Līgatnes novada vidējās paaudzes tautas deju kolektīvs „Zeperi”

 Līgatnes novada vidējās paaudzes tautas deju kolektīvs "ZEPERI"


Vidējās paaudzes tautas deju kolektīvs "Zeperi" uzņem jaunus dalībniekus vecumā no 18 līdz 40 gadiem

Mēģinājumi notiek otrdienās un ceturtdienās no plkst. 20.00 līdz 23.00

 

MĒS DZĪVOJAM DEJĀ! 

Cēsu rajona Līgatnes pagastā kopš 2000. gada 23.oktobra darbojas vidējās paaudzes deju kolektīvs "Zeperi".

No 2015. gada kolektīva mākslinieciskā vadītāja ir Liene Frīdberga.

Iepriekš no 2003. gada kolektīvu vadījusi Iveta Pētersone-Lazdāne: J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas horeogrāfijas nodaļas maģistre, Cēsu deju apriņķa virsvadītāja, RD Tautas mākslas centra „Mazā Ģilde” deju ansambļa „Daiļrade” un Rīgas Franču liceja deju kolektīva „Auseklītis” mākslinieciskā vadītāja.

Esam dažāda vecuma dejotāji – sākot no18 līdz 55 gadiem.

Šo gadu laikā esam apguvuši vairāk kā 90 tautas dejas.

Kolektīva dejotāji ir atraktīvi, saprotoši, atsaucīgi, draudzīgi, izpalīdzīgi – ZEPERI.

Ik gadu novembra 3. vai 4. sestdienā savus draugu kolektīvus aicinām uz tagad jau par tradicionālajiem sauktajiem „ RUDENS DANČIEM LUSTŪZĪ”.

Pavasaros dodamies pārgājienos pa Līgatnes takām, kas tiek svinēti ar kopīgas zupas ēšanu Katrīniezī , vasarā organizējam velotūri uz un pa Siguldu, Krimuldu, dodamies pārgājienā gar skaisto Vidzemes jūras malu. Kopā esam priecējuši skatītājus ne tikai dažādās Latvijas pilsētās un novados, bet arī Austrijā, Itālijā, Turcijā, Francijā, Gruzijā.

Ar katru sezonu kolektīvā iesaistās jauni dalībnieki, kuri sabrauc uz mēģinājumiem no Cēsīm, Siguldas, Rīgas, Līgatnes pilsētas un novada.

Gadu garumā ir vērojama kvalitatīva izaugsme deju repertuāra apguvē.

Esam aizrautīgi latviešu skatuves dejas izpildītāji - mums patīk Ulda Žagatas Līgo deju programma, par neaizmirstamu programmu mūsu repertuārā kļuvis A.Daņiļēviča deju uzvedums „No zobena saule lēca”. Taču mēs ar prieku un aizrautību izdejojam ne tikai latviešu dejas, bet arī 18.gs. Rokoko stila dejas, Amerikāņu līnijdejas, A.Baumanes horeogrāfisko uzvedumu “Vella kalpi” un „Ziņģe”, J.Purviņa dejas no koncertuzveduma „No sirsniņas sirsniņai” un daudzas, daudzas citas dejas.

 

Mūsu biogrāfija:

2002.gada augustā kolektīvs viesojās Austrijā.

2003.gadā deju kolektīvs "Zeperi" - Ivetas Pētersones-Lazdānes vadībā – kā labākais Latvijas E grupas koletīvs izcīnīja tiesības piedalīties XXIII Vispārējo latviešu dziesmu deju lieluzvedumā „Mana pasaule”. Ar panākumiem piedalījāmies Cēsu rajona rīkotajos svētkos „Uzziedi dejā” 2004.gadā, kur ieguvām balvu - Cēlo Lilijas ziedu. Piedalījāmies V Vislatvijas vidējās paaudzes deju svētkos 2003.gadā Gulbenē. Aktīvi piedalāmies visos Cēsu rajona deju svētkos, kā arī Hanzas dienās, kuras rīko Hanzas pilsētas – Straupe un Cēsis.

2004.gada jūlijā „Zeperi”devās koncertturnejā uz Itāliju.”Zeperi” sniedza vairākus koncertus dažādās Toskānas pilsētiņās - Gabro, Abetonē, Pevjepelago. Baudījām Itālijas nacionālos ēdienus. Piedalījamies nacionālajos mednieku svētkos.

2005.gadā bijām VI Vislatvijas vidējās paaudzes deju svētku Bauskā dalībnieki. Jūlijā "Zeperi" kopā ar Rīgas Franču liceja kolektīvu „Auseklītis” viesojās Francijā La Seyne sur Mer pilsētā, lai kā goda viesi piedalītos 4. starptautiskajā vasaras mūzikas un deju festivālā ’’Danses et Musiques du Monde’’. Festivāla līmenis bija augsti profesionāls. Brīvajā laikā tika organizētas ekskursijas uz Monako un Nicu, kaimiņu pilsētām Tulonu un Oliulu. Uzzinājām, ka tieši La Seyne sur Mer pilsētā savu karjeru ir sācis Napoleons, par ko liecina viņa vārdā nosauktais nocietinājums. Neaizmirstami ir arī brīži, kas tika pavadīti Sabletes (Les Sablettes) pludmalē, kā arī peldēšanās sāļajā, dzidri zilajā Vidusjūrā.

2006.gada vasarā „Zeperi” atbalstīja Cēsu pilsētas 800 gadu svinības, aktīvi iesaistoties Deju maratonā.

             2007.gada 2. jūnijā “Zeperi”, pēc vairāku gadu skates rezultātiem, kā vienīgais Cēsu rajona deju kolektīvs pārstāvēja lielo Cēsu rajona dejotāju saimi XXIV Vispārējo latviešu Dziesmu un deju svētku 2008. gada deju lieluzveduma modelēšanas koncertā Tukumā.

Šajā gadā kolektīvs no sešdesmit pretendentiem izcīnīja tiesības pārstāvēt Latviju 48. Starptautiskajā festivālā Aksehirā, Turcijā.

             2006.gadā pirmo reizi uzstājāmies uz VEF Kultūras pils skatuves, kur kopā ar Rīgas Franču liceja DK „Auseklītis” svinējām mūsu vadītājas 10 darba gadu jubileju. Īpaši šai reizei tika veidota un iestudēta horeogrāfa Jāņa Purviņa programma ”12 brāļi”. 

2007.gada 10.augustā „Zeperi” piedalījās Siguldas 800 gades svētkos režisores Mirdzas Zīveres, horeogrāfa Agra Daņiļēviča oriģināluzvedumā „Sateseles zelts” .

2008.gadā galvenais notikums bija XXIV Vispārējie latviešu Dziesmu un XIV Deju svētki. Šie svētki kļuva par virsotni „Zeperu” mākslinieciskajā izaugsmē:

- 2008.gadā XXIV Vispārējā latviešu Dziesmu un XIV Deju svētku finālskatē DK “Zeperi” D grupā ieguva I vietu;

-  kļuvām par tautas tērpu finālskates dalībniekiem;

- izcīnījām godu piedalīties sešās svētku norisēs: finālkonkursā, svētku atklāšanas koncertā, lielkoncertā „No sirsniņas sirsniņai”,,, koncertuzvedumā „Izdejot laiku” un lielajā noslēguma koncertā Mežaparaka estrādē un, protams, svētku gājienā. Tas bija liels pārbaudījums mūsu izturībai;

- mūsu vadītāja 1.reizi bija virsvadītāja asistente dejotāju D grupām, kā arī virsvadītāja asistente kopējā Deju svētku atklāšanas koncertā.

Tā kā I.Pētersone-Lazdāne bija Ventspils rajona deju kolektīvu virsvadītāja, 2009.gadā saņēmām uzaicinājumu un piedalījāmies Kurzemes novada deju svētkos, kas notika Ventspilī. Mēs nolēmām, ka pēc diviem gadiem obligāti ir jārīko Vidzemes novada svētki. Šo ideju ierosinājām Cēsu rajona kultūras inspektorei I.Kalniņai. Viņas ausis bija dzirdīgas un nekavējoties tika uzsākts darbs pie Vidzemes Deju svētku veidošanas.

Pēc dziesmu un Deju svētkiem „Zeperi” devās uz Tulonu (Francija), lai pārstāvētu Latviju prestižajā tautas dejas mākslas festivālā “Couleurs du monde”;  kā goda viesi piedalījāmies arī 4. Starptautiskajā vasaras mūzikas un deju festivālā „Danses et Musiques du Monde” La Seyne sur Mer pilsētā (Francija).

  2010.gadā ar prieku dejojām VII Latvijas Vidējās paaudzes deju svētkos Valmierā. Šā gada 18.novembris kļuva par neaizmirstamu piedzīvojumu, jo „Zeperiem” Valsts svētkos Ķīpsalā bija gods izdejot A.Daņiļēviča deju uzvedumu „No zobena saule lēca”, kuru vienmēr atcerēsimies ar īpaši siltām izjūtām. Ne katram ir dots izdzīvot savu senču likteni, mēs to novērtējām un vēlreiz noliecām zemu galvu viņu priekšā par iespēju dzīvot SAVĀ ZEMĒ. Šā paša gada decembrī kopā ar saviem draugiem nosvinējām „Zeperu” 10 gadu jubileju.

  2011.gada 4.jūnijā sadejojām Aizkrauklē kopā ar 6000 Vidzemes dejotājiem vienos no emocionālākajiem deju svētkiem – Vidzemes deju svētkos „Caur sidraba birzi gāju”, kuru mākslinieciskā vadītāja bija mūsu vadītāja – Iveta Pētersone-Lazdāne.

           2012.gads tika aizvadīts intensīvi strādājot pie XXV Vispārējos latviešu Dziesmu un XV Deju svētku lieluzveduma „Tēvu laipas” repertuāra apguves. Jūlijā devāmies uz Līgatnes sadraudzības pilsētu - Akhmetu. Tā bija vienreizēja iespēja izbaudīt gruzīnu viesmīlību, šīs tautas kultūru un pasakaini fantastisko Kaukāza kalnu dabas burvību Tušetijā. Akhmetas kultūras nama zāle uz “Zeperu” koncertu bija skatītāju pilna, ik deja tika uzņemta ar ovācijām. Ikviens koncertbrauciens kolektīvam ir iespēja iepazīt citu tautu kultūru, pārstāvēt Latviju un iepazīstināt ar mūsu daudzveidīgo kultūru, demonstrēt latviešu dejas un tautastērpu daudzveidību, demonstrēt savu māksliniecisko līmeni un reizē arī būt starp savējiem. 

 

Laika ziņas
Aptaujas