās pirmais sniegs lapotos kokus daudzviet ietina sniega segā, bira krusas graudi zirņa lielumā un ducināja pērkons, bet pirmdienas rīts dažviet atnāca ar mīnus 8 grādu salu. Vai tik strauji tuvojas ziema?
Šī mēneša jubilārs - Skorpions. Skorpioniem gaidāms aktīvs un enerģisks mēnesis un vajadzēs daudz strādāt. Vai daudz jāstrādā būs arī Auniem, Vēžiem, Svariem un pārējiem, vai tomēr atliks laiks arī rudenīgai atpūtai?
Rudens darbi tuvojas nobeigumam. Jāpārliecinās, vai kaut kas nav palicis nepadarīts. Piemēram, jāapskata, vai noraktas visas dālijas un citas puķes, vai iestādīti ziemas ķiploki un puķu sīpoli. Tāpat jābūt modriem par pašu vāktajām sēklām, jāsargā tās no grauzējiem un pelējuma. Novāktā raža jāsašķiro un jānoliek glabātuvēs. Jāuzar vai jāuzrok augsne.
Aptieciņai jābūt katrā mājsaimniecībā, lai laikus varētu sniegt pirmo palīdzību traumas vai vienkāršāku saslimšanu gadījumā. Turklāt, kā norāda farmaceite Laila Šace, tās komplektēšanā jāņem vērā ne tikai ģimenē raksturīgākās traumas un slimības, bet arī sezonālās saslimšanas.
Vilkābeļu augļi satur organiskās skābes, minerālvielas (kāliju, magniju, kalciju, fosforu, dzelzi u.c.), B grupas vitamīnus, C vitamīnu, karotīnu, flavonoīdus, pektīnvielas, šķiedrvielas, sorbītu, miecvielas un citas bioloģiski aktīvas vielas.
Attīstot morāles pilnveidošanas ideju, Franklins izceļ 13 tikumus, pēc kurām jātiecas personībai. Šis ir tikumu un padomu saraksts, kurus viņš sastādīja pats sev, lai labāk tos apgūtu.
Anete Piņķe, žurnāls "CITĀDA PASAULE", Ziedi februārī, sniegs jūnijā
Līdz mūsdienām saglabājušies ticējumi par gaidāmo laiku veidojušies, tūkstošiem gadu garumā pacietīgi vērojot dabu. Arī šodien, kad laiku prognozē mehāniskas un elektroniskas ierīces, Latvijas laukos ir cilvēki, kas laika apstākjus pareģo pēc sentēvu metodēm.
Vai zini, kāds ir tavs holesterīna līmenis? Kādēļ vispār par šo dīvaino procesu organismā ir jārūpējas? Ko darīt, lai tev ar holesterīnu viss būtu kārtībā?
8 glāzes ūdens dienā un skaista āda garantēta, tā bijām pieraduši dzirdēt, bet, izrādās, ka tā nav taisnība.
Klāt ražas svētki un attiecīgi ķirbju laiks. Piedāvājam vairākas receptes, kas lieti noderēs, ja mājās stāv dzeltens, oranžs vai vēl citas krāsas milzenis vārdā ķirbis!
Viens no vienkāršākajiem sēņu sagatavošanas paņēmieniem ilgstošai uzglabāšanai ir sālīšana. Sālīšanai var izmantot jebkuras ēdamās sēnes, arī tās, kas nav tik augstvērtīgas, piemēram, alksnenes. Klasiskās sālāmās sēnes ir vilnīši, rudmieses u.c. Notīrītas sēnes novāra un mērcē 1 – 2 diennaktis aukstā ūdenī. Ūdeni ik pa laikam maina.
No raidījuma ""Kā labāk dzīvot?" kopā ar "Latvijas Avīzi"".
Atbild biteniece Santa Beļinska
Septembris gaidāms samērā silts un mēreni sauss, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).
Latvijā jau no vissenākajiem laikiem kā garda oga un īpaši spēcīgs dabiskais ārstniecības līdzeklis ir pazīstamas meža mellenes, taču ar katru gadu Latvijā aizvien populārākas kļūst krūmmellenes, sauktas arī par augststumbra mellenēm. Latvijas iedzīvotāji tās ne tikai pērk ikdienas uzturam, bet arī aizvien sekmīgāk ieaudzē stādus savā dārzā, portālu «Apollo» informēja Latvijas Augļkopju asociācija. Pats svarīgākais - svaigas krūmmellenes ir veselīgas un gardas ogas, kas var lieliski papildināt ikdienas maltīti.
"Kad cilvēks bieži slimo, bet, dodot vienu, otru, trešo medikamentu, labāk nekļūst, jāsāk meklēt iemesls. Tādā gadījumā parasti ir divi varianti – vai nu nepareizi noteikta diagnoze, vai ir problēmas kādā dzīves aspektā. Aprunājoties visbiežāk atklājas, ka pacientam nav kārtībā iekšējā pasaule. Pietrūkst harmonijas," secina ģimenes ārste Ilva Koškina, kura savā darbā vienmēr centusies ņemt vērā to otru, neredzamo, pusi.
Visas slavenākās skaistules pasaules vēsturē ir augsti vērtējušas medu kā neatņemamu skaistumkopšanas līdzekļu sastāvdaļu, ar kura palīdzību saglabāt savu ādu jauneklīgi maigu un starojošu. Mūsdienu zinātne ir pierādījusi, ka seno laiku skaistulēm bijusi taisnība.
Ja uzskati, ka tikai radikāla diēta un kaloriju skaitīšana var palīdzēt nomest liekos kilogrammus, tad maldies. Dažkārt pietiek ar nelielām dzīves stila un ēšanas paradumu izmaiņām, lai īsā laikā tiktu pie slaidas figūras un veselīga izskata.
Blaugznas un neveselu galvas ādu nespēs noslēpt pat vismodernākais matu sakārtojums. Ja ilgāku laiku, lietojot dažādus līdzekļus, nav izdevies šo problēmu atrisināt, nav jāmet plinte krūmos, bet jākonsultējas ar ārstu trihologu vai dermatologu, kas vislabāk spēs novērtēt šīs problēmas nopietnību, veiks atbilstošu izmeklēšanu un ieteiks pareizāko ārstēšanas veidu. Nav tādu gadījumu, kad no blaugznām nebūtu iespējams atbrīvoties! Par to stāsta Veselības centra 4 dermatoloģe Vita Priedīte.
Pēc nesenā traģiskā gadījuma Somijā, kad saunas sacensībās no pārkaršanas pirtī gāja bojā vīrietis un otrs sacensību dalībnieks tika pie 90% apdeguma, nolēmām pakonsultēties ar pirts ekspertu, lai jums pastāstītu par it kā visiem zināmo, bet tajā pašā laikā maldīgo priekšstatu par pirtī iešanu un pirts drošību.
Sinoptiķu prognozes liecina, ka svelme pamazām atkāpsies, tomēr dabas vērotāji sola tveicīgu sauli līdz septembra vidum. Sens ticējums vēsta, ja augusta sākums ir karsts – būs auksta un sniegaina ziema. Rudzu diena ir 2. augusts. Šajā dienā sākās labības vākšanas laiks. Čika laiks augustā. Atslodzes dienas. Labās nagu griešanas dienas. Skaisti mati – skaista dzīve! Augusts Latvijā gada gaitā ir otrais vissiltākais mēnesis.
Atslodzes dienas, Čika laiks jūlijā , Laika zīmes, Sācies ārstniecības augu vākšanas laiks, Liepu zieds prognozē rudeni, Ticējumi, Labās nagu griešanas dienas, Jūlija enerģētika, Matu griešana
Ticējumi. Kāds laiks Septiņos gulētājos, tāds tas būs septiņas nedēļas. Ja spīd saule – tā spīdēs septiņas dienas no vietas. Ja līst lietus – līs septiņas dienas no vietas, un, ja tad nepārstās, - līs vēl septiņas nedēļas
Laika zīmes. Jūnijs (Ziedu, Zāļu, Vasaras mēnesis)
Pirts nav iedomājama bez pirtsslotas, kas ir galvenā mazgāšanās rituāla sastāvdaļa. Kādu pirtsslotu izvēlēties? Ir pat sakāmvārds: pirts bez labas pirtsslotas ir kā biezputra bez sāls. Tā radīja visdažādākās noskaņas pirts rituālos, tā masēja un tonizēja ķermeni, uzlaboja asinsriti, aromatizēja pirts gaisu. Tās gatavoja no dažādiem augiem - kokiem, krūmiem, lakstiem. Katrai pirtsslotai ir savas īpašības un aromāts. Pastāv ticējums, ka pirtsslotas jāgriež un jāsien jaunā Mēnesī, sevišķi pirms Jāņiem, tad lapas tik ātri nenobirst.
Četrdesmitā diena pēc Lieldienām ir Debesbraukšanas diena. Tā vienmēr ir svinama ceturtdienā. Citi nosaukumi: Krusas diena, Krustdiena, Krustaine, Lielā Krustdiena.
Tāpat kā Lapu dienā, arī Lielajā Krustdienā kokiem tekot asinis, tāpēc šajā dienā ir aizliegts cirst vai ievainot kokus. Pat gani šajā dienā nelauza rīkstes
Vērojumi un ticējumi par laikapstākļiem